Poslední publikace
Věstník 2018 / 2

Program - Archiv akcí

Architekt Zdeněk Kuna. Vybrané realizace a projekty šedesátých a sedmdesátých letMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 14.03.2016  /  Čas: 18  /  Přednášející: Mgr. Tereza Mléčková
Přednáška představí vybrané realizace a projekty českého architekta Zdeňka Kuny z období šedesátých a sedmdesátých let. V tvorbě Zdeňka Kuny se setkáme se širokou škálou architektonických zakázek. Je nejen architektem pražských mrakodrapů (budova Strojimportu v Praze na Vinohradech, Motokov na Pankráci), ale také citlivé novostavby v historické zástavbě pražského Nového Města (budova Omnipolu)... více »

Praha – město továrních komínůMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 07.03.2016  /  Čas: 18  /  Přednášející: Ing. Martin Vonka, Ph.D.
ČVUT v Praze – Fakulta stavební, Fabriky.cz Plíce továrny, totemy dělníků, čadící sloupy, stožáry práce. To všechno byly a jsou tovární komíny. Přednáška představí počátky jejich vzniku, ukáže, jak funkční a technické požadavky daly vzniknout konstrukci tak ladné a půvabné, jakou je tovární komín. Dále ukáže, jaké zajímavé komíny máme u nás, a blíže se zaměří na Prahu, kterou s ohledem... více »

Prohlídka románského reliéfuMísto: Juditina věž

Datum: Sobota 05.03.2016  /  Čas: 11 a 14
První březnovou sobotu bude možné navštívit jedinečný reliéf v Juditině věži a některé prostory samotné věže v 11.00 a 14.00 hodin. Vstup je knihkupectvím. Vstupné dobrovolné. více »

Život v Praze ve fotografiích Přemysla KobliceMísto: Národní technické muzeum

Datum: Pondělí 22.02.2016  /  Čas: 18  /  Přednášející: Mgr. Romana Kmochová, RNDr. Pavla Vrbová
Přemysl Koblic (1892-1955) patřil k předním osobnostem české fotografie 20. - 40. let 20. století. Systematicky se věnoval zejména práci fotografa na ulici. Jeho tvorba je dnes osobitým dokumentem nejen pražských reálií, ale také všedního i svátečního života Pražanů. Ve výběru z Koblicových fotografií z Archivu Národního technického muzea představíme jak záběry běžného pouličního života, dětských... více »

Co vyprávějí sochy na Karlově mostě?Místo: Sraz v 18 h. u sochy Karla IV. na Křížovnickém nám.

Datum: Neděle 21.02.2016  /  Čas: 18  /  Přednášející: PhDr. E. Havlovcová
O životě světců, kteří jsou tady vytesáni do kamene, ale také o těch, kteří sochy zaplatili a těch, kteří je zhotovili - o tom všem a nejen o tom si budeme povídat během naší podvečerní procházky po Karlově mostě. Pořádáno ve spolupráci s Klubem Za starou Prahu. Vstupné 60/50Kč, členové KZsP 20 Kč. více »

Nebeská symbolika Nového Města pražskéhoMísto: Sraz na Karlově náměstí před Faustovým domem

Datum: Pátek 19.02.2016  /  Čas: 11  /  Přednášející: PhDr. J. Chrastilová
Vycházka k výročí narození Karla IV., která se bude zabývat založením Nového Města, které je dílem právě tohoto panovníka. Pořádáno ve spolupráci s Klubem Za starou Prahu. Vstupné 60/50 Kč, členové KZsP 20 Kč více »

Vyhlášení 12. ročníku Ceny Klubu Za starou Prahu za novou stavbu v historickém prostředíMísto: kavárna Mlýnská na Kampě

Datum: Pondělí 15.02.2016  /  Čas: 19
V únoru se uskuteční již dvanáctý ročník Ceny Klubu za novou stavbu v historickém prostředí. Během slavnostního večera bude představeno 6 vybraných staveb a následně vyhlášen laureát Ceny. více »

Matice českáMísto: Juditina věž

Datum: Pondělí 08.02.2016  /  Čas: 18  /  Přednášející: Pavel Muchka
Matice česká vznikla roku 1831 z iniciativy historika Františka Palackého a skupiny vlastenců, kteří usilovali o povznesení českého jazyka a literatury a o lepší podmínky pro vydávání českých knih. více »

Prohlídka románského reliéfuMísto: Juditina věž

Datum: Sobota 06.02.2016  /  Čas: 11 a 14
První únorovou sobotu bude možné navštívit jedinečný reliéf v Juditině věži a některé prostory samotné věže v 11.00 a 14.00 hodin. Vstup je knihkupectvím. Vstupné dobrovolné. více »

Valdštejnský palácMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 01.02.2016  /  Čas: 18  /  Přednášející: Mgr. Michaela Líčeníková, Ph.D.  /  Cyklus: cyklus Pražské baroko
Přednášející představí stavbu pražského Valdštejnského paláce, jeho význam v kontextu raně barokní architektury i v ojedinělém souboru valdštejnské architektury na našem území. Kromě stručné historie výstavby paláce se bude věnovat také charakteristice stavebníka vévody Albrechta z Valdštejna a jeho architektů. více »