Poslední publikace
Věstník 2023 / 2 - 3

Program - Archiv akcí

Prohlídka románského reliéfuMísto: Juditina věž

Datum: Sobota 05.05.2018  /  Čas: 11 a 14 hodin
První květnovou sobotu se uskuteční prohlídka jedinečného románského reliéfu Juditiny věže a některých prostor věže samotné. více »

Humanizace sídlišťMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 30.04.2018  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: Ing. arch. Hana Řepková  /  Cyklus: Pondělky ve věži
V posledních letech na většině panelových sídlišť probíhá snaha o „humanizaci“ domů i prostředí. Sídliště, původně bydlení v zeleni, jsou po částech zahušťována, dostavována, nepotřebné domy často i nahrazovány. Mění se celé prostředí, nicméně nejvíce je tento trend vidět na fasádách domů, které jsou zateplovány a oživovány pestrými barvami. Přednáška se bude zabývat výhodami i nevýhodami humanizace... více »

Méně známé děti českých panovníkůMísto: Juditina věž

Datum: Úterý 24.04.2018  /  Čas: 16.30 hodin  /  Přednášející: PhDr. Eva Havlovcová  /  Cyklus: Porta Praga
Přednáška navazuje na předchozí části cyklu o českých panovnických rodinách, jejich členech a životech, tentokrát se zaměří na méně známé potomky panovníků. Pořádáno ve spolupráci s agenturou Porta Praga. Vstupné 80 Kč, členové KZsP 30 Kč více »

Blízký přítel Jaroslava Seiferta a jeho nejúčinnější medikament v jedné osobě vzpomínáMísto: Národní technické muzeum

Fotografie: Datum: Pondělí 23.04.2018  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: MUDr. Alois Volkman  /  Cyklus: 459. Hovory o Praze
Směsicí temperamentu, bytostné radosti a křesťanské dobroty upoutal básníka natolik, že se bez něho ani týden neobešel. Hovory těch dvou bývaly hlučné, dětsky upřímné a provázené smíchy, při nichž padala omítka. Večer bude provázen vzácnými fotografiemi Jaroslava Seiferta z jeho domova, života i pohřbu. Bude představena i Volkmanova kniha Silent musae. více »

Pražské cihelnyMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 16.04.2018  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: Mgr. Josef Hájek  /  Cyklus: Pondělky ve věži
V rámci přípravy monografické publikace, která se věnovala výrobě a využití zdicích cihel v územním rozsahu hlavního města Prahy, byla prostudována celá řada nepublikovaných archivních materiálů a stavební plánové dokumentace. Nově získané poznatky především originálních plánů zcela zásadně rozšířily naše dosavadní znalosti o vývoji cihlářských pecí zvláště v 19. a 1. polovině 20. století. Přednáška... více »

Josef Gočár jako tvůrce náhrobků na pražských hřbitovechMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 09.04.2018  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: Mgr. Jakub Synecký  /  Cyklus: Pondělky ve věži
Josef Gočár, žák Jana Kotěry, se podobně jako jeho učitel opakovaně věnoval sepulkrální architektuře, jeho díla nalézáme na pražských i mimopražských hřbitovech. Oproti analytickému přístupu Kotěrovu jsou Gočárovy práce intuitivní a mají spíše syntetickou povahu. více »

Prohlídka románského reliéfuMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Sobota 07.04.2018  /  Čas: 11 a 14 hodin
První dubnovou sobotu bude možné si prohlédnout vzácný románský reliéf Juditiny věže a některé prostory věže samotné. více »

Prohlídka románského reliéfuMísto: Juditina věž

Datum: Neděle 01.04.2018  /  Čas: 13 hodin
Mimořádná možnost prohlídky románského reliéfu Juditiny věže a některých prostor věže samotné proběhne o Velikonocích. více »

Významní pražští zahradníci 19. stoletíMísto: Národní technické muzeum

Fotografie: Datum: Pondělí 26.03.2018  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: Jaromír Tlustý  /  Cyklus: 458. Hovory o Praze
Zprvu v Praze v 19. století působilo několik významných šlechtických zahradníků, jejichž dílem jsou zahrady doposud existující, ale i ty nedochované. Ne vždy byli zahradníci těmi, kdo zahradu projektoval, ale vždy to byli oni, kdo zahradu hmotně stvořil. O zahrady Pražského hradu se například starali František Ritschel (1816-1882), nebo Bedřich Petrzikowsky (1824-1900). O zahradu rodiny Kinských... více »

Bílkova vila v PrazeMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 19.03.2018  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: PhDr. Hana Larvová  /  Cyklus: Pondělky ve věži
Ateliérovou vilu v Praze-Hradčanech vystavěl František Bílek v letech 1910-1911 podle vlastních plánů. Bílek byl především sochař a grafik, ale jeho náboženské pojetí umění ho vedlo k potřebě utvářet celá prostředí, ve kterých by se jeho díla uplatňovala v mnohostranném působení, naplňujíc své poslání spiritualizace lidského života. Jeho architektura byla motivována ideově. Pražská vila měla podle... více »