Poslední publikace
Věstník 2018 / 1

Program - Archiv akcí

Hospodářské dvory bývalých panství v ČecháchMísto: Juditina věž

Datum: Pondělí 13.11.2017  /  Čas: 18  /  Přednášející: Ing. Jan Žižka
Přednáška bude věnovaná opomíjenému druhu historických staveb – velkým hospodářským dvorům bývalých panství a velkostatků z 18. a 19. století. Přednášející představí jejich stavební vývoj, zasazení v krajině i jejich uspořádání na půdorysných plánech. více »

POZOR! PŘEDNÁŠKA ODPADÁMísto: Juditina věž

Datum: Pondělí 06.11.2017  /  Čas: 18
Přednáška se bude točit kolem jednoho z vrcholných děl české gotiky, sochařských portrétů na triforiu katedrály sv. Víta. Na ochozu s bustami se nachází podobizny stavebníků katedrály a jejich rodiny, ale také stavitelů a arcibiskupů, přednášející se přitom zaměří především na realismus jednotlivých portrétů a jejich původní barevnost. více »

Dočasná a netradiční divadelní architektura v PrazeMísto: Juditina věž

Datum: Pondělí 30.10.2017  /  Čas: 18  /  Přednášející: Mgr. Vojtěch Poláček
Přednáška se bude věnovat pražské divadelní architektuře, ovšem nikoli historickým budovám, které všichni známe, ale divadelním stavbám dočasným a recyklovaným. Dále bude řeč také o netradičních divadelních prostorách v Praze, tedy adaptacích budov sloužících původně jinému účelu. Přednášející je odborníkem na scénografii a divadelní architekturu z Národního Muzea v Praze. více »

Lusthausy a libosady pražského vůkolí. Ve stopě výletníků 19. stoletíMísto: Národní technické muzeum

Datum: Pondělí 23.10.2017  /  Čas: 18  /  Přednášející: PhDr. Kateřina Bečková
více »

Všecky krásy světa. Z veršů a vzpomínek Jaroslava Seiferta o Praze a nejen o níMísto: Juditina věž

Datum: Čtvrtek 19.10.2017  /  Čas: 19  /  Přednášející: účinkují Jarmila Vychodilová a Richard Fiala
Komponovaný večer věnovaný tvorbě Jaroslava Seiferta. více »

Rothmayerova vila v PrazeMísto: Juditina věž

Datum: Pondělí 16.10.2017  /  Čas: 18  /  Přednášející: Ing. arch. Petr Krajči
Vlastní vila architekta Otto Rothmayera (1892-1966) byla nedávno zrekonstruována a zpřístupněna veřejnosti. Dnes ukrývá stálou expozici „Příběh jednoho domu a jedné rodiny“, která připomíná osobitý styl architektonického díla Otto Rothmayera a zároveň se snaží navodit atmosféru životního, pracovního i uměleckého prostředí, které Rothmayer vytvořil společně se svou manželkou, významnou... více »

Prohlídka románského reliéfuMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Sobota 07.10.2017
První říjnovou sobotu bude možné navštívit jedinečný reliéf v Juditině věži a některé prostory samotné věže v 11.00 a 14.00 hodin. Juditina věž, Mostecká 1, 118 00 Praha 1. Vstup je knihkupectvím. Vstupné dobrovolné. více »

Vycházka podél pražských jezůMísto: Sraz u Juditiny věže

Datum: Pondělí 02.10.2017  /  Čas: 18  /  Přednášející: Ing. Václav Jandáček
Podzimní program zahájíme vycházkou po pražských jezech – započne u Novoměstského jezu a pokračovat budeme kolem Staroměstského k Helmovskému. více »

Nakladatelský dům Josefa Richarda Vilímka v Praze - minulost a současnostMísto: Národní technické muzeum

Fotografie: Datum: Pondělí 25.09.2017  /  Čas: 18  /  Přednášející: PhDr. Pavel Muchka
Přednáška v úvodu představí nakladatelskou firmu Josefa Richarda Vilímka ml. (historie závodu, knižní produkce). Následně se zaměří na popis Vilímkova nakladatelského domu ve Spálené ulici s využitím bohaté obrazové dokumentace. Závěrem budou posluchači seznámeni s plány na radikální proměnu souboru budov bývalého nakladatelského závodu. více »

Prohlídka románského reliéfuMísto: Juditina věž

Datum: Sobota 09.09.2017
Druhou zářijovou sobotu bude možné navštívit jedinečný reliéf v Juditině věži a některé prostory samotné věže v 11.00 a 14.00 hodin. Juditina věž, Mostecká 1, 118 00 Praha 1. Vstup je knihkupectvím. Vstupné dobrovolné. více »