Poslední publikace
Věstník 2018 / 1

Program - Archiv akcí

Marie Terezie – dcera, manželka, matka, panovniceMísto: Juditina věž

Datum: Úterý 25.04.2017  /  Přednášející: PhDr. E. Havlovcová
Letos oslavíme 300. výročí od narození této významné ženy, Během přednášky si připomeneme její život, rodinu, vládu a další… Na přednášku bude navazovat procházka dne 29.4.2017 Za Marií Terezií na Pražský hrad. Přednáška je pořádá na ve spolupráci s Klubem Za starou Prahu. Vstupné 60/50, členové KZSP 20 Kč. více »

Architekt Jakob GartnerMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 24.04.2017  /  Čas: 18  /  Přednášející: Mgr. Tereza Halusková
Přednáška představí Jakoba Gartnera (1861-1921) jako architekta, který ač nedostudoval Akademii výtvarných umění ve Vídni nikdy neměl nouzi o zakázky. Vybudoval dvě fungující projekční kanceláře - v Olomouci a ve Vídni, kde často vystavěl celé ulice a bloky domů. Gartner se tak stal autorem nespočtu nájemních domů, veřejných staveb a synagog napříč územím Rakouska-Uherska, z těch nejznámějších... více »

Architektka domů i věcí: Interiéry, svítidla a umělecké řemeslo Růženy ŽertovéMísto: Juditina věž

Datum: Úterý 18.04.2017  /  Čas: 18  /  Přednášející: Petr Klíma, Adam Štěch, Darina Zavadilová
Druhý díl přednáškového cyklu věnovaného Růženě Žertové se soustředí na její dílo na poli interiérové, designérské a uměleckořemeslné tvorby. Komplexním návrhům interiérů včetně nábytku se Žertová věnovala již od šedesátých let minulého století. Mezi jejími realizacemi tohoto typu vyniklo zejména vnitřní prostředí Park hotelu Nový Smokovec (1967–1969). V sedmdesátých a osmdesátých letech... více »

Kola versus autaMísto: Juditina věž

Datum: Pondělí 10.04.2017  /  Čas: 18
Režie: Fredrik Gertten Švédsko, 2001, 88 min, anglicky, české titulky São Paulo, Los Angeles nebo Toronto jsou známé svou problematickou dopravní politikou. Diktát automobilového průmyslu, leckde nejvýraznějšího zdroje financí pro městské i státní kasy, má fatální dopad na celý městský prostor, plynulý pohyb obyvatel, jejich čas i zdraví. Dokument sleduje, jak se pro řadu jedinců stala... více »

Zrození zvonu Václav pro kostel sv. Havla na Starém MěstěMísto: Národní technické muzeum

Datum: Pondělí 03.04.2017  /  Čas: 18  /  Přednášející: Mgr. Ondřej Boháč
František Ekert ve své knize z roku 1883 Posvátná místa královského hlavního mìsta Prahy vyzdvihoval krásný hudební soulad svatohavelských zvonù. To pak vinou válečných rekvizic téměř celé dvacáté století neplatilo. Od 5. 3. 2017 se však opět můžete zaposlouchat do halasu zvonů, které si František Ekert tak obliboval. Do zvonice věže kostela sv. Havla se po dlouhých desetiletých vrátil... více »

Prohlídka románského reliéfuMísto: Juditina věž

Datum: Sobota 01.04.2017
První dubnovou sobotu bude možné navštívit jedinečný reliéf v Juditině věži a některé prostory samotné věže v 11.00 a 14.00 hodin. Juditina věž, Mostecká 1, Praha 1. Vstup je knihkupectvím. Vstupné dobrovolné. více »

Známé i neznámé české královny a Praha v jejich doběMísto: Juditina věž

Datum: Úterý 28.03.2017  /  Přednášející: PhDr. E. Havlovcová
Tentokráte si budeme povídat o první manželce Karla IV. Blance z Valois, o Johaně z Rožmitálu, která byla provdána za Jiřího z Poděbrad a o královně Marii Španělské, manželce Maxmiliána II. Habsburského. Vstupné 60/50 Kč, členové KZsP 20 Kč. více »

Kilián Ignác Dientzenhofer v PrazeMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 27.03.2017  /  Čas: 18  /  Přednášející: PhDr. Richard Biegel, Ph.D.
Další díl cyklu o pražské barokní architektuře se bude věnovat velikánovi vrcholného baroka v Čechách, Kiliánu Ignáci Dientzenhoferovi, který je v Praze autorem kostela sv. Mikuláše na Starém Městě, sv. Jana Nepomuckého na Skalce, karlínské Invalidovny a dalších významných staveb. více »

Zajímavosti výzdoby pražského orlojeMísto: Národní technické muzeum

Datum: Pondělí 20.03.2017  /  Čas: 18  /  Přednášející: Milan Patka
Světoznámý pražský orloj měl a má velmi bohatou, složitou a mnohde tajuplnou výzdobu. Ta se navíc v průběhu staletí proměňovala a složitě vyvíjela. Mnohá fakta z dlouhé historie orloje i jeho výzdoby jsou také málo objasněná a záhadná. Zastavíme se u detailů výzdoby méně známých, kde je možno uvést zajímavé podrobnosti, i u výzdoby okolo které se v dnešní době vedou diskuse. více »

Architektka Růžena ŽertováMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 13.03.2017  /  Čas: 18  /  Přednášející: Mgr. Ing. Arch. Petr Klíma
První část trojdílné přednáškové série věnované vynikající a zároveň dlouho opomíjené architektce, designérce a výtvarnici Růženě Žertové se zaměří na její architektonické dílo. Ačkoliv byla Žertová známa téměř výhradně jako autorka projektů obchodních domů ze šedesátých a sedmdesátých let minulého století, pozoruhodná je i její pozdější tvorba, která se obrací především k rodinnému bydlení. Všestranné... více »