Poslední publikace
Věstník 2018 / 2

Program - Archiv akcí

Prohlídka románského reliéfuMísto: Juditina věž

Datum: Sobota 07.05.2016  /  Čas: 11 a 14
První květnovou sobotu bude možné navštívit jedinečný reliéf v Juditině věži a některé prostory samotné věže v 11.00 a 14.00 hodin. Juditina věž, Mostecká 1, 118 00 Praha 1. Vstup je knihkupectvím. Vstupné dobrovolné. více »

Jan Kotěra v HradciMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 02.05.2016  /  Čas: 18  /  Přednášející: PhDr. Ladislav Zikmund-Lender
Přednáška k chystané knize, která vyjde na konci jara 2016, představí interpretaci všech pěti realizovaných a dvou nerealizovaných projektů Jana Kotěry pro město Hradec Králové a jejich sociální i politické pozadí. Kotěrovo angažmá ve městě sahá od začátku jeho bohaté kariéry až po dobu těsně před jeho předčasnou smrtí v roce 1923. Jaký byl vztah jednotlivých návrhů vůči dobovému kánonu, jaký by... více »

Procházka zednářskou PrahouMísto: Národní technické muzeum

Fotografie: Datum: Pondělí 25.04.2016  /  Čas: 18  /  Přednášející: Jacob Sadilek, MSc.
Pomocí foto-prezentace navštívíme místa, kde se v minulosti scházeli členové zednářských lóží, nahlédneme do jejich interiérů a budou nám odhaleny zednářské symboly na mnoha pražských stavbách. Přednášející je předsedou PragaMasonica z.s. více »

Hříšní lidé města pražského I.Místo: Sraz ve 14.00 na Karlově náměstí u Novoměstské radnice

Datum: Sobota 23.04.2016  /  Čas: 14  /  Přednášející: Ing. L. Prokůpková
Víme, jak fungoval právní systém ve městě? Jak se zajišťovalo právo v obchodním styku (na trzích, obchodech aj.)? Kam sahala jurisdikce města, církve nebo univerzity? A co s těmi, kteří se právu protivili? Pořádáno ve spolupráci s Klubem Za starou Prahu. Vstupné 60/50 Kč, členové KZsP 20 Kč více »

Krajina jako antropologická čítankaMísto: Juditina věž

Datum: Čtvrtek 14.04.2016  /  Čas: 18  /  Přednášející: Tereza Blažková, Petra Červinková
Kolektivní monografie „Krajina jako antropologická čítanka“ obsahuje patnáct odborných studií věnovaných problematice krajiny. Na krajinu jednotlivé příspěvky nahlížejí z různých úhlů, které spojuje jednotný antropologický diskurs. Ústředním tématem je vztah člověka a krajiny. Knihu tvoří příspěvky antropologů, urbanistů, etnologů, architektů a historiků, které doplňuje stať archeologická. více »

Carlo Lurago a jeho pražské stavbyMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 11.04.2016  /  Čas: 18  /  Přednášející: PhDr. Richard Biegel, Ph.D.  /  Cyklus: Pražské baroko
Další přednáška z cyklu Pražské baroko se bude zabývat především pražskými kostely architekta Carla Luraga – tedy kostelem Nejsvětějšího Salvátora na Křížovnickém náměstí a sv. Ignáce na náměstí Karlově. více »

Pražské rotundy - ZRUŠENO!Místo: Juditina věž

Datum: Pondělí 04.04.2016  /  Čas: 18  /  Přednášející: PhDr. Jarmila Čiháková
více »

Prohlídka románského reliéfuMísto: Juditina věž

Datum: Sobota 02.04.2016  /  Čas: 11 a 14
První dubnovou sobotu bude možné navštívit jedinečný reliéf v Juditině věži a některé prostory samotné věže v 11.00 a 14.00 hodin. Juditina věž, Mostecká 1, 118 00 Praha 1. Vstup je knihkupectvím. Vstupné dobrovolné. více »

Čapkova vilaMísto: Národní technické muzeum

Datum: Pondělí 21.03.2016  /  Čas: 18  /  Přednášející: Mgr. Hasan Zahirović, PhD.
Přednáška představí historii a současnosti dvojvily bratří Čapků, do které se přestěhovali v roce 1925. Dům skrývá dvě vily s totožnými, zrcadlově obrácenými dispozicemi. Spisovatel Karel Čapek obýval se svým otcem pravou část domu, levá připadla bratru Josefovi s rodinou. Josef si v podkroví zřídil malířský ateliér. Zahrada byla společná. V podkroví části Karla Čapka je jeho pracovna,... více »

Strážci pražských ulicMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Středa 16.03.2016  /  Čas: 17  /  Přednášející: Alena Ježková, Jiří Chalupa
Křest knihy Aleny Ježkové Strážci pražských ulic, která vychází v novém přepracovaném vydání s fotografiemi Jiřího Chalupy. Uvedení knihy, autorské čtení, autogramiáda a číše vína. Prodej knih se slevou. více »