Poslední publikace
Věstník 2018 / 3

Program

Lusthausy a libosady pražského vůkolí, 2. dílMísto: Národní technické muzeum

Fotografie: Datum: Pondělí 25.03.2019  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: PhDr. Kateřina Bečková  /  Cyklus: 468. Hovory o Praze
Co spojuje zahradní a krajinářské počiny pražských mecenášů na přelomu 18. a 19. století? Kde byly Růžodol, Kanálka a Wimmerovy sady? Jak vypadaly Viničné hory a Špitálsko, než se z nich staly Vinohrady, Žižkov a Karlín? Na tyto a podobné otázky se pokusí odpovědět přednáška, která bude ochutnávkou obsahu druhého dílu knihy Letohrádky, libosady a výletní místa, která vyjde v polovině tohoto... více »

Úvod do památkové péče I.Místo: Juditina věž

Datum: Pondělí 01.04.2019  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: Ing. arch. Miloš Solař, Ph.D.  /  Cyklus: Pondělky ve věži
Vnímání kulturních hodnot památek a zájem o jejich zachování se často v lidech probouzí intuitivně, nicméně památková péče jako obor má svá východiska, souvislosti a prostředky. I když s historickými vědami a architekturou bytostně souvisí, není jejich součástí. Vnímání hodnot památek je kulturním projevem společnosti a vazba na společnost je tím, co vymezuje předmět zájmu a cíle památkové péče.... více »

Prohlídka románského reliéfuMísto: Juditina věž

Datum: Sobota 06.04.2019  /  Čas: 11 hodin
První dubnovou sobotu bude možnost prohlédnout si jedinečný románský reliéf Juditiny věže a některé prostory věže samotné. více »

Tovární komíny. Pády ikon průmyslového věkuMísto: Juditina věž

Datum: Pondělí 08.04.2019  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: Martin Vonka, Michal Horáček (FS ČVUT)  /  Cyklus: Pondělky ve věži
Představení nové knihy o továrních komínech. Komíny představují specifickou součást průmyslového dědictví a jako svébytné symboly odcházejícího průmyslového věku také postupně mizí. Nabízí se tak řada otázek. Jak se bouraly a bourají tovární komíny? Proč mizí komíny dnes a co se s tím dá dělat? A když komín nezbourat, tak co s ním? Odpovědi na ně, ale i na řadu dalších se snaží nalézt nejen nová... více »

Ženy významných mužůMísto: Juditina věž

Datum: Úterý 09.04.2019  /  Čas: 16.30 hodin  /  Přednášející: PhDr. E. Havlovcová  /  Cyklus: Porta Praga
Předmětem našeho zájmu budou nejen manželky československých prezidentů, ale i další, které jim stály blízko - např. dcery. Budeme pokračovat paní Hanou Benešovou, která byla zpočátku manželkou předsedy vlády a od r. 1935 manželkou prezidenta republiky. Na programu budou i další ženy, které stály v blízkosti prezidentů nebo předsedů vlády, dojdeme do doby komunistického režimu. více »

Tvorba architekta Bernharda Gruebera (1806-1882)Místo: Juditina věž

Datum: Pondělí 15.04.2019  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: PhDr. Věra Vostřelová, Ph.D.  /  Cyklus: Pondělky ve věži
Bavorský architekt Bernhard Grueber byl roku 1844 povolán do Prahy, aby se ujal školy architektury na Akademii výtvarných umění a pozvedl stavební produkci v Čechách na uměleckou úroveň. Získával přední zemské a šlechtické zakázky, ovšem s narůstajícím českým národním uvědoměním postupně ztrácel své výsadní postavení a stával se nevítaným cizincem. Nakonec byl nucen se vrátit do své rodné vlasti.... více »

Hotel Praha: Pozdní modernismus mezi východem a západemMísto: Národní technické muzeum

Datum: Pondělí 29.04.2019  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: PhDr. Ladislav Zikmund-Lender  /  Cyklus: 469. Hovory o Praze
V roce 1967 bylo vytipováno místo v pražské vilové čtvrti pražské Hanspaulky pro nový vládní hotel, jehož realizace se začala intenzivně připravovat v roce 1969. Na projekt proběhla soutěž, stavba probíhala mezi lety 1975-1981. Po roce 2004 se v médiích začaly objevovat články, zpochybňující udržitelnost provozu hotelu, a v roce 2014 byl hotel pod nálepkou ”komunistický kryt” zbořen. Stalo se tak... více »

Prohlídka románského reliéfuMísto: Juditina věž

Datum: Sobota 04.05.2019  /  Čas: 11 hodin
První květnovou sobotu bude možné navštívit jedinečný románský reliéf Juditiny věže a některé prostory věže samotné. více »