Poslední publikace
Věstník 2017 / 2 - 3

Program - Archiv akcí

Pozdní baroko v PrazeMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 27.11.2017  /  Čas: 18  /  Přednášející: Mgr. Jakub Bachtík
Poslední přednáška o barokní architektuře v Praze nás zavede do pozdního baroku a stavbám vznikajícím v Praze po roce 1740. Představí směr, jakým se architektura v polovině 18. století ubírala, architekty působící ve městě a stavby, které v té době vznikly. více »

Klíč české barokní sochařské kompoziceMísto: Národní technické muzeum, Kostelní 42, Praha 7

Fotografie: Datum: Pondělí 20.11.2017  /  Čas: 18  /  Přednášející: Akad. soch. Petr Váňa  /  Cyklus: 454. Hovory o Praze
Aby bylo možné pochopit a navázat na poklad českého barokního sochařství, je potřeba najít a oprášit klíč, kterým bylo otevřeno. První opravdu barokni českou sochu. Sochu zajímavou a inspirující. sochu Panny Marie Immacolaty z roku 1650. Sochu mariánského sloupu v Praze. více »

Hospodářské dvory bývalých panství v ČecháchMísto: Juditina věž

Datum: Pondělí 13.11.2017  /  Čas: 18  /  Přednášející: Ing. Jan Žižka
Přednáška bude věnovaná opomíjenému druhu historických staveb – velkým hospodářským dvorům bývalých panství a velkostatků z 18. a 19. století. Přednášející představí jejich stavební vývoj, zasazení v krajině i jejich uspořádání na půdorysných plánech. více »

POZOR! PŘEDNÁŠKA ODPADÁMísto: Juditina věž

Datum: Pondělí 06.11.2017  /  Čas: 18
Přednáška se bude točit kolem jednoho z vrcholných děl české gotiky, sochařských portrétů na triforiu katedrály sv. Víta. Na ochozu s bustami se nachází podobizny stavebníků katedrály a jejich rodiny, ale také stavitelů a arcibiskupů, přednášející se přitom zaměří především na realismus jednotlivých portrétů a jejich původní barevnost. více »

Dočasná a netradiční divadelní architektura v PrazeMísto: Juditina věž

Datum: Pondělí 30.10.2017  /  Čas: 18  /  Přednášející: Mgr. Vojtěch Poláček
Přednáška se bude věnovat pražské divadelní architektuře, ovšem nikoli historickým budovám, které všichni známe, ale divadelním stavbám dočasným a recyklovaným. Dále bude řeč také o netradičních divadelních prostorách v Praze, tedy adaptacích budov sloužících původně jinému účelu. Přednášející je odborníkem na scénografii a divadelní architekturu z Národního Muzea v Praze. více »

Lusthausy a libosady pražského vůkolí. Ve stopě výletníků 19. stoletíMísto: Národní technické muzeum

Datum: Pondělí 23.10.2017  /  Čas: 18  /  Přednášející: PhDr. Kateřina Bečková
více »

Všecky krásy světa. Z veršů a vzpomínek Jaroslava Seiferta o Praze a nejen o níMísto: Juditina věž

Datum: Čtvrtek 19.10.2017  /  Čas: 19  /  Přednášející: účinkují Jarmila Vychodilová a Richard Fiala
Komponovaný večer věnovaný tvorbě Jaroslava Seiferta. více »

Rothmayerova vila v PrazeMísto: Juditina věž

Datum: Pondělí 16.10.2017  /  Čas: 18  /  Přednášející: Ing. arch. Petr Krajči
Vlastní vila architekta Otto Rothmayera (1892-1966) byla nedávno zrekonstruována a zpřístupněna veřejnosti. Dnes ukrývá stálou expozici „Příběh jednoho domu a jedné rodiny“, která připomíná osobitý styl architektonického díla Otto Rothmayera a zároveň se snaží navodit atmosféru životního, pracovního i uměleckého prostředí, které Rothmayer vytvořil společně se svou manželkou, významnou... více »

Prohlídka románského reliéfuMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Sobota 07.10.2017
První říjnovou sobotu bude možné navštívit jedinečný reliéf v Juditině věži a některé prostory samotné věže v 11.00 a 14.00 hodin. Juditina věž, Mostecká 1, 118 00 Praha 1. Vstup je knihkupectvím. Vstupné dobrovolné. více »

Vycházka podél pražských jezůMísto: Sraz u Juditiny věže

Datum: Pondělí 02.10.2017  /  Čas: 18  /  Přednášející: Ing. Václav Jandáček
Podzimní program zahájíme vycházkou po pražských jezech – započne u Novoměstského jezu a pokračovat budeme kolem Staroměstského k Helmovskému. více »