Poslední publikace
Věstník 2023 / 1

Program

Nejznámější kriminální činy české metropole. Představení knihyMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Čtvrtek 30.11.2023  /  Čas: 18,00  /  Přednášející: Jitka Kačánová  /  Cyklus: Autorské čtení
Kniha Slavné pražské mordy obsahuje na šedesát stručných popisů hrdelních zločinů, které otřásly nejen českou metropolí – od legendární vraždy Otýlie Vranské, nejslavnějšího pomníčku pražské mordparty, přes Olgu Hepnarovou, poslední popravenou ženu u nás, spartakiádního vraha Jiřího Straku, nekrofilního sadistu Ladislava Hojera nebo otřesného zabijáka Ivana Roubala. Kromě ... více »

Liturgický prostor ve stavbách Českobratrské církce evangelickéMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 04.12.2023  /  Čas: 18,00  /  Přednášející: Mgr. Anna Boučková  /  Cyklus: Pondělky ve věži
Jak se v průběhu let proměňovala českobratrská architektura a její liturgický prostor, jaké podoby na sebe bere v současnosti a kam pravděpodobně směřuje v blízké budoucnosti? Kdo byl Emil Edgar a s jakými postoji vstoupil ve 40. letech do diskuse o adekvátní podobě protestantských sakrálních staveb? Jaké architektonické a umělecké poklady se skrývají za mnohdy civilními schránkami českobratrských... více »

491. Hovory o Praze. Slovanské jesličky u sv. Antonína Paduánského v Holešovicích – historie, tvůrciMísto: Národní technické muzeum

Datum: Pondělí 11.12.2023  /  Čas: 18,00  /  Přednášející: Jaromír Tlustý  /  Cyklus: Hovory o Praze
Historie unikátního pražského betlému od vzniku v roce 1903 až po rok 1924, kdy byl poprvé vystaven v holešovickém kostele sv. Antonína Paduánského. Vzpomenuta bude původní podoba a rozsah i to, jak se v průběhu prvních dvaceti let existence měnil a změnil. I osobnosti spojené s jeho historií, jako i instituce, jež jej v prvních letech existence vlastnily a vystavovaly. více »