Poslední publikace
Věstník 2018 / 2

Program - Archiv akcí

Vycházka podél pražských jezůMísto: Sraz u Juditiny věže

Datum: Pondělí 02.10.2017  /  Čas: 18  /  Přednášející: Ing. Václav Jandáček
Podzimní program zahájíme vycházkou po pražských jezech – započne u Novoměstského jezu a pokračovat budeme kolem Staroměstského k Helmovskému. více »

Nakladatelský dům Josefa Richarda Vilímka v Praze - minulost a současnostMísto: Národní technické muzeum

Fotografie: Datum: Pondělí 25.09.2017  /  Čas: 18  /  Přednášející: PhDr. Pavel Muchka
Přednáška v úvodu představí nakladatelskou firmu Josefa Richarda Vilímka ml. (historie závodu, knižní produkce). Následně se zaměří na popis Vilímkova nakladatelského domu ve Spálené ulici s využitím bohaté obrazové dokumentace. Závěrem budou posluchači seznámeni s plány na radikální proměnu souboru budov bývalého nakladatelského závodu. více »

Prohlídka románského reliéfuMísto: Juditina věž

Datum: Sobota 09.09.2017
Druhou zářijovou sobotu bude možné navštívit jedinečný reliéf v Juditině věži a některé prostory samotné věže v 11.00 a 14.00 hodin. Juditina věž, Mostecká 1, 118 00 Praha 1. Vstup je knihkupectvím. Vstupné dobrovolné. více »

téma 1: O vídeňské výstavě k jubileu císařovny Marie Terezie, téma 2: Pražská korunovace Marie Terezie na českou královnuMísto: Národní technické muzeum

Datum: Pondělí 19.06.2017  /  Čas: 18  /  Přednášející: téma 1: Ing. arch. Jan Bárta, téma 2: PhDr. Helga Turková
V letošním roce vzpomínáme na 300. výročí narození císařovny Marie Terezie (13. 5. 1717 - 29. 11. 1780), která byla jedinou ženou na českém trůnu a vládla v habsburské monarchii celkem 40 let. Její korunovace se konala dne 12. května 1743 v Praze, kde se dochovaly památky jejích stavebních aktivit na Pražském hradě. více »

Nový světMísto: Juditina věž

Datum: Pondělí 12.06.2017  /  Čas: 18
režie: Jaan Tootsen, Estonsko, 2011 Stejně jako většině evropských metropolí i estonskému Tallinnu vládnou auta. Když byla v roce 2006 otevřena ve čtvrti Nový Svět další silnice určená výhradně automobilům, došla skupině místních obyvatel trpělivost. Po happeningu, při kterém v respirátorech a plynových maskách bránili slavnostnímu průvodu při otevření této silnice, se cykloaktivista Erko... více »

Pacassiho přestavba Pražského hraduMísto: Juditina věž

Datum: Pondělí 05.06.2017  /  Čas: 18  /  Přednášející: PhDr. Richard Biegel, Ph. D.
Další část barokního cyklu nás zavede do Prahy za vlády císařovny Marie Terezie. Přednáška se bude zabývat především dvorním architektem Nicolo Pacassim, který při svém působení v Praze vtiskl Pražskému hradu jeho dnešní, jednotný vzhled, ale i období druhé poloviny 18. století a jeho vlivu na proměnu baroka v Praze. více »

Prohlídka románského reliéfuMísto: Juditina věž

Datum: Sobota 03.06.2017
První červnovou sobotu bude možné navštívit jedinečný reliéf v Juditině věži a některé prostory samotné věže v 11.00 a 14.00 hodin. Vstup je knihkupectvím. Vstupné dobrovolné. více »

Architektka domů a věcí. Muži v životě Růženy Žertové: Petr Žert a Igor SvobodaMísto: Juditina věž

Datum: Pondělí 29.05.2017  /  Čas: 18  /  Přednášející: Martina Mertová – Šárka Svobodová a Jaroslav Sedlák
Třetí část trojdílné přednáškové série, jejímž tematickým svorníkem je život a dílo Růženy Žertové, představí tvorbu dvou klíčových mužů autorčina života – architektů Petra Žerta a Igora Svobody. Svého mladšího bratra Petra přivedla Růžena Žertová na brněnskou fakultu architektury. Právě odtud se vine dlouhá cesta pozoruhodné sourozenecké spřízněnosti a inspirativní spolupráce. Ani se svým... více »

Známé i méně známé české královny a Praha v jejich doběMísto: Juditina věž

Datum: Úterý 23.05.2017  /  Přednášející: PhDr. E. Havlovcová
Tentokráte si budeme povídat o Konstancii Uherské, manželce Přemysla Otakara I., dále o Kunhutě Štaufské, která byla provdána za krále Václava I., naší pozornosti neujde ani choť Václava II. Guta Habsburská a na závěr se zastavíme u Alžběty Kristýny Brunšvické, manželky Karla VI. Pořádáno ve spolupráci s agenturou Porta Praga. Vstupné 60/50, členové KZSP 20 Kč. více »

Kobylisy – proměna venkovského osídlení na městskou čtvrťMísto: Národní technické muzeum

Datum: Pondělí 22.05.2017  /  Čas: 18  /  Přednášející: Ing. arch. Jan Brejcha
Kobylisy jsou místem se zajímavou historií, architekturou i přírodními zajímavostmi. Písemně je osada zaznamenána v roce 1297. Původně malá předměstská vesnice na severu Prahy prošla zejména v průběhu 20. století složitým a bouřlivým stavebním vývojem s prudkým nárůstem obyvatel. Velkou roli zde sehrálo připojení k hlavnímu městu. Co tyto změny přinesly, co jim předcházelo a co zbylo ze zemědělského... více »