Poslední publikace
Věstník 2023 / 2 - 3

Hotel Evropa a jeho nejasný další osud

V prvním týdnu v říjnu letošního roku proběhla v Praze tradiční přehlídka Designblok. Jedním z výstavních míst byl tentokrát i hotel Evropa, prvořadá secesní památka na Václavském náměstí, postavený v letech 1904-1905 podle projektu Bedřicha Bendelmayera, Jana Letzela a Bohumila Hübschmanna.

Využití hotelu k výstavě umožnila skutečnost, že hotel je v současné době prázdný, neboť je připravována jeho rozměrná dostavba na místě již demolovaných dvorních křídel.   

 

Pohled do interiérů hotelu, hlavní dvorana a schodiště, v době konání Designbloku.

V prvním patře výstavní přehlídky byl nainstalován nový „vzorový hotelový pokoj“ pro Hotel Evropa po rekonstrukci v soudobém „postmodernistickém“ designu, který vzbudil bouřlivě odmítavé reakce návštěvníků. Několik z nich se obrátilo i na Klub Za starou Prahu s podnětem zabránit realizaci tohoto nevkusně procovského návrhu.

Leták s návrhem budoucího designu pokoje v hotelu Evropa, který vzbudil pobouření návštěvníků.

Jejich názor sdílíme, nicméně ovlivňovat špatný vkus investorů lze z památkářských pozic těžko. Zjistili jsme však, že majitel budovy (Pražská správa nemovitostí) dosud o schválení restaurátorského plánu pro její obnovu nepožádal. Z obavy, aby historická průčelní budova hotelu v době realizace dvorní novostavby neutrpěla či nepotrácela některé významné autentické stavební a uměleckořemeslné prvky, jsme vyzvali ředitele pražského pracoviště Národního památkového ústavu a ředitele odboru památkové péče magistrátu, aby zabezpečili soupis cenných prvků hotelu a s investorem se dohodli na nepřekročitelných podmínkách restaurátorské obnovy budovy. Dopis s výzvou čtěte ZDE.

Do historických hotelových interiérů můžete nahlédnout ve videu přiloženému k článku v idnes, který v galerii obsahuje i několik vizualizací plánované dvorní stavby.

Popravdě řečeno dostavbou do dvora nejsme vůbec nadšeni. Má podobu převýšeného oválu s devíti nadzemními podlažími, ani náznakem nerespektuje urbanismus Nového Města a odpuzuje neskrývanou snahou vytěžit daný prostor do krajnosti. Jejím autorem je architektonický ateliér DaM. Podle našich informací má novostavba již stavební povolení.
 

-beč-  25. 10. 2014