Poslední publikace
Věstník 2017 / 2 - 3

Program - Archiv akcí

Prohlídka románského reliéfuMísto: Juditina věž

Datum: Sobota 03.06.2017
První červnovou sobotu bude možné navštívit jedinečný reliéf v Juditině věži a některé prostory samotné věže v 11.00 a 14.00 hodin. Vstup je knihkupectvím. Vstupné dobrovolné. více »

Architektka domů a věcí. Muži v životě Růženy Žertové: Petr Žert a Igor SvobodaMísto: Juditina věž

Datum: Pondělí 29.05.2017  /  Čas: 18  /  Přednášející: Martina Mertová – Šárka Svobodová a Jaroslav Sedlák
Třetí část trojdílné přednáškové série, jejímž tematickým svorníkem je život a dílo Růženy Žertové, představí tvorbu dvou klíčových mužů autorčina života – architektů Petra Žerta a Igora Svobody. Svého mladšího bratra Petra přivedla Růžena Žertová na brněnskou fakultu architektury. Právě odtud se vine dlouhá cesta pozoruhodné sourozenecké spřízněnosti a inspirativní spolupráce. Ani se svým... více »

Známé i méně známé české královny a Praha v jejich doběMísto: Juditina věž

Datum: Úterý 23.05.2017  /  Přednášející: PhDr. E. Havlovcová
Tentokráte si budeme povídat o Konstancii Uherské, manželce Přemysla Otakara I., dále o Kunhutě Štaufské, která byla provdána za krále Václava I., naší pozornosti neujde ani choť Václava II. Guta Habsburská a na závěr se zastavíme u Alžběty Kristýny Brunšvické, manželky Karla VI. Pořádáno ve spolupráci s agenturou Porta Praga. Vstupné 60/50, členové KZSP 20 Kč. více »

Kobylisy – proměna venkovského osídlení na městskou čtvrťMísto: Národní technické muzeum

Datum: Pondělí 22.05.2017  /  Čas: 18  /  Přednášející: Ing. arch. Jan Brejcha
Kobylisy jsou místem se zajímavou historií, architekturou i přírodními zajímavostmi. Písemně je osada zaznamenána v roce 1297. Původně malá předměstská vesnice na severu Prahy prošla zejména v průběhu 20. století složitým a bouřlivým stavebním vývojem s prudkým nárůstem obyvatel. Velkou roli zde sehrálo připojení k hlavnímu městu. Co tyto změny přinesly, co jim předcházelo a co zbylo ze zemědělského... více »

Hrady a zámky středních Čech - Základní evidence mobiliárních fondů a probouzení zapomenutých příběhů krásných (i běžných) věcíMísto: Juditina věž

Datum: Pondělí 15.05.2017  /  Čas: 18  /  Přednášející: Mgr. Milan Jančo
Základní evidence mobiliárních fondů představuje odbornou dokumentaci movitých kulturních památek, historického mobiliáře nacházejícího se v státním i soukromém držení, kterou zajišťuje a vede Národní památkový ústav. Cílem přednášky je vysvětlit, co jsou kmenové a svozové mobiliární fondy, ukázat proč je základní evidence mobiliárních fondů důležitá a seznámit s průběžnými výsledky této dlouhodobé... více »

Prohlídka románského reliéfuMísto: Juditina věž

Datum: Sobota 06.05.2017
První květnovou sobotu bude možné navštívit jedinečný reliéf v Juditině věži a některé prostory samotné věže v 11.00 a 14.00 hodin. Juditina věž, Mostecká 1, 118 00 Praha 1. Vstup je knihkupectvím. Vstupné dobrovolné. více »

Marie Terezie – dcera, manželka, matka, panovniceMísto: Juditina věž

Datum: Úterý 25.04.2017  /  Přednášející: PhDr. E. Havlovcová
Letos oslavíme 300. výročí od narození této významné ženy, Během přednášky si připomeneme její život, rodinu, vládu a další… Na přednášku bude navazovat procházka dne 29.4.2017 Za Marií Terezií na Pražský hrad. Přednáška je pořádá na ve spolupráci s Klubem Za starou Prahu. Vstupné 60/50, členové KZSP 20 Kč. více »

Architekt Jakob GartnerMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 24.04.2017  /  Čas: 18  /  Přednášející: Mgr. Tereza Halusková
Přednáška představí Jakoba Gartnera (1861-1921) jako architekta, který ač nedostudoval Akademii výtvarných umění ve Vídni nikdy neměl nouzi o zakázky. Vybudoval dvě fungující projekční kanceláře - v Olomouci a ve Vídni, kde často vystavěl celé ulice a bloky domů. Gartner se tak stal autorem nespočtu nájemních domů, veřejných staveb a synagog napříč územím Rakouska-Uherska, z těch nejznámějších... více »

Architektka domů i věcí: Interiéry, svítidla a umělecké řemeslo Růženy ŽertovéMísto: Juditina věž

Datum: Úterý 18.04.2017  /  Čas: 18  /  Přednášející: Petr Klíma, Adam Štěch, Darina Zavadilová
Druhý díl přednáškového cyklu věnovaného Růženě Žertové se soustředí na její dílo na poli interiérové, designérské a uměleckořemeslné tvorby. Komplexním návrhům interiérů včetně nábytku se Žertová věnovala již od šedesátých let minulého století. Mezi jejími realizacemi tohoto typu vyniklo zejména vnitřní prostředí Park hotelu Nový Smokovec (1967–1969). V sedmdesátých a osmdesátých letech... více »

Kola versus autaMísto: Juditina věž

Datum: Pondělí 10.04.2017  /  Čas: 18
Režie: Fredrik Gertten Švédsko, 2001, 88 min, anglicky, české titulky São Paulo, Los Angeles nebo Toronto jsou známé svou problematickou dopravní politikou. Diktát automobilového průmyslu, leckde nejvýraznějšího zdroje financí pro městské i státní kasy, má fatální dopad na celý městský prostor, plynulý pohyb obyvatel, jejich čas i zdraví. Dokument sleduje, jak se pro řadu jedinců stala... více »