Poslední publikace
Věstník 2018 / 1

Program - Archiv akcí

Bauhaus a Československo 1919-1938Místo: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 04.12.2017  /  Čas: 18  /  Přednášející: Mgr. Markéta Svobodová, Ph.D.
Přednáška se zaměří na propojení umělecké školy Bauhaus a Československa v 1919–1938, představí významné, ale i „zapomenuté“ osobnosti prvorepublikového Československa, jejichž život i tvorbu ovlivnilo studium na jedné z nejvýznamnějších avantgardních škol. Přednášející ukáže často velmi spletité osudy tvůrců, jejich osobní kontakty, společné projekty, myšlenky i koncepty. více »

Prohlídka románského reliéfuMísto: Juditina věž

Datum: Sobota 02.12.2017
První prosincovou sobotu bude možné navštívit jedinečný reliéf v Juditině věži a některé prostory věže samotné. více »

Zmizelá Praha / Nádraží a železniční tratěMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Čtvrtek 30.11.2017  /  Přednášející: Ivo Mahel
Již čtvrtá kniha z cyklu Zmizelá Praha se věnuje železniční tématice, a to zejména proměnám tratí, jejich okolí a nádraží. Tentokrát se obsah knihy vrací do severní části středu města a zaměřuje se především na velká nádraží, Bubny, Masarykovo a Hlavní. Jejich vzhled a okolí se bude vlivem plánovaných investičních akcí podstatně měnit, takže to, co ještě dnes existuje, bude již velmi brzo také... více »

Pozdní baroko v PrazeMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 27.11.2017  /  Čas: 18  /  Přednášející: Mgr. Jakub Bachtík
Poslední přednáška o barokní architektuře v Praze nás zavede do pozdního baroku a stavbám vznikajícím v Praze po roce 1740. Představí směr, jakým se architektura v polovině 18. století ubírala, architekty působící ve městě a stavby, které v té době vznikly. více »

Klíč české barokní sochařské kompoziceMísto: Národní technické muzeum, Kostelní 42, Praha 7

Fotografie: Datum: Pondělí 20.11.2017  /  Čas: 18  /  Přednášející: Akad. soch. Petr Váňa  /  Cyklus: 454. Hovory o Praze
Aby bylo možné pochopit a navázat na poklad českého barokního sochařství, je potřeba najít a oprášit klíč, kterým bylo otevřeno. První opravdu barokni českou sochu. Sochu zajímavou a inspirující. sochu Panny Marie Immacolaty z roku 1650. Sochu mariánského sloupu v Praze. více »

Hospodářské dvory bývalých panství v ČecháchMísto: Juditina věž

Datum: Pondělí 13.11.2017  /  Čas: 18  /  Přednášející: Ing. Jan Žižka
Přednáška bude věnovaná opomíjenému druhu historických staveb – velkým hospodářským dvorům bývalých panství a velkostatků z 18. a 19. století. Přednášející představí jejich stavební vývoj, zasazení v krajině i jejich uspořádání na půdorysných plánech. více »

POZOR! PŘEDNÁŠKA ODPADÁMísto: Juditina věž

Datum: Pondělí 06.11.2017  /  Čas: 18
Přednáška se bude točit kolem jednoho z vrcholných děl české gotiky, sochařských portrétů na triforiu katedrály sv. Víta. Na ochozu s bustami se nachází podobizny stavebníků katedrály a jejich rodiny, ale také stavitelů a arcibiskupů, přednášející se přitom zaměří především na realismus jednotlivých portrétů a jejich původní barevnost. více »

Dočasná a netradiční divadelní architektura v PrazeMísto: Juditina věž

Datum: Pondělí 30.10.2017  /  Čas: 18  /  Přednášející: Mgr. Vojtěch Poláček
Přednáška se bude věnovat pražské divadelní architektuře, ovšem nikoli historickým budovám, které všichni známe, ale divadelním stavbám dočasným a recyklovaným. Dále bude řeč také o netradičních divadelních prostorách v Praze, tedy adaptacích budov sloužících původně jinému účelu. Přednášející je odborníkem na scénografii a divadelní architekturu z Národního Muzea v Praze. více »

Lusthausy a libosady pražského vůkolí. Ve stopě výletníků 19. stoletíMísto: Národní technické muzeum

Datum: Pondělí 23.10.2017  /  Čas: 18  /  Přednášející: PhDr. Kateřina Bečková
více »

Všecky krásy světa. Z veršů a vzpomínek Jaroslava Seiferta o Praze a nejen o níMísto: Juditina věž

Datum: Čtvrtek 19.10.2017  /  Čas: 19  /  Přednášející: účinkují Jarmila Vychodilová a Richard Fiala
Komponovaný večer věnovaný tvorbě Jaroslava Seiferta. více »