Poslední publikace
Věstník 2019 / 1

Program

Jindřich (1820-1896) a Jan (1864-1901) Trenkwaldovi, největší zhotovitelé praporů nejen v Praze, ale v českých zemíchMísto: Národní technické muzeum

Fotografie: Datum: Pondělí 16.12.2019  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: Ing. Aleš Brožek  /  Cyklus: 475. Hovory o Praze
Jindřich Trenkwald patřil mezi vážené pražské měšťany. Jeho němečtí rodiče se do Prahy přistěhovali na začátku 19. století. Otec byl nejprve obchodník s galanterií a později komisařem nad potravní daní. Jindřich měl obchodního ducha (na rozdíl od mladšího bratra Josefa Matyáše, který se proslavil jako malíř historických obrazů a řízením malířské akademie) a kráčel ve stopách otce. Od prodeje galanterie... více »

Prohlídka románského reliéfuMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Sobota 04.01.2020  /  Čas: 11 hodin
První lednovou sobotu bude možnost navštívit jedinečný románský reliéf Juditiny věže a některé prostory věže samotné. více »

Kulturní domy (zejména) ve Středočeském kraji v letech 1945-1972Místo: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 06.01.2020  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: Bc. Lukáš Veverka  /  Cyklus: Pondělky ve věži
Významné architektonické i umělecké zpracování, role urbanistického středobodu, ale i ideologický obsah, to vše dalo kulturním domům výjimečné postavení v rámci poválečné architektury. Přesto se zájem o ně stupňuje teprve během posledního desetiletí a postupně mizí apriorní předpojatost vůči “reliktům minulého režimu”. Přednáška bude komplexně sledovat vznik fenoménu již od počátku 20. století, přes... více »

František Fridrich (1829-1892) - vynikající pražský fotografMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 13.01.2020  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: Jiří Koliš  /  Cyklus: Pondělky ve věži
V době, kdy většina fotografů pracovala ještě jen ve svých ateliérech, vytvořil neobvyklé množství fotografií Prahy, jejího okolí, ale i řady lázeňských měst nejen v Čechách. Vše technikou mokrého kolódiového procesu, který byl řemeslně poměrně náročný. V kontextu světových dějin fotografie je uznávaný jako největší představitel české fotografie 19. století. Za zhruba 20 let existence... více »

Šlechtova restauraceMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 20.01.2020  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: Lukáš Berný  /  Cyklus: Pondělky v věži
Obrázky z historie Královské obory tentokrát očima jedné z nejznámějších pražských restaurací 19. a první poloviny 20. století. Podíváme se do místa, kde se slavila korunovace císaře Františka II., životní jubileum Františka Palackého nebo i tradiční lidový slamník. Připomeneme si ji dobovými materiály, obrazy slavných malířů i snímky známých či zapomenutých fotografů. více »