Poslední publikace
Věstník 2018 / 2

Program - Archiv akcí

Giovanni Maria Filippi a kostel Panny Marie Vítězné v PrazeMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 19.10.2015  /  Čas: 18  /  Přednášející: Mgr. Jakub Bachtík  /  Cyklus: cyklus Pražské baroko
Počátky baroka v Čechách bývají spatřovány v době Rudolfa II. a díle jeho dvorního architekta G. M. Filippiho. Významným mezníkem je přitom zejména kostel Největější Trojice, dnes Panny Marie Vítezné. V první přednášce z cyklu se této stavbě budeme věnovat a ukážeme, že se v ní skrývá mnohem víc, než jen předzvěst budoucího baroka. více »

Kostel sv.Václava na Smíchově...Místo: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 12.10.2015  /  Čas: 18  /  Přednášející: Mgr. Adéla Klinerová
...od architektonické soutěže k realizaci. Přednáška je věnována architektuře a umělecké výzdobě novorenesanční baziliky sv. Václava na Smíchově. Zvláštním tématem je architektonická soutěž a návrhy na novostavbu kostela od architektů Josefa Schulze, Ignáce Vojtěcha Ullmanna a Antonína Barvitia. více »

Srdečné pozdravy z Athosu: Heuristika osobního profilu malíře Jana Vochoče (1865–1920)Místo:

Fotografie: Datum: Pondělí 05.10.2015  /  Čas: 18  /  Přednášející: Mgr. Marcela Suchomelová
Jméno Jana Vochoče nikterak nevyčnívá ani nespadá do významných bibliografií a vyzdvihovaných „top“ uměleckých profilů, přesto je až pozoruhodné, s jakými prameny a odkud lze tyto dokumenty archivní povahy vysledovat. Stopy spletité malířovy životní cesty jsou rozpoznatelné i v cestopisné beletrii. Vochoč patřil k té skupince „vyvolených“, jež měli přístup i do neproniknutelných... více »

Prohlídka románského reliéfuMísto: Juditina věž

Datum: Sobota 03.10.2015  /  Čas: 11 a 14
První říjnovou sobotu bude možné navštívit jedinečný reliéf v Juditině věži a některé prostory samotné věže v 11.00 a 14.00 hodin. Juditina věž, Mostecká 1, 118 00, Praha 1. Vstup je knihkupectvím. Vstupné dobrovolné. více »

Železniční areál v Holešovicích-BubnechMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Čtvrtek 24.09.2015  /  Čas: 18  /  Přednášející: Lukáš Beran, Vojtěch Jemelka a Zdeněk Lachout
Lukáš Beran (VCPD FA ČVUT) přiblíží uspořádání, dějiny a architekturu zanikajícího železničního areálu mezi Holešovicemi a Bubny. Vojtěch Jemelka a Zdeněk Lachout představí projekty nového využití jeho budov, které vytvořili ve Škole architektury Emila Přikryla – radnici sedmé městské části v budově dílen a archiv umění Jiřího Hůly v lokomotivní remíze. více »

Šedesát dva roků v AmericeMísto: Národní technické muzeum

Datum: Pondělí 21.09.2015  /  Čas: 18  /  Přednášející: Prof. Dr. Zdenko Frankenberger Daneš
Prof. Dr. Zdenko Frankenberger Daneš (nar. 25. 8. 1925) je matematik, fyzik a geofyzik. V roce 1950 emigroval, působil hlavně na University of Puget Sound v Tacomě, USA. Zajímá se i o humanitní obory, např. řešil tajemství Rukopisů zelenohorského a královédvorského. Datuje jejich sepsání na počátek 16. století. O své teorii přednášel na Hovorech o Praze dne 3.4.2009. Nezištně spolupracuje... více »

Z historie Hovorů o PrazeMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 14.09.2015  /  Čas: 18  /  Přednášející: PhDr. Helga Turková
Povídání o tom, jak vznikl a jak šel čas s oblíbeným přednáškovým cyklem. Hovory o Praze jsou nejdéle trvající přednáškovým cyklem Klubu Za starou Prahu. První přednáška se uskutečnila 14. června 1971 a mezi přednášejícími byly vždy významné osobnosti kulturního a společenského života, v dobách socialismu i osobnosti na pokraji oficiálního proudu. více »

Prohlídka románského reliéfuMísto: Juditina věž

Datum: Sobota 05.09.2015  /  Čas: 11 a 14
První zářijovou sobotu bude možné navštívit jedinečný reliéf v Juditině věži a některé prostory samotné věže v 11.00 a 14.00 hodin. Juditina věž, Mostecká 1, 118 00, Praha 1. Vstup je knihkupectvím. Vstupné dobrovolné. více »

Dialog mezi východem a západemMísto: Juditina věž

Datum: Sobota 22.08.2015  /  Čas: 18  /  Přednášející: Lukáš Vytlačil - barokní zobcová flétna , Vlastislav Matoušek - japonská flétna shakuhachi
Netradiční projekt představuje odlišné typy fléten 17. století: evropskou barokní flétnu používanou v Evropě od raného baroka a japonskou flétnu shakuhachi, která byla především meditačním nástrojem zenového budhismu a hráli na ni zejména budhističtí mniši. Vstupné 150Kč, studenti a členové Klubu 100Kč více »

Legenda o sídlištiMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 22.06.2015  /  Čas: 18  /  Přednášející: Markéta Mráčková, Barbora Šimonová, Viktor Vejvoda
Autoři představí novou knihu věnující se hromadné panelové výstavbě, kvalitě bydlení a proměně sídlišť až do dnešní doby. Přednášku doprovodí četba ukázek z rozhovorů s obyvateli sídlišť, s architekty a s dalšími osobnostmi spjatými s tématikou sídliště. Autoři rádi zodpoví vaše otázky. více »