Poslední publikace
Věstník 2023 / 2 - 3

Aktuality

Nový díl podcastu Za starou Prahu! - Barrandovské terasySekce: Klub za starou Prahu

18.05.2024: Novou epizodu našeho podcastu si můžete poslechnout zde. Ikonické výletní místo Pražanů je už mnoho let ve stádiu hibernace. Chvíli to dokonce vypadalo, že z funkcionalistického skvostu nic nepřežije. Vše se ale mění s novou výstavbou ateliéru Kuba & Pilař - silueta, kompozice, účel, cílová skupina... Poslechněte si proto naše povídání o strastiplných osudech celého areálu,... více »

Laureát 20. ročníku Ceny KZsP již znám!Sekce: Klub za starou Prahu

14.05.2024: Na slavnostním večeru byly v kavárně Mlýnská vyhlášeny výsledky 20. ročníku Ceny Klubu Za starou Prahu za novou stavbu v historickém prostředí. Letošním laurátem se staly Centrální polytechnické dílny a galerie města Pardubic od ateliéru Šépka architekti (Jan Bárta, Marek Fischer, Jan Šépka). Přehled... více »

Tisková zpráva k 20. ročníku Ceny KZsPSekce: Klub za starou Prahu

13.05.2024: Dvacátý ročník Ceny Klubu Za starou Prahu za novou stavbu v historickém prostředí za rok 2023. Cena Klubu Za starou Prahu, udělovaná od roku 2001 nejlepším novostavbám v historických jádrech měst a vesnic České republiky, dospěla do svého jubilejního dvacátého ročníku. Její výsledky budou vyhlášeny večer 13. května 2024 v kavárně Mlýnská na pražské Kampě.... více »

Vyhlášení jubilejního 20. ročníku Ceny KZsP za novou stavbu v historickém prostředíSekce: Klub za starou Prahu

30.04.2024: Je to neuvěřitelné - 20. ročník je tu!!! Představení finalistů a dekorování vítězů jubilejního ročníku Ceny Klubu Za starou Prahu za novou stavbu v historickém prostředí proběhne 13. května od 19 hod. v kavárně Mlýnská (Všehrdova 449, Malá Strana). Fotografie staveb, které se probojovaly do finále. Ke vzniku Ceny přivedla Domácí radu nespokojenost s kvalitou novostaveb v historickém... více »

STANOVISKO K NÁVRHU ZMĚNY ÚZEMNÍHO PLÁNU PRO ZÁSTAVBU NAD KOLEJIŠTĚM HLAVNÍHO NÁDRAŽÍ Sekce: Kauzy

23.04.2024: V současné době je na různých úrovních hlavního města i městské části Praha 2 projednáván návrh změny územního plánu, který by umožnil masivní zástavbu volných prostor nad kolejištěm Hlavního nádraží v Praze. Vzhledem k závažnosti celého záměru vydává Klub Za starou Prahu toto stanovisko: 1) Dotčené území je nedílnou součástí historického centra Prahy a nachází se na hraně... více »

Vyjádření k debatě v České televizi o plastikách na fasádách obchodního domu MÁJSekce: Kauzy

21.04.2024: Mimořádný veřejný zájem i rozpaky vzbudil průběh debaty mezi sochařem Davidem Černým a vedoucí odd. správy veřejné plastiky Galerie hlavního města Prahy, která proběhla 19. 4. 2024 na České televizi v pořadu Události, komentáře. Protože se nás vyznění pořadu silně dotklo, rozhodli jsme se vydat toto jednoznačné vyjádření. více »

Plastiky pohyblivých motýlů na fasádách obchodního domu MájSekce: Kauzy

20.04.2024: K záměru výzdoby fasád obchodního domu Máj velkými kinetickými plastikami motýlů jsme se vy jádřili 10. března t.r. takto: Klub Za starou Prahu zaznamenal ve veřejném mediálním prostoru informaci, že investor razantní přestavby obchodního domu MÁJ na nároží Národní třídy a Spálené ulice hodlá obohatit jeho fasády uměleckými díly. Dle těchto informací jde o dvě kinetické plastiky „motýlů“... více »

Nový díl podcastu Za starou Prahu!Sekce: Klub za starou Prahu

06.04.2024: Reakce na výsledky bedlivě sledovaného soutěžního dialogu již poněkud ochladly, a je tedy na místě se na celou situaci podívat zevrubně a ze širší perspektivy. První ze dvou epizod věnovaných hlavnímu nádraží nás provede širšími vztahy území, historickým vývojem místa a naťukne i jeho budoucnost. Tentokrát s Kateřinou Bečkovou, Veronikou Vicherkovou, Rostislavem Šváchou a Lukášem Veverkou. Epizoda... více »

Klubovní podcast ZA STAROU PRAHU!Sekce: Klub za starou Prahu

23.03.2024: Jednou z dalších možností, jak šířit ideje Klubu a chránit památkové hodnoty Prahy je i náš nový podcast. V něm bude prostor pro aktuální kauzy, pražské dění i historické zajímavosti o klubovní historii a Praze samotné. První epizodu věnujeme obchodnímu domu Máj a jeho motýlům, kteří na něj mají v nejbližší době přistát. Budeme rádi za poslech i zpětnou vazbu! Náš... více »

Informace ke zhotovení nové kopie kalendářní desky pražského orloje Sekce: Kauzy

07.03.2024: V návaznosti na dopis zaslaný Klubem Za starou Prahu jsme obdrželi informace týkající se nové kalnedářní desky pražského orloje: ”V návaznosti na Váš dopis ze dne 01. 02. 2024, si Vás dovoluje vlastník objektu Hlavní město Praha, zastoupené odborem služeb Magistrátu hlavního města Prahy, informovat o současném stavu výměny kalendářní desky pražského orloje Staroměstské radnice, Praha... více »