Poslední publikace
Věstník 2019 / 1

Program

Goethe v Čechách a jeho přátelé v PrazeMísto: Národní technické muzeum

Datum: Pondělí 21.10.2019  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: Ing. Gabriela Kalinová, CSc.  /  Cyklus: 473. Hovory o Praze
Rok 2019 je rokem mnoha výročí, ale některým jubilejím nebyla z oficiálních míst věnována dostatečná pozornost. To je nejen případ Kiliána Ignáce Dientzenhofera, ale také Johanna Wolfganga von Goetha, od jehož narození uplynulo 28. srpna 2019 270 let. Je smutné, že jeho výročí zůstalo téměř nepovšimnuto právě v Čechách, ke kterým měl tak úzký vztah - navštívil je celkem 17krát a strávil zde, počítáno... více »

Prohlídka románského reliéfuMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Sobota 02.11.2019  /  Čas: 11 hodin
První listopadovou sobotu bude možnost navštívit jedinečný románský reliéf Juditiny věže a některé prostory věže samotné. více »

Pražský hrad na cestě ke komunistické utopiiMísto: Juditina věž

Datum: Pondělí 04.11.2019  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: Mgr. Veronika Rollová, Ph.D.  /  Cyklus: Pondělky ve věži
Pražský hrad je tradičním sídlem státní moci a jeho silná pozice symbolu české, respektive československé státnosti byla rozvinuta prvním československým prezidentem T. G. Masarykem, který z něj učinil svou rezidenci a prostor reprezentace mladého demokratického státu. Přednáška se zaměří na proměnu Pražského hradu v časovém rozmezí let 1948 až 1968 v souvislosti s tím, jak se měnil úhel... více »

Sídliště Ďáblice: historie, tvůrci a příběhyMísto: Juditina věž

Datum: Pondělí 11.11.2019  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: Hana Řepková, Ondřej Tuček, Karel Veselý, Alena Pechátová  /  Cyklus: Pondělky ve věži
Přednáška představí novou knihu o ďáblickém sídlišti, bude přiblížena soutěž na sídliště včetně dosud neznámých variant návrhů, dále mezinárodní souvislosti a kontext, řešení interiérů a nakonec i vzpomínky prvních obyvatel na život na sídlišti po dokončení. Kniha Sídliště Ďáblice: architektura pro lidi bude během přednášky k dispozici za zvýhodněnou cenu 549 Kč. více »

Gotická brána sv. Valentina na Starém MěstěMísto: Juditina věž

Datum: Pondělí 18.11.2019  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: Mgr. Petr Starec  /  Cyklus: Pondělky ve věži - archeologie
více »

Božena Horneková/Rothmayerová a Alice Masaryková. Svěřenkyně a mentorMísto: Národní technické muzeum

Datum: Pondělí 25.11.2019  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: Mgr. Maria Szadkowska  /  Cyklus: 474. Hovory o Praze
Přednáška se bude věnovat spolupráci textilní výtvarnice Boženy Hornekové/Rothmayerové a dcery prezidenta republiky Alice Masarykové. Představí vztahy mezi těmito dvěma osobnostmi ženské kultury 20. a 30. let 20. století. Za nejzásadnější etapu jejich spolupráce lze považovat vznik stylu tzv. Moderní ženy, který byl ve formě modelového systému oblečení prezentován Boženou Hornekovou/Rothmayerovou... více »