Poslední publikace
Věstník 2018 / 1

Program - Archiv akcí

Prohlídka románského reliéfuMísto: Juditina věž

Datum: Sobota 04.02.2017
První únorovou sobotu bude možné navštívit jedinečný reliéf v Juditině věži a některé prostory samotné věže v 11.00 a 14.00 hodin. Juditina věž, Mostecká 1, 118 00 Praha 1. Vstup je knihkupectvím. Vstupné dobrovolné. více »

Kostely sv. Mikuláše na Malé Straně a sv. Havla na Starém Městě, dvě barokně dynamická průčelí v PrazeMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 30.01.2017  /  Čas: 18  /  Přednášející: Mgr. Jakub Bachtík  /  Cyklus: cyklus Pražské baroko
Další díl přednáškové řady o osobnostech a stavbách barokní éry v Praze se bude věnovat dvěma pozoruhodným stavbám vrcholného baroka. Kostely sv. Mikuláše na Malé Straně a sv. Havla na Starém Městě hrají v architektuře barokní Prahy zvláštní roli - jako jediné mají totiž monumentální průčelí na zvlněném půdorysu. Přesto obě stavby nemohou být odlišnější. V čem se liší? A co je spojuje? To se dozvíte... více »

Liduše G. Mostecká a její Malostranské pověstiMísto: Národní technické muzeum

Fotografie: Datum: Pondělí 23.01.2017  /  Čas: 18  /  Přednášející: PhDr. Helga Turková
Vzpomínka na Ing. L. Štědrou, rozenou Marianiovou. Byla členkou Spolku spisovatelů beletristů Máj a psala pod pseudonymem Liduše G. Mostecká. V občanském životě byla profesorkou na tehdejší 20. jedenáctileté střední škole v Belojannisově (nyní Drtinově) třídě, v Praze 5 - Smíchov. Milovala však Malou Stranu, bydlila na Kampě, v domě vedle herce Národního divadla Eduarda Kohouta. Dvě její dcery,... více »

Geometrie v románských rotundáchMísto: Juditina věž

Datum: Pondělí 16.01.2017  /  Čas: 18  /  Přednášející: PhDr. Jarmila Čiháková, Martin Müller
Přednáška je věnována projektování románských rotund, zejména jejich půdorysů. Vychází z analýz 28 rotund postavených od přelomu 9./10. století do století 12. v Praze, Čechách, Moravě i sousedních zemích. Objevem je zjištění, že všechny rozměry i poměry jsou pečlivě a nápaditě předem projektované a pro vlastní stavbu existovaly už v té době vytyčovací projekty. Na několika příkladech se pokusíme... více »

Vltava a její břehy 2 - pokračováníMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 09.01.2017  /  Čas: 18  /  Přednášející: PhDr. Kateřina Bečková
Tento druhý díl přednášky ke knize ”Zmizelá Praha. Vltava a její břehy” začne na Štvanici a bude pokračovat po březích Buben, Libně, Holešovic, Troje a Bubenče se zastávkou v holešovickém přístavu. Vltavu budeme však také sledovat z četných okolních výšin. více »

Pražská abeceda – aneb po stopách významných umělců podle abecedyMísto: Sraz ve 14.00 na Karlově náměstí u Faustova domu

Datum: Sobota 07.01.2017  /  Čas: 14  /  Přednášející: PhDr. J. Chrastilová
Písmeno T jako Tyl. Pořádáno ve spolupráci s agenturou Porta Praga. Vstupné 60/50 Kč, členové KZsP 20 Kč. více »

Prohlídka románského reliéfuMísto: Juditina věž

Datum: Sobota 07.01.2017
První lednovou sobotu bude možné navštívit jedinečný reliéf v Juditině věži a některé prostory samotné věže v 11.00 a 14.00 hodin. Vstup je knihkupectvím. Vstupné dobrovolné. více »

Pražské metro: architektura a výtvarná díla od počátku po současnostMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 02.01.2017  /  Čas: 18  /  Přednášející: Ing. arch. Petr Kučera
Téma přednášky nás zavede do prostředí, které je pro většinu uživatelů městské hromadné dopravy v našem hlavním městě dobře známé. Ale víte, jak vznikala pražská podzemní doprava? Uvědomujeme si dnes ještě vysokou výtvarnou kvalitu těchto prostorů? A jak současná výstavba nových úseků metra navazuje na tu původní? Na tyto a další otázky se přednáška pokusí nalézt odpovědi. více »

Adventní procházka večerní královskou cestouMísto: Sraz v 16.30 u Prašné brány, směr ulice Na Příkopě

Datum: Pondělí 12.12.2016  /  Přednášející: PhDr. E. Havlovcová
Vydejme se po Starém Městě a připomeňme si významné královské korunovace. Samozřejmě nás budou zajímat i další historické, uměleckohistorické, literární i hudební souvislosti na cestě i v okolí. Pořádáno ve spolupráci s agenturou Porta Praga. Vstupné 60/50 Kč, členové KZsP 20 Kč. více »

”Neodcházím, jen poodejdu o kousek dál” - Věra Hrůzová (1901-1979)Místo: Národní technické muzeum

Datum: Pondělí 12.12.2016  /  Čas: 18  /  Přednášející: Mgr. Hasan Zahirović, Ph.D.
O existenci tajemné Čapkovy lásky neměli dlouho tušení nejen čtenáři, ale ani čapkovští badatelé. Sama Věra Skoupilová-Hrůzová na sklonku svého života odtajnila korespondenci, kterou jí Karel Čapek nejprve intenzivně, později střídmě po léta adresoval. Sama adresátka velmi stála o to, aby po Čapkových Listech Olze, vydaných v roce 1971, vyšly také dopisy, které spisovatel psal své ”princezně... více »