Poslední publikace
Věstník 2018 / 2

Program - Archiv akcí

Hrady a zámky středních Čech - Základní evidence mobiliárních fondů a probouzení zapomenutých příběhů krásných (i běžných) věcíMísto: Juditina věž

Datum: Pondělí 15.05.2017  /  Čas: 18  /  Přednášející: Mgr. Milan Jančo
Základní evidence mobiliárních fondů představuje odbornou dokumentaci movitých kulturních památek, historického mobiliáře nacházejícího se v státním i soukromém držení, kterou zajišťuje a vede Národní památkový ústav. Cílem přednášky je vysvětlit, co jsou kmenové a svozové mobiliární fondy, ukázat proč je základní evidence mobiliárních fondů důležitá a seznámit s průběžnými výsledky této dlouhodobé... více »

Prohlídka románského reliéfuMísto: Juditina věž

Datum: Sobota 06.05.2017
První květnovou sobotu bude možné navštívit jedinečný reliéf v Juditině věži a některé prostory samotné věže v 11.00 a 14.00 hodin. Juditina věž, Mostecká 1, 118 00 Praha 1. Vstup je knihkupectvím. Vstupné dobrovolné. více »

Marie Terezie – dcera, manželka, matka, panovniceMísto: Juditina věž

Datum: Úterý 25.04.2017  /  Přednášející: PhDr. E. Havlovcová
Letos oslavíme 300. výročí od narození této významné ženy, Během přednášky si připomeneme její život, rodinu, vládu a další… Na přednášku bude navazovat procházka dne 29.4.2017 Za Marií Terezií na Pražský hrad. Přednáška je pořádá na ve spolupráci s Klubem Za starou Prahu. Vstupné 60/50, členové KZSP 20 Kč. více »

Architekt Jakob GartnerMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 24.04.2017  /  Čas: 18  /  Přednášející: Mgr. Tereza Halusková
Přednáška představí Jakoba Gartnera (1861-1921) jako architekta, který ač nedostudoval Akademii výtvarných umění ve Vídni nikdy neměl nouzi o zakázky. Vybudoval dvě fungující projekční kanceláře - v Olomouci a ve Vídni, kde často vystavěl celé ulice a bloky domů. Gartner se tak stal autorem nespočtu nájemních domů, veřejných staveb a synagog napříč územím Rakouska-Uherska, z těch nejznámějších... více »

Architektka domů i věcí: Interiéry, svítidla a umělecké řemeslo Růženy ŽertovéMísto: Juditina věž

Datum: Úterý 18.04.2017  /  Čas: 18  /  Přednášející: Petr Klíma, Adam Štěch, Darina Zavadilová
Druhý díl přednáškového cyklu věnovaného Růženě Žertové se soustředí na její dílo na poli interiérové, designérské a uměleckořemeslné tvorby. Komplexním návrhům interiérů včetně nábytku se Žertová věnovala již od šedesátých let minulého století. Mezi jejími realizacemi tohoto typu vyniklo zejména vnitřní prostředí Park hotelu Nový Smokovec (1967–1969). V sedmdesátých a osmdesátých letech... více »

Kola versus autaMísto: Juditina věž

Datum: Pondělí 10.04.2017  /  Čas: 18
Režie: Fredrik Gertten Švédsko, 2001, 88 min, anglicky, české titulky São Paulo, Los Angeles nebo Toronto jsou známé svou problematickou dopravní politikou. Diktát automobilového průmyslu, leckde nejvýraznějšího zdroje financí pro městské i státní kasy, má fatální dopad na celý městský prostor, plynulý pohyb obyvatel, jejich čas i zdraví. Dokument sleduje, jak se pro řadu jedinců stala... více »

Zrození zvonu Václav pro kostel sv. Havla na Starém MěstěMísto: Národní technické muzeum

Datum: Pondělí 03.04.2017  /  Čas: 18  /  Přednášející: Mgr. Ondřej Boháč
František Ekert ve své knize z roku 1883 Posvátná místa královského hlavního mìsta Prahy vyzdvihoval krásný hudební soulad svatohavelských zvonù. To pak vinou válečných rekvizic téměř celé dvacáté století neplatilo. Od 5. 3. 2017 se však opět můžete zaposlouchat do halasu zvonů, které si František Ekert tak obliboval. Do zvonice věže kostela sv. Havla se po dlouhých desetiletých vrátil... více »

Prohlídka románského reliéfuMísto: Juditina věž

Datum: Sobota 01.04.2017
První dubnovou sobotu bude možné navštívit jedinečný reliéf v Juditině věži a některé prostory samotné věže v 11.00 a 14.00 hodin. Juditina věž, Mostecká 1, Praha 1. Vstup je knihkupectvím. Vstupné dobrovolné. více »

Známé i neznámé české královny a Praha v jejich doběMísto: Juditina věž

Datum: Úterý 28.03.2017  /  Přednášející: PhDr. E. Havlovcová
Tentokráte si budeme povídat o první manželce Karla IV. Blance z Valois, o Johaně z Rožmitálu, která byla provdána za Jiřího z Poděbrad a o královně Marii Španělské, manželce Maxmiliána II. Habsburského. Vstupné 60/50 Kč, členové KZsP 20 Kč. více »

Kilián Ignác Dientzenhofer v PrazeMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 27.03.2017  /  Čas: 18  /  Přednášející: PhDr. Richard Biegel, Ph.D.
Další díl cyklu o pražské barokní architektuře se bude věnovat velikánovi vrcholného baroka v Čechách, Kiliánu Ignáci Dientzenhoferovi, který je v Praze autorem kostela sv. Mikuláše na Starém Městě, sv. Jana Nepomuckého na Skalce, karlínské Invalidovny a dalších významných staveb. více »