Poslední publikace
Věstník 2017 / 2 - 3

Program - Archiv akcí

Večery s Přemyslem KoblicemMísto: Juditina věž

Datum: Pondělí 03.03.2014  /  Čas: 18  /  Přednášející: PhDr. Zdeněk Vácha; Bc. Romana Kmochová; RNDr. Pavla Vrbová, Csc.  /  Cyklus: Památky pro každého
V průběhu čtvrtého večera s fotografiemi Přemysla Koblice se podíváme na levý břeh Vltavy od Hlubočep přes Smíchov, Košíře, Malou Stranu a Hradčany až do Holešovic. Přednášejí pracovníci Archivu Národního technického muzea. více »

Pavel Josef Šafařík a PrahaMísto: Národní technické muzeum

Fotografie: Datum: Pondělí 24.02.2014  /  Čas: 18  /  Přednášející: PhDr. Helga Turková
Pavel Josef Šafařík (13.5.1795 - 26.6.1861) Významný slovenský vědec 19. století - slavista, filolog, literární historik, básník, knihovník i etnograf. Během svého působení v Praze vydal svá nejznámější díla Slovanské starožitnosti (1837) a Slovanský národopis (1842). Letos je tomu 150 let, co byla jeho vzácná knihovna převzata do sbírek NM. Koná se v NTK, ulice Kostelní 42, Praha... více »

O čem vyprávějí názvy ulic?Místo: Sraz u kostela sv. Michala, V jirchářích, Praha 1

Datum: Sobota 22.02.2014  /  Čas: 11  /  Přednášející: PhDr. J. Chrastilová
Pokračování cyklu, tentokrát se budeme toulat Vojtěšskou čtvrtí. Pořádá agentura Porta Praga ve spolupráci s Klubem Za starou Prahu. Vstupné 60/50 Kč, členové KZsP 20 Kč + dobrovolné vstupné 10 Kč do kostela. více »

Vyhlášení Ceny KZsP za novostavbu v historickém prostředíMísto: Mlýnská kavárna na Kampě

Fotografie: Datum: Úterý 18.02.2014  /  Čas: 19  /  Přednášející: Kateřina Bečková (předsedkyně Klubu), Rostislav Švácha (předseda poroty Ceny Klubu), Richard Biegel (tajemník Ceny Klubu)
Nominace (řazeno abecedně podle místa) Divadlo na Orlí, Brno (Milan Rak, Alena Režná, Pavel Rada, Irena Burková, Ondřej Gaudl, Mirko Lev) Rodinný dům s ordinací, Holešov (Tomáš Možný) Národní centrum zahradní kultury, Kroměříž (Antonín Novák, Petr Valenta, Eduard Štěrbák) Oblastní galerie v Liberci, Liberec (Karel Novotný, Jiří Buček, Petr Čihák, Jan Duda,... více »

Co nového přinesl průzkum Hlubočep a Košíř v rámci SPMMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 17.02.2014  /  Čas: 18  /  Přednášející: Bc. Vojtěch Ružbatský  /  Cyklus: Studentská památková mise
Zpráva o průběhu projektu, použitých metodách a výstupech průzkumu z pozice studenta FA ČVUT. Vstup knihkupectvím Juditina věž, Mostecká 1, Praha 1.. Vstupné dobrovolné. více »

Industriální objekty velké PrahyMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 10.02.2014  /  Čas: 18  /  Přednášející: PhDr. Jakub Outrata  /  Cyklus: studentská památková mise
Typologie industriálních objektů a strategie jejich ochrany. Industriální topografie velké Prahy. Železnice a nádraží jako město-tvorné prvky.Tovární areály a výrobní haly. Přístavy. Rozložení průmyslových oblastí v rámci města. Koná se v Juditině síni, Mostecká 1, 118 00 Praha 1. Vstupné dobrovolné. více »

Večery s Přemyslem KoblicemMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 03.02.2014  /  Čas: 18  /  Přednášející: RNDr. Pavla Vrbová, Csc.; Bc. Romana Kmochová  /  Cyklus: Památky pro každého
Část třetí, stále Prahou na pravém břehu Vltavy. Ještě na skok přes Hodkovičky do Modřan a pak křížem krážem Starým a Novým Městem, Nuslemi a Michlí. Přednášejí pracovníci archivu Národního technického muzea. Koná se v Juditině síni, Mostecká 1, 118 00 Praha 1. Vstupné dobrovolné. více »

Památková dokumentace a evidence NPÚ ÚOP v hl. m. Praze a strategie památkové ochrany v současné praxiMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Čtvrtek 30.01.2014  /  Čas: 18  /  Přednášející: Mgr. Josef Hájek
Vznik a charakteristika sbírek památkové a stavebně-historické dokumentace, její význam při památkové obnově. Evidence kulturních památek, plošná památková ochrana v Praze. Proces prohlašování za kulturní památku dříve a dnes. Vývoj metodologie památkové a stavebně-historické dokumentace a způsoby jejího využití v současné památkové péči a stavební praxi. Vstup knihkupectvím Juditina věž, Mostecká... více »

Bohumil Hypšman - moderní arcitekt v historickém městěMísto: Národní technické muzeum, přednáškový sál

Fotografie: Datum: Pondělí 27.01.2014  /  Čas: 18  /  Přednášející: Bc. Anna Kusáková
Bohumil Hypšman jako horlivý ochránce staré Prahy a zároveň jeden z nejčinnějších architektů první poloviny 20. století. Po charakteristice Hypšmanovy tvorby se přednáška zaměří na pětici vybraných staveb v historickém jádru Prahy. Hlavními tématy přednášky pak budou stěžejní díla architektovy tvorby - zástavba Petrského nábřeží a urbanistické řešení Podskalí okolo Palackého náměstí. více »

Jak rostla Velká Praha II.Místo: Juditina věž

Fotografie: Datum: Čtvrtek 23.01.2014  /  Čas: 18  /  Přednášející: PhDr. Hana Svatošová  /  Cyklus: Studentská památková mise
Územní rozvoj Prahy v 19. a 20. století. Správní problematika. Společenské podmínky vzniku metropole. Zahradní čtvrti v rámci velké Prahy, regulační plán města v meziválečném období, Etarea – vize a realita. Vstup knihkupectvím Juditina věž, Mostecká 1, Praha 1. Vstupné dobrovolné. více »