Program
Letná jak ji neznámeMísto: Juditina věž
Datum: Pondělí 14.10.2024 / Čas: 18,00 / Přednášející: Mgr. Martin Šanda / Cyklus: Pondělky ve věži
Na jaře tohoto roku provedená archivní rešerše Letenské pláně přinesla řadu nových, zatím nepublikovaných poznatků k podobě a využití pláně v bližší i vzdálenější minulosti. Přednáška se zaměří nejen na Letenskou pláň na sklonku 19 a ve 20. století, kdy se jí vedle realizovaných, především dočasných úprav týkala i rada návrhů nerealizovaných, ale zaměří se také na využití a proměny Letné... více »
499. Hovory o Praze. Oskar Kafka. Co měl příbuzný spisovatele Franze Kafky společného s automobily, aviatikou a Prahou?Místo: Národní technické muzeum
Datum: Pondělí 21.10.2024 / Čas: 18,00 / Přednášející: Michal Plavec / Cyklus: Hovory o Praze
Oskar Kafka (*5. prosince 1882 Praha — †2. prosince 1957 Praha) pocházel z dobře situované pražské rodiny. Jeho tatínek Angelus provozoval palírnu, obchodoval s vínem a lihovými nápoji a na počátku 20. století měl v pronájmu velkostatek trojského zámku s vinicí u sv. Kláry. Byl také jedním ze svědků při narození později světoznámého spisovatele Franze Kafky, s jehož tatínkem byl v přízni. Oba pocházeli... více »
Architekt jako zaměstnanec: Maxmilián Šimáček (1867–1944)Místo: Juditina věž
Datum: Pondělí 04.11.2024 / Čas: 18,00 / Přednášející: PhDr. Ladislav Jackson, Ph.D. / Cyklus: Pondělky ve věži
Pozapomenutý architekt a urbanista Maxmilián Šimáček byl drtivou většinu své profesní dráhy u někoho zaměstnán. Byla to celkem zvučná jména: ať šlo o mnichovské architekty Carla Wilhelma Warnbacha a Emanuela von Seidla, švýcarského architekta Augusta Alberta Müllera nebo vídeňského architekta Otto Wagnera ml. V roce 1919 se přemístil do Prahy a jako zaměstnanec Emanuela Konárovského a Maxe Spielmanna... více »
Ochrana kulturního dědictví v oblasti železniceMísto: Juditina věž
Datum: Pondělí 11.11.2024 / Čas: 18,00 / Přednášející: Mgr. et Mgr. Michal Novotný, Ph.D. / Cyklus: Pondělky ve věži
České země se rády pyšní hustou železniční sítí vybudovanou během 19. a 20. století, na které se zachovalo mnoho objektů s potenciální kulturní hodnotou. Tento stav je důsledkem relativně klidného průběhu válečných událostí na našem území i následného období vlády komunistického režimu, který přes okřídlené deklarace o pokroku a budování, zase tolik nebudoval a využíval tehdy existujících staveb a... více »
Restaurování vily Tugendhat v letech 2010-2012Místo: Juditina věž
Datum: Pondělí 18.11.2024 / Čas: 18,00 / Přednášející: Ing. arch. Miloš Solař / Cyklus: Pondělky ve věži
Vila Tugendhat, dílo architekta Ludwiga Miese van der Rohe postavené v letech 1929–1930 patří ke špičkovým dílům světové architektury. Rodina Tugendhatových si ji dlouho neužila. Ještě včas emigrovala před nacismem. Za války a po válce se využití několikrát změnilo. Stavební stav vily se postupně zhoršoval. V letech 1981-1985 proběhla celková obnova vedená arch. Kamilem Fuchsem pro potřeby representace... více »
500. Hovory o Praze. Usedlost Kneislovka a její historieMísto: Národní technické muzeum
Datum: Pondělí 25.11.2024 / Čas: 18,00 / Přednášející: Mgr. Alice Bartůšková, MgA. Anna Ferdus a Ing. Václav Jandáček / Cyklus: Hovory o Praze
Usedlost Kneislovka letos oslavila 300 let od prvních zmínek o kapli SV. Jana Nepomuckého. Dobře zachovaný areál s drobnými stavbami, zahradami a fragmenty historické výzdoby je málo známým místem na hranici mezi Břevnovem a Smíchovem. V posledních letech areál restauruje Svěřenský fond pro zachování zahrad a staveb na bývalé viniční usedlosti Kneislovka, který nechal restaurovat kapli a stavby s... více »
501. Hovory o Praze. Výstava českých jesliček o Vánocích roku 1907 v PrazeMísto: Národní technické muzeum
Datum: Pondělí 16.12.2024 / Čas: 18,00 / Přednášející: Jaromír Tlustý, Mgr. Daniela Záveská / Cyklus: Hovory o Praze
První samostatná výstava jesliček a betlémů se v Praze konala na rozhraní let 1907 a 1908. V prostorách muzea v zahradě Kinských návštěvníci, jichž výstavou prošlo více jak čtyři tisíce, mohli vidět 37 kompletních betlémů, nebo jejich částí. Výstavu pořádala Národopisná společnost a tvůrcem byl duchovní Karel Procházka. Nejen, že se výstava poprvé pokusila ukázat betlemářství jako samostatný fenomén,... více »