Poslední publikace
Věstník 2018 / 1

Program - Archiv akcí

Prohlídka románského reliéfuMísto: Juditina věž

Datum: Sobota 11.04.2015  /  Čas: 11 a 14
Druhou dubnovou sobotu bude možné navštívit jedinečný reliéf v Juditině věži a některé prostory samotné věže. Prohlídka začívá v 11.00 a 14.00 hodin. Vstup je knihkupectvím. Vstupné dobrovolné. více »

Salve CruxMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Sobota 11.04.2015  /  Čas: 19  /  Přednášející: Ensemble Sporck & Quadrifolium, um. vedoucí Lukáš Vytlačil
Příběh velikonočního mystéria v hudbě luterského kostela v Jáchymově v 16. století. Bohaté horní město patřilo v té době mezi největší centra renesančních Čech a místní latinská škola byla vyhlášená svojí vysokou úrovní. V její knihovně se dodnes dochovaly hudební prameny, z nichž žáci pod vedením kantora Nikolause Hermana připravovali hudbu pro bohoslužby. Program, jež v podobenstvích vypráví... více »

Autorské čtení: Ivan MatoušekMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Středa 08.04.2015  /  Čas: 20
Literární večer se spisovatelem a výtvarníkem Ivanem Matouškem. První veřejné čtení z rukopisu románu. V rolích: ODDYS Ivan Matoušek, PELA Soňa Pokorná. Vstupné dobrovolné více »

O čem vyprávějí názvy ulic?Místo: stanice metra Malostranská

Datum: Neděle 05.04.2015  /  Čas: 14  /  Přednášející: PhDr. J. Chrastilová
Pokračování cyklu - tentokráte se budeme toulat okolím Klárova. Pořádáno ve spolupráci s Klubem Za starou Prahu. Sraz ve 14.00 v atriu metra Malostranská. Vstupné 60/ 50 Kč, členové KZsP 20 Kč více »

Bytová poradna: Jan E. Koula (1896-1975) a meziválečná bytová kulturaMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 30.03.2015  /  Čas: 18  /  Přednášející: Mgr. Marcela Suchomelová
Současnost vidí odborný a umělecký přínos Jana E. Kouly v jeho mimořádně úspěšné popularizaci etiky i estetiky bytové kultury, v jeho schopnostech věcně charakterizovat, oceňovat a propagovat moderní styl bydlení. Problematikou bytové kultury se zabýval nejen teoreticky studiem současných trendů, ale i prakticky vlastní činností v daném oboru. více »

Christus surrexit vinctosMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Úterý 24.03.2015  /  Čas: 19  /  Přednášející: Schola Specialis Familiae
Duchovní hudba v Zemích koruny české 15. století. Hraje Schola Specialis Familiae - rodinný soubor muzikologa a skladatele Doc. Vlastislava Matouška Ph.D., orientující se na dobovou provozovací praxi hudby středověku (gotiky a renesance) s dominujícím vokálním projevem, doprovázeným stylovou hrou a improvizací na kopie a rekonstrukce dobových nástrojů, jako jsou zobcové flétny, niněra,... více »

Isis-MadonaMísto: Národní technické muzeum

Datum: Pondělí 23.03.2015  /  Čas: 18  /  Přednášející: PhDr. Helena Čižinská
Objev sošky z pozůstalosti Plečnikova žáka architekta Otto Rothmayera. více »

Dřevěné kostely Těšínska a severovýchodní MoravyMísto: Juditina věž

Datum: Čtvrtek 19.03.2015  /  Čas: 18  /  Přednášející: Mgr. Romana Rosová
Autorka z NPÚ Ostrava představí svoji novou knihu, která je věnována stavebnímu vývoji, vývoji dispozic, uspořádáním interiérů a výzdobě dřevěných kostelů. Popsáno bude 13 dřevěných kostelů – kostely v Hodslavicích, Gutech, Ostravě-Hrabové, Nýdku, Sedlištích, Dolních Marklovicích, Řepištích, Prašivé, Albrechticích, Bílé, Bystřici, Gruni a Hrčavě. více »

Středověké archeologické sklo v PrazeMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 16.03.2015  /  Čas: 18  /  Přednášející: Mgr. Anna Žďárská
více »

Zlomky z židovské Prahy I.Místo: nám. Franze Kafky

Datum: Sobota 14.03.2015  /  Čas: 14  /  Přednášející: PhDr. J. Chrastilová
Vycházka s autorkou stejnojmenné knihy, která vyšla na konci r. 2014. Akce bude pokračovat dalšími vycházkami a navazuje na židovskou tématiku. Pořádáno ve spolupráci s Klubem Za starou Prahu. Sraz ve 14.00 na nám. Franze Kafky za staroměstským kostelem sv. Mikuláše. Vstupné 60/50 Kč, členové KZsP vstupné 20 Kč více »