Poslední publikace
Věstník 2018 / 2

Program - Archiv akcí

Praha z ptačí perspektivy před rokem 1914Místo: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 29.01.2018  /  Čas: 18  /  Přednášející: PhDr. Jan Hozák
Balonové produkce francouzských vzduchoplavců na Zemské jubilejní výstavě v Praze roku 1891 daly podnět místním nadšencům a vzbudily jejich zájem o tento sport. O rok později byla založena Česká společnost aeronautická, jež zahájila aktivní činnost v roce 1893 prvními vzlety českých vzduchoplavců - Františka Hůlky a Ferdinanda Wandase. Společnost vydržela necelých pět let a její aktivity vrcholily... více »

Lékaři a lékárníci pohřbení na Malostranském hřbitověMísto: Národní technické muzeum, Kostelní 42, Praha 7

Datum: Pondělí 22.01.2018  /  Čas: 18  /  Přednášející: Alena Lehnerová, Gabriela Kalinová  /  Cyklus: 456. Hovory o Praze
Malostranský hřbitov vděčí za svůj vznik dvěma událostem. První z nich byla morová epidemie roku 1680, kdy na místě dnešního Malostranského hřbitova a kostela Nejsvětější Trojice vznikl morový lazaret. Zemřelí na mor byli pochováváni do šachtových hrobů v blízkosti lazaretu. Lazaret, včetně morového pohřebiště, sloužil ještě za další epidemie moru v roce 1713, a také za největší demografické katastrofy... více »

OgangieMísto: Juditina věž

Datum: Úterý 16.01.2018  /  Čas: 19  /  Přednášející: Ivan Matoušek
Uvedení nového románu Ivana Matouška Ogangie, vydaného nakladatelstvím Triáda. S autorem budou číst ukázky Soňa Pokorná, Radúz Dětinský a ozvou se dokonce i dvě macešky. více »

Müllerova vila v PrazeMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 15.01.2018  /  Čas: 18  /  Přednášející: Mgr. Maria Szadkowska
Müllerova vila, dílo světoznámého architekta Adolfa Loose, byla postavena v letech 1928-1930 v pražských Střešovicích. V roce 1995 byl svěřen Muzeu hlavního města Prahy a po náročné památkové obnově byla vila v roce 2000 zpřístupněna veřejnosti. Přednášející představí historii vily, průběh její obnovy a dnešní fungování v rámci muzea. více »

Portrétní realismus a barevnost bust v triforiu sv. VítaMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 08.01.2018  /  Čas: 18  /  Přednášející: PhDr. Jana Peroutková, DiS.
Přednáška se bude točit kolem jednoho z vrcholných děl české gotiky, sochařských portrétů na triforiu katedrály sv. Víta. Na ochozu s bustami se nachází podobizny stavebníků katedrály a jejich rodiny, ale také stavitelů a arcibiskupů, přednášející se přitom zaměří především na realismus jednotlivých portrétů a jejich původní barevnost. více »

Prohlídka románského reliéfuMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Sobota 06.01.2018  /  Čas: 11 a 14 hod.
První lednovou sobotu bude možné navštívit jedinečný románský reliéf Juditiny věže a některé prostory věže samotné a to v 11 a 14 hodin. více »

Po francouzské cestě do Santiaga de CompostelaMísto: Juditina věž

Datum: Čtvrtek 14.12.2017  /  Čas: 18  /  Přednášející: Alena Ježková
Již tradiční adventní večer Aleny Ježkové. Tentokrát na téma Po Francouzské cestě do Santiga de Compostela. Povídání, promítání fotografií, premiérové čtení z připravované knihy. Na závěr večera číše vína a prodej autorčiných knih s možností podpisu. více »

Tato kniha je moje!Místo: Národní technické muzeum, Kostelní 42, Praha 7

Datum: Pondělí 11.12.2017  /  Čas: 18  /  Přednášející: PhDr. Petr Mašek
Vývoj provenienčních označení knih od doby nejstarší po naši současnost: vpisky, supralibros, exlibris, štítky a další možnosti zdůraznění vlastnictví svazků. Prakticky všechny dokumentované ukázky pocházejí z fondů zámeckých knihoven. více »

Bauhaus a Československo 1919-1938Místo: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 04.12.2017  /  Čas: 18  /  Přednášející: Mgr. Markéta Svobodová, Ph.D.
Přednáška se zaměří na propojení umělecké školy Bauhaus a Československa v 1919–1938, představí významné, ale i „zapomenuté“ osobnosti prvorepublikového Československa, jejichž život i tvorbu ovlivnilo studium na jedné z nejvýznamnějších avantgardních škol. Přednášející ukáže často velmi spletité osudy tvůrců, jejich osobní kontakty, společné projekty, myšlenky i koncepty. více »

Prohlídka románského reliéfuMísto: Juditina věž

Datum: Sobota 02.12.2017
První prosincovou sobotu bude možné navštívit jedinečný reliéf v Juditině věži a některé prostory věže samotné. více »