Dvanáctý ročník Ceny Klubu Za starou Prahu za novou stavbu za rok 2015:

Aktualizace 16. 2. 2016: Vítězem Ceny Klubu Za starou Prahu za novou stavbu v historickém prostředí 2015 se stala dostavba Dusíkova divadla v Čáslavi od brněnského ateliéru Burian & Křivinka.

Mediální ohlasy Ceny 2015:

České noviny (ČTK) 15. 2. 2016

Literární noviny 11. 2. 2016

Dne 6. ledna 2016 proběhlo zasedání poroty složené ze členů Domácí rady Klubu a z dvanácti kandidátů byly na Cenu nominováno šest finalistů. Vítěz bude vyhlášen v průběhu února na tradičním slavnostním večeru, jehož termín včas ohlásíme.

Finalisté:

1. Brno, dostavba Filozofické fakulty Masarykovy univerzity

architekt: Petr Pelčák

 

2. Čáslav, dostavba Dusíkova divadla

architekti: Aleš Burian, Gustav Křivinka

 

 

3. Jaroměř, Komenského most

architekt: Mirko Baum, David Baroš, Vladimír Janata

 

4. Litomyšl, Galerie Pakosta

architekt: Zdeňka Vydrová

 

5. Pavlov, Pálavská galerie vín Venuše

architekt: Aleš Burian, Gustav Křivinka

 

6. Velká Bystřice, mateřská školka

architekt: Michal Sborwitz, Marie Sborwitzová, Karel Prášil

 

 

 

Jedenáctý ročník Ceny Klubu Za starou Prahu za novou stavbu za rok 2014:

 

Aktualizace 26. 3. 2015: Mediální ohlasy Ceny Klubu za rok 2014

Česká televize (obsahuje i rozhovor s vítězem ceny J. Pleskotem)

České noviny

Literární noviny

 

Aktualizace 24. 3. 2015: Vítězem Ceny Klubu za rok 2014 se stal Svět Techniky v Ostravě od architekta Josefa Pleskota a jeho týmu.

 

23. 3. 2015: Tisková zpráva s přehledem nominantů:

Cena Klubu Za starou Prahu za novou stavbu v historickém prostředí hledá každý rok po celém území České republiky nová architektonická díla, která se chovají příkladně ke starému kontextu a přinášejí mu prospěch. Organizace letošního ročníku prošla reformou, jež usiluje dosáhnout většího podílu porotců soutěže na obhajobě i kritice všech posuzovaných staveb. Břemeno argumentace na jejich obranu už neleží jen na předsedovi soutěže Rostislavu Šváchovi. Své svěřence se snaží dostat do finále i další porotci-garanti a hledají pro to vhodné argumenty. Za rok 2014 se o cenu Klubu uchází šest novostaveb.

 

       Polyfunkční dům na Burianově náměstí v Brně-Žabovřeskách od architekta Tomáše Pilaře dotváří prostranství starého brněnského předměstí. S typem „domu s okny“ pracoval jeho autor neschematicky, dal mu správné proporce a vyřešil dobře jeho vztah k sousedním stavbám.

 

       Dřevěný kiosk s občerstvením v Zámecké zahradě v Jičíně od brněnských architektů Radka Květa a Jiřího Zrzavého tvoří součást rekonstrukce tohoto vyhledávaného městského parku. Svou lehkou a dynamickou formou se kiosk staví do příjemného kontrastu ke klasicistně monumentálnímu konceptu Zámecké zahrady, a přece do ní výborně zapadá.

 

Pěstebnímu skleníku v Květné zahradě v Kroměříži dali brněnští architekti Antonín Novák, Petr Valenta a Eduard Štěrbák správné rozměry a samozřejmý tvar, jaký citlivě vstupuje do obnoveného prostředí památky UNESCO.

 

       Budova Světa techniky od týmu pražského architekta Josefa Pleskota v Ostravě-Vítkovicích vymezuje areál národní kulturní památky Vítkovických železáren, jejíž panorama se zrcadlí na skleněné stěně Pleskotovy budovy. Nepochybně jde o jedno z nejvýznamnějších děl současné české architektury; o stavbu svébytnou, přesto svým pojetím dotvářející celek tohoto průmyslového areálu.    

 

      Laboratoře Ústavu organické chemie a biochemie AVČR v Kolejní ulici v Praze-Dejvicích, postavené podle návrhu Kateřiny Zochové a Ivana Šroma, působí naproti tomu výstředněji, jak to už napovídá jejich přezdívka „květák“. Svým organickým, amébovitým tvarem stavba oživuje klasicistně laděný komplex akademických a univerzitních ústavů.

 

       Laboratorní centrum technologické fakulty Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně od týmu architekta Vladislava Vrány se svou přiznanou konstrukcí a volbou materiálů vyrovnává s typickou podobou baťovských staveb ve zlínském průmyslovém areálu. Do svého prostředí budova vnáší vhodnou novou funkci a přispívá tak k jeho postupnému zkulturňování.


      Vítěz letošní Ceny Klubu Za starou Prahu bude vyhlášen večer v pondělí 23. března 2015 v kavárně Mlýnská na pražské Kampě.

 

Pozvánka na veřejné vyhlášení desátého ročníku Ceny dne 23. 3. 2015 ZDE.

 

 

Desátý ročník Ceny Klubu Za starou Prahu za novou stavbu za rok 2013:

Přehled nominantů a vítěz desátého ročníku Ceny ZDE

Pozvánka na veřené vyhlášení desátého ročníku Ceny 18. 2. 2014 ZDE:

 

Devátý ročník Ceny Klubu Za starou Prahu za novou stavbu za rok 2012:

Pozvánka na veřejné vyhlášení Ceny dne 5. 2. 2013

Klub Za starou Prahu udělí již po deváté Cenu Klubu, vyznamenávající kvalitní novostavby v historickém prostředí. Smyslem ceny je upozornit na skutečnost, že existují i pozitivní příklady citlivých architektonických zásahů do památkově cenného kontextu.
Do užšího výběru staveb nominovaných na Cenu pro rok 2012 postoupily následující realizace (řazeny abecedně dle lokality):


Slavnostní veřejné vyhlášení vítěze Ceny Klubu za starou Prahu pro rok 2012 se koná v Mlýnské kavárně na Kampě v úterý 5. 2. 2013 od 19 hod. Klub Za starou Prahu vás srdečně zve k účasti na tomto vyhlášení a k setkání s nominovanými kandidáty Ceny i s dalšími, kteří se zajímají o problematiku památkové péče a současné architektury.

Na setkání s Vámi se těší

Prof. PhDr. Rostislav Švácha, CSc.
Předseda poroty Ceny

PhDr. Kateřina Bečková
Předsedkyně Klubu

PhDr. Richard Biegel, Ph.D.
Tajemník poroty Ceny a jednatel Klubu

Nové


Věstník 2 / 2016