Poslední publikace
Věstník 2018 / 2

Čapkova vila

Datum: Pondělí 21.03.2016
Čas: 18
Místo: Národní technické muzeum
Přednášející: Mgr. Hasan Zahirović, PhD.

Přednáška představí historii a současnosti dvojvily bratří Čapků, do které se  přestěhovali v roce 1925. Dům skrývá dvě vily s totožnými, zrcadlově obrácenými dispozicemi. Spisovatel Karel Čapek obýval se svým otcem pravou část domu, levá připadla bratru Josefovi s rodinou. Josef si v podkroví zřídil malířský ateliér. Zahrada byla společná.

V podkroví části Karla Čapka je jeho pracovna, kterou majitelé z piety zachovali do dnešní doby v podobě, v jaké ji světově proslulý spisovatel opustil. Dále je v podkroví malá ložnice a místnost, kde se scházeli  proslulí pátečníci - špičky tehdejší české inteligence - spisovatelé, básníci, novináři, lékaři, politici, kteří tu každý pátek odpoledne pod Čapkovým neformálním vedením rozebírali politické a literární události týdne.

V roce 2013 se rozhodl Karel Scheinpflug (prasynovec Olgy Scheinpflugové), že z finančních důvodů prodá půlku vily Karla a Josefa Čapkových. Jednalo se o pravou část dvouvily, ve které žil a tvořil Karel Čapek. O koupi této význačné stavby měly zájem státní instituce, ale nepodařilo se jim získat 49 milionů, za které byla vila v realitní kanceláři nabízena. Dne 23. září 2013 odsouhlasili zastupitelé Prahy 10 koupi této vily a historického inventáře za téměř 44 miliónů korun (za 43 891 970 korun)...