Poslední publikace
Věstník 2018 / 1

Program - Archiv akcí

Jak Pražané jedli, pili, stolovaliMísto: Juditina věž

Datum: Úterý 16.10.2018  /  Čas: 16.30 hodin  /  Přednášející: PhDr. E. Havlovcová  /  Cyklus: Porta Praga
Projdeme se jednotlivými stoletími a podíváme se, co naši předkové jedli, jaké pokrmy jim obvzláště chutnaly, jak vypadala kuchyně v minulosti, jak se jídla připravovala. Zajímat nás bude rovněž, jak se lidé chovali u stolu a co ze stolního náčiní zdobilo stůl našich předků. Vydáme se i na proslulá tržiště, kde se potraviny nakupovaly. Seznámíme se i s kuchařskými knihami, které byly k dispozici.... více »

Neznámá toleranční modlitebna v Truhlářské ulici 8 v Praze Místo: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 15.10.2018  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: Mgr. Marta Procházková  /  Cyklus: Pondělky ve věži
V roce 1782 vznikl v Praze český sbor augšburského vyznání, který si roku 1784 zakoupil historický dům v Truhlářské ulici č. 8 na Novém Městě. Taneční sál v patře byl přeměněn na modlitebnu, která sloužila českým i německým evangelíkům bezmála 80 let. Poté byla pronajata a užívána opět jako taneční sál. Kostelní lavice byly převezeny do evangelického kostela v Libčicích nad Vltavou. Dům, který... více »

Dráteníci a drátenictvíMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 08.10.2018  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: Ing. Arch. Hana Řepková  /  Cyklus: Pondělky ve věži
Přednáška vybočí ze zažité představy o vandrovních drátenících a doplní ji o mnohé zajímavé detaily z historie řemesla včetně obrazu ve výtvarném umění, literatuře a hudbě. Rozšíří ji o málo známou historii „majsterských“ dílen s překvapivě širokým sortimentem zboží rozesetých takřka po celém světě a seznámí s podnikatelskými úspěchy dráteníků ve světě. Podobněji se bude věnovat nejúspěšnějšímu... více »

Prohlídka románského reliéfuMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Sobota 06.10.2018  /  Čas: 11 a 14 hodin
První říjnovou sobotu bude možné navštívit jedinečný reliéf v Juditině věži a některé prostory samotné věže v 11.00 a 14.00 hodin. více »

Praha nepostavená - ZRUŠENO!!!Místo: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 01.10.2018  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: Ing. arch. Mgr. Klára Brůhová, Ph.D.  /  Cyklus: Pondělky ve věži
PŘEDNÁŠKA PRO NEMOC ZRUŠENA, NÁHRADNÍ TERMÍN BUDE OZNÁMEN. Úsvit 20. století a následné období Československé republiky přinesly Praze řadu nových architektonických a urbanistických vizí. Pořáday se soutěže na řešení budov i celých území, které měly významně ovlivnit obraz města a Praze dodat metropolitního lesku. Velké množství z navrhovaných projektů se však z různých důvodů nakonec... více »

Doc. PhDr. Václav Huňáček, CSc. (15. 1. 1931 Praha - 7. 8. 2018 Praha)Místo: Národní technické muzeum

Fotografie: Datum: Pondělí 24.09.2018  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: Helga Turková a kol.  /  Cyklus: 462. Hovory o Praze
Helga Turková uvede vzpomínky přátel, spolupracovníků a absolventů Univerzity Karlovy. Doc. Dr. Václav Huňáček odešel tiše na věčnost ve věku 87 let. Byl dlouholetým vědeckým pracovníkem Ústavu východoevropských studií FF UK, znalec východního křesťanství a kultury Evropy. Podle jeho vůle se místo obřadu konala v sobotu 1. září 2018 zádušní svatá liturgie v řecko-katolické katedrále sv. Klimenta... více »

Včely mezi paláciMísto: Národní technické muzeum

Fotografie: Datum: Pondělí 18.06.2018  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: Ing. arch. Dagmar Šormová, Jana Titlbachová  /  Cyklus: 461. Hovory o Praze
Příběhy včelařek spolku Hradčanské včely, založeného roku 2010 Proč včely, proč v Praze. Město a včely. Hradčanské včely získaly titul Med roku 2015, 2017 a v roce 2016 ho získal med z Vidoule. více »

Pražská archeologie včera a dnesMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 04.06.2018  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: PhDr. Jaroslav Podliska, Ph.D., PhDr. Ivana Boháčová, Ph.D.  /  Cyklus: Pondělky ve věži
Přednášející se zaměří na historii ukrytou pod současným povrchem Prahy – pravěké, středověké, ale i novověké památky, pražská archeologická naleziště a konkrétní nálezy. Nejbohatší nálezy se nacházejí právě v historickém centru města. Kromě památek představí také historii a současnost archeologického bádání, používané metody archeologů a vědomosti o středověkém stavitelství, pohřbívání, řemeslech,... více »

Prohlídka románského reliéfuMísto: Juditina věž

Datum: Sobota 02.06.2018  /  Čas: 11 a 14 hodin
První červnovou sobotu bude možnost prohlédnout si vzácný románský reliéf Juditiny věže a některé prostory věže samotné. více »

Pražské cihlářské rodiny - osudy známé i neznáméMísto: Národní technické muzeum

Datum: Pondělí 21.05.2018  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: Mgr. Josef Hájek  /  Cyklus: 460. Hovory o Praze
Každé tradiční řemeslo mělo svá psaná i nepsaná pravidla, která jsou dnešním současníkům mnohdy neznámá, nebo málo srozumitelná. Stejně tak i pražské cihlářské řemeslo, které nespadalo pod cechovní pořádek, si udrželo po celou svou dobu své existence určitá specifika. Některé málo známé momenty ze zákulisí výroby cihel připomene přednáška, která se netradičním způsobem pokusí zaměřit nikoliv na technologii... více »