Poslední publikace
Věstník 2023 / 2 - 3

Program - Archiv akcí

Památkově chráněné a další hodnotné soubory se zástavbou venkovského a předměstského charakteru v PrazeMísto: Juditina věž

Datum: Pondělí 16.01.2023  /  Čas: 18,00  /  Přednášející: PhDr. Pavel Bureš  /  Cyklus: Pondělky ve věži
Pokračování přednášky z května 2022. Cílem přednášky je seznámit posluchače slovem i obrazem s památkově chráněnými (vesnické památkové rezervace a zóny) a některými dalšími vybranými urbanisticky i architektonicky hodnotnými areály se zástavbou venkovského nebo předměstského charakteru, které jsou buď pozůstatky historických jader vesnických obcí postupně pohlcených rozvíjející se městskou... více »

Prohlídka románského reliéfu a některých prostor Juditiny věžeMísto: Juditina věž

Datum: Sobota 14.01.2023  /  Čas: 14,00  /  Přednášející: Jaroslav Navrátil
Komentovaná prohlídka románského reliéfu a Juditiny věže. Stručná informace o Klubu Za starou Prahu a jeho historii. Vstup knihkupectvím, vstupné dobrovolné. více »

Sakrální prostor v díle Jana Sokola.Místo: Juditina věž

Datum: Pondělí 09.01.2023  /  Čas: 18,00  /  Přednášející: Bc. Adéla Vaculíková  /  Cyklus: Pondělky ve věži
Odložená přednáška z 19. září 2022 Přednáška se zaměří na hlavní návrhy katolických kostelů Jana Sokola, které vytvořil v průběhu dvacátých až šedesátých let 20. století. Návrhy jsou společně s teoretickými texty architekta ukázkou velmi specifického architektonického názoru, který má na jedné straně základ v meziválečné avantgardě a na straně druhé předznamenává experimenty v duchu nového... více »

Památková ochrana moderní architektury v Japonsku Místo: Juditina věž

Datum: Pondělí 02.01.2023  /  Čas: 18,00  /  Přednášející: Mgr. Helena Čapková PhD.  /  Cyklus: Pondělky ve věži
Přednáška pojedná o základních mechanismech památkové péče v Japonsku. Dále představí hlavní organizace odborníků a laických nadšenců, které se bojem a aktivismem za záchranu rychle mizející moderní architektury zabývají. V druhé části se přednášející bude zabývat konkrétními kauzami jako je vila Cučiura v Meguru, vila Akaboši v Kičidžódži a Nakagin tower na Ginze (vše v Tokiu). více »

481. Hovory o PrazeMísto: Národní technické muzeum

Datum: Pondělí 19.12.2022  /  Čas: 18,00  /  Přednášející: Petr Rudolf Manoušek  /  Cyklus: Hovory o Praze
Pan Manoušek je český zvonař a to již ve třetí generaci. Jeho dědeček začínal s profesí zvonaře v Brně a jeho otec měl zvonárnu na Zbraslavi. Mnohá desetiletí také pečoval o zvony katedrály sv. Víta na Pražském Hradě. Přednáška bude doplněna o filmovou ukázku z restaurování Loretanské zvonkohry. více »

Vesnické obydlí Petrovicka a Nechvalicka v 17. až 19. stoletíMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 12.12.2022  /  Čas: 18,00  /  Přednášející: Ing. arch. Jan Veselý  /  Cyklus: Pondělky ve věži
Přednáška představí výsledky výzkumu o vesnické lidové architektuře 17.-19. století, který proběhl na rozhraní středních a jižních Čech a byl zejména zaměřen na stavby roubené. Sledována byla i hospodářská sociální situace stavebníků. Z výzkumu vznikla výstava, která se letos v létě uskutečnila ve skanzenu Vysoký Chlumec a následně vyšel kritický katalog, který bude také na přednášce prezentován. více »

Komentovaná prohlíka románského reliéfu a některých prostor Juditiny věže.Místo: Juditina věž

Datum: Sobota 10.12.2022  /  Čas: 14,00  /  Přednášející: Jaroslav Navrátil
Možnost navštívit běžně nepřístupnou Juditinu věž. Prohlídka románského reliéfu a některých prostor věže. Krátká informace o Klubu Za starou Prahu. Vstup knihkupectvím, vstupné dobrovolné. více »

Představení knihy Velká Praha - DrobnovhledyMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 05.12.2022  /  Čas: 18,00  /  Přednášející: Doc. PhDr. Václav Ledvinka, CSc., PhDr. Martin Formánek, Ph.D., Ing. arch. Vít Rýpar
Šest autorů, známých i méně známých, všichni nefalšovaní milovníci Prahy, napsali pozoruhodnou knihu o Velké Praze. Pojali ji netradičně jako sérii 38 takzvaných drobnovhledů, tedy jakýchsi „nakouknutí“ za kulisy velkoměsta. Vznikla pestrá, ale promyšlená informační koláž zprostředkující vhled do života Velké Prahy. Čtenář se dozví leccos podstatného, mnohdy překvapivého, vážné údaje se... více »

480. Hovory o PrazeMísto: Národní technické muzeum

Fotografie: Datum: Pondělí 28.11.2022  /  Čas: 18,00  /  Přednášející: doc. PhDr. Petr Janeček, Ph.D. (Ústav etnologie, FF UK) a Jaromír Tlustý (Státní oblastní archiv v Litoměřicích)  /  Cyklus: Hovory o Praze
Podskalské strašidlo – fenomén konce starého Podskalí. Podskalské strašidlo, zrozené nedlouho před zánikem Podskalí, se stalo fenoménem nejen pro (údajný) výskyt záhadného poltergeista, kterého na přelomu listopadu a prosince 1874 chtělo na vlastní oči vidět (či spíše slyšet) několik stovek Pražanů. O jeho existenci a snaze policie jej dopadnout se psalo v novinách nejen... více »

Poutní cesta do HájkuMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 21.11.2022  /  Čas: 18,00  /  Přednášející: PhDr. Kateřina Pařízková  /  Cyklus: Pondělky ve věži
Cesta z Prahy do Hájku u Červeného Újezda začínala u Strahovské brány a byla původně dlouhá necelých 20 kilometrů, kaple na ní byly rozestavěny v nepravidelných odstupech cca 800 – 1200 metrů. Postavení dvaceti výklenkových kaplí na cestě z Prahy do Hájku bylo na návrh řádu františkánů schváleno a posvěceno pražskou arcibiskupskou konzistoří v roce 1720. Poutní cestu, která původně vedla... více »