Poslední publikace
Věstník 2017 / 2 - 3

Program - Archiv akcí

Zrození zvonu Václav pro kostel sv. Havla na Starém MěstěMísto: Národní technické muzeum

Datum: Pondělí 03.04.2017  /  Čas: 18  /  Přednášející: Mgr. Ondřej Boháč
František Ekert ve své knize z roku 1883 Posvátná místa královského hlavního mìsta Prahy vyzdvihoval krásný hudební soulad svatohavelských zvonù. To pak vinou válečných rekvizic téměř celé dvacáté století neplatilo. Od 5. 3. 2017 se však opět můžete zaposlouchat do halasu zvonů, které si František Ekert tak obliboval. Do zvonice věže kostela sv. Havla se po dlouhých desetiletých vrátil... více »

Prohlídka románského reliéfuMísto: Juditina věž

Datum: Sobota 01.04.2017
První dubnovou sobotu bude možné navštívit jedinečný reliéf v Juditině věži a některé prostory samotné věže v 11.00 a 14.00 hodin. Juditina věž, Mostecká 1, Praha 1. Vstup je knihkupectvím. Vstupné dobrovolné. více »

Známé i neznámé české královny a Praha v jejich doběMísto: Juditina věž

Datum: Úterý 28.03.2017  /  Přednášející: PhDr. E. Havlovcová
Tentokráte si budeme povídat o první manželce Karla IV. Blance z Valois, o Johaně z Rožmitálu, která byla provdána za Jiřího z Poděbrad a o královně Marii Španělské, manželce Maxmiliána II. Habsburského. Vstupné 60/50 Kč, členové KZsP 20 Kč. více »

Kilián Ignác Dientzenhofer v PrazeMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 27.03.2017  /  Čas: 18  /  Přednášející: PhDr. Richard Biegel, Ph.D.
Další díl cyklu o pražské barokní architektuře se bude věnovat velikánovi vrcholného baroka v Čechách, Kiliánu Ignáci Dientzenhoferovi, který je v Praze autorem kostela sv. Mikuláše na Starém Městě, sv. Jana Nepomuckého na Skalce, karlínské Invalidovny a dalších významných staveb. více »

Zajímavosti výzdoby pražského orlojeMísto: Národní technické muzeum

Datum: Pondělí 20.03.2017  /  Čas: 18  /  Přednášející: Milan Patka
Světoznámý pražský orloj měl a má velmi bohatou, složitou a mnohde tajuplnou výzdobu. Ta se navíc v průběhu staletí proměňovala a složitě vyvíjela. Mnohá fakta z dlouhé historie orloje i jeho výzdoby jsou také málo objasněná a záhadná. Zastavíme se u detailů výzdoby méně známých, kde je možno uvést zajímavé podrobnosti, i u výzdoby okolo které se v dnešní době vedou diskuse. více »

Architektka Růžena ŽertováMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 13.03.2017  /  Čas: 18  /  Přednášející: Mgr. Ing. Arch. Petr Klíma
První část trojdílné přednáškové série věnované vynikající a zároveň dlouho opomíjené architektce, designérce a výtvarnici Růženě Žertové se zaměří na její architektonické dílo. Ačkoliv byla Žertová známa téměř výhradně jako autorka projektů obchodních domů ze šedesátých a sedmdesátých let minulého století, pozoruhodná je i její pozdější tvorba, která se obrací především k rodinnému bydlení. Všestranné... více »

Pevnost TerezínMísto: Juditina věž

Datum: Pondělí 06.03.2017  /  Čas: 18  /  Přednášející: Mgr. Ivan Fuksa
Přednáška se pokusí osvětlit vývoj pevnosti v bouřlivém 19. století, kdy došlo několikrát k velkému rozšíření Terezína. První rozšíření proběhlo během roku 1809, kdy zuřily Napoleonské války, a hrozilo, že se válečná vřava dostane k samotnému Terezínu, což se naštěstí nestalo. Další příprava Terezína na válečné útrapy přišla nedlouho potom v roce 1813, během závěru napoleonských válek, kdy pevnost... více »

Prohlídka románského reliéfuMísto: Juditina věž

Datum: Sobota 04.03.2017
První březnovou sobotu bude možné navštívit jedinečný reliéf v Juditině věži a některé prostory samotné věže v 11.00 a 14.00 hodin. Juditina věž, Mostecká 1, Praha 1. Vstup je knihkupectvím. Vstupné dobrovolné. více »

Známé i méně známé české královny – Kunhuta Haličská, Anna Jagellonská a Alžběta StuartovnaMísto: Juditina věž

Datum: Úterý 28.02.2017  /  Přednášející: PhDr. E. Havlovcová
Na životních osudech tří královen si vykreslíme nejen jejich portréty, ale budeme si všímat i doby, ve které žily. Pořádáno ve spolupráci s agenturou Porta Praga. Vstupné 60/50 Kč, členové KZsP 20 Kč. více »

Prázdné domy a co s nimiMísto: Juditina věž

Datum: Pondělí 27.02.2017  /  Čas: 18  /  Přednášející: Petr Zeman, Kateřina Nohelová
Prázdné domy straší v centrech měst i na jeho okrajích. Jak velký je to problém a dají se najít nějaké hlavní důvody, proč k tomu dochází? Má smysl chránit před zbořením i domy, které nespadají pod památkovou ochranu a je vůbec důvod k znepokojení, když macešsky se ke starým stavbám chovala každá doba? Jakým způsobem probíhá doplňování databáze prázdných domů čítající v současnosti skoro 1500 objektů... více »