Poslední publikace
Věstník 2023 / 2 - 3

Program - Archiv akcí

Zachráněné dědictví: Výsledky soupisu mobiliáře vily Karla Čapka v Praze 10 - VinohradechMísto: Národní technické muzeum

Datum: Pondělí 20.06.2016  /  Čas: 18  /  Přednášející: Mgr. Hana Tomagová, Mgr. Filip Srovnal, PhDr. Helena Čižinská
Polovina rodinného dvojdomu bratří Čapků, vystavěného v letech 1923-1924 podle projektu architekta Ladislava Machoně, byla v září 2013 zakoupena Městskou částí Praha 10 od Karla Scheinpfluga ml. Národní památkový ústav, ÚOP v Praze byl následně požádán o kompletní soupis mobiliáře vily. Na jeho základě budou představeny dochované historické interiéry vily, které si především v podkroví dosud zachovaly... více »

Pražská abeceda – aneb po stopách významných umělců podle abecedyMísto: Sraz ve 14.00 na Maltézském náměstí u sochy sv. Jana Křtitele

Datum: Neděle 19.06.2016  /  Čas: 14  /  Přednášející: PhDr. J. Chrastilová
Nový cyklus vycházek. J jako Jäger. Pořádáno ve spolupráci s Klubem Za starou Prahu. Vstupné 60/50 Kč, členové KZsP 20 Kč. více »

Svatý Václav a jeho pomníkMísto: Juditina věž

Datum: Pondělí 13.06.2016  /  Čas: 18  /  Přednášející: Alena Ježková
Představení nové knihy Aleny Ježkové Svatý Václav a jeho pomník, která představuje českého národního patrona na pozadí legend i věrohodných historických faktů, sleduje proměny jeho kultu v tisícileté historii a popisuje více než tři desítky let trvající peripetie vzniku pomníku na Václavském náměstí se zaměřením na jeho tvůrce Josefa Václava Myslbeka. Vyprávění autorky bude doplněno promítáním... více »

Mozaika v české architektuře 2. poloviny 20. stoletíMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 06.06.2016  /  Čas: 18  /  Přednášející: Mgr. Veronika Vicherková
Přednáška se bude věnovat problematice novodobé české mozaiky v architektuře 2. poloviny 20. století. Představí mozaiku jako specifický druh umění v architektuře a jeho výrazové možnosti, zaměří se na historii a vývoj mozaiky v Čechách v první a druhé polovině 20. století a dále také podmínky umělecké tvorby pro architekturu v Československu ve druhé polovině dvacátého století. Poukáže na nejvýznamnější... více »

Prohlídka románského reliéfuMísto: Juditina věž

Datum: Sobota 04.06.2016  /  Čas: 11 a 14
První červnovou sobotu bude možné navštívit jedinečný reliéf v Juditině věži a některé prostory samotné věže v 11.00 a 14.00 hodin. Juditina věž, Mostecká 1, 118 00 Praha 1. Vstup je knihkupectvím. Vstupné dobrovolné. více »

Emauzský cyklusMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 30.05.2016  /  Čas: 18  /  Přednášející: PhDr. Kateřina Kubínová, Ph.D.
Přednáška představí tento unikátní obrazový cyklus z doby Karla IV. Zaměří se jak na jeho zařazení do kontextu malířství doby Karlovy, tak zejména na jeho ikonografii. Stranou nezůstanou ani souvislosti jeho vzniku, či jeho pozdější pohnuté osudy. více »

Marina Cvětajevová a PrahaMísto: Národní technické muzeum

Fotografie: Datum: Pondělí 23.05.2016  /  Čas: 18  /  Přednášející: Prof. PhDr. Galina Vaněčková
Přednáška se bude věnovat ruské básnířce Marině Cvětajevové. Přednášející nejprve osvětlí příčinu příjezdu ruské básnířky do Československa, dále představí její život a tvorbu v Čechách, následný odjezd do Francie, návrat do Ruska a tragický konec. Přiblíží také cvětajevské aktivity v Čechách. Současně zveme na výstavu fotografií Marina Cvětajevová a Praha, autorů G. Vaněčkové a J. Trnovského,... více »

Kostel sv. Cyrila a Metoděje v KarlíněMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 16.05.2016  /  Čas: 18  /  Přednášející: Mgr. Adéla Klinerová
Přednáška je věnována stavbě a výzdobě karlínského kostela, který je prvním z řady velkých katolických chrámů pražských předměstí. Autory architektonického řešení stavby jsou K. Rössner a I. V. Ullmann. Na výzdobě chrámu, která probíhala ve dvou etapách, se podíleli především umělci V. Levý, J. Mánes, J. M. Trenkwald, F. Sequens nebo Z. Rudl. více »

Protektorátní Praha jako německé městoMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 09.05.2016  /  Čas: 18  /  Přednášející: PhDr. Miloš Hořejš
Záhy po zřízení Protektorátu Čechy a Morava se české obyvatelstvo stalo cílem rozsáhlé vlny germanizace. Mezi prostředky využívanými ke zdůraznění nacistické dominance nemohla chybět ani nacionálním socialismem preferovaná architektura. Ke germanizačním zákrokům využívali nacisté v protektorátu stávajících státních institucí. V případě architektury a urbanismu se jednalo o organizaci původně... více »

Pražská abeceda – aneb po stopách významných umělců podle abecedyMísto: Sraz v 11.00 u vchodu do kláštera z Vyšehradské ulice

Datum: Sobota 07.05.2016  /  Čas: 11  /  Přednášející: PhDr. J. Chrastilová
Nový cyklus vycházek. Písmeno H jako Hybšman- prohlídka Emauzského kláštera a jeho dostavba okolí. Pořádáno ve spolupráci s Klubem Za starou Prahu. Vstupné 60/50 Kč, členové KZsP 20 Kč + vstupné do objektu 80/50 Kč - součástí prohlídky kláštera bude i výstava k výročí Karla IV. Zbožnost, umění, vzdělanost. více »