Poslední publikace
Věstník 2023 / 2 - 3

Program

493. Hovory o Praze. Jak změnily Prahu spojenecké nálety v letech 1944 až 1945?Místo: Národní technické muzeum

Fotografie: Datum: Pondělí 26.02.2024  /  Čas: 18,00  /  Přednášející: Michal Plavec  /  Cyklus: Hovory o Praze
Nikomu, kdo kdy navštívil Prahu, nevymizí z paměti Emauzský klášter. Nebo spíše jeho současná podoba, neboť se stal nejviditelnější obětí náletu amerického letectva 14. února 1945. Ani tento nálet, ani nálet, nebo spíše nouzový shoz pum, 15. listopadu 1944 americkými bombardéry na holešovickou elektrárnu nebyly plánované. Kromě Emauzského kláštera 14. února 1945 byly těžce postiženy... více »

Autorské čteníMísto: Juditina věž

Datum: Úterý 27.02.2024  /  Čas: 19,00  /  Cyklus: Autorské čtení
Tradiční autorské čtení povídek z kulturních magazínů Totem.cz, Pismak.cz, Literra.cz a dalších autorů v Juditině věží. Čtení je otevřeno i autorům povídek z řad veřejnosti (rozsah povídky do 2 stran A4). Večer je doplněn hudebními předěly amatérských hudebníků a cestovatelskou přednáškou. Věžné 80,- Kč více »

Prohlídka románského reliéfuMísto: Juditina věž

Datum: Sobota 09.03.2024  /  Čas: 14,00  /  Přednášející: Jaroslav Navrátil
Komentovaná prohlídka románského reliéfu a některých prostor Juditiny věže. Krátká informace o Klubu Za starou Prahu. Vstupné dobrovolné, vstup knihkupectvím více »

Z historie osobní hygienyMísto: Juditina věž

Datum: Pondělí 11.03.2024  /  Čas: 18,00  /  Přednášející: Renáta a Jan Sedláčkovi  /  Cyklus: Pondělky ve věži
Přednášející představí největší sbírku předmětů určených k tělesné hygieně na světě. Čítá zhruba 2700 předmětů. Vystavují nočníky různých materiálů i užití, kromě klasických i žertovné, svatební, hrající melodii, pro chlapce, urinační nádoby, podložní mísy, záchody sedací i dřepové, přenosné toaletní židle, kočárové truhly, secesní malovaná WC, toalety pro kosmonauty, pisoáry, bidety, mycí soupravy... více »

494. Hovory o Praze. Santini a svět jeho architekturyMísto: Národní technické muzeum

Datum: Pondělí 18.03.2024  /  Čas: 18,00  /  Přednášející: Doc. PhDr. Richard Biegel, PhD.  /  Cyklus: Hovory o Praze
V prosinci 2023 uplynulo 300 let od smrti architekta Jana Blažeje Santiniho Aichla. U této příležitosti připravili historici umění z ÚDU FF UK (dr. Petr Macek, Mgr. Jakub Bachtík, doc. Richard Biegel) ve spolupráci s prof. Jiřím Kroupou ze semináře dějin umění FF MU výstavu s názvem Santini a svět jeho architektury, která má za cíl představit tvorbu tohoto vynikajícího architekta v širším dobovém... více »

Autorské čteníMísto: Juditina věž

Datum: Úterý 19.03.2024
Tradiční autorské čtení povídek z kulturních magazínů Totem.cz, Pismak.cz, Literra.cz a dalších autorů v Juditině věží. Čtení je otevřeno i autorům povídek z řad veřejnosti (rozsah povídky do 2 stran A4). Večer je doplněn hudebními předěly amatérských hudebníků a cestovatelskou přednáškou. Věžné 80,- Kč více »

Pražští zlatníci a sv. EligiusMísto: Juditina věž

Datum: Pondělí 25.03.2024  /  Čas: 18,00  /  Přednášející: Mgr. Lucie Kodišová, Ph.D., G.G.; PhDr. Jiří Smrž; Mgr. Jiří Vlasák  /  Cyklus: Pondělky ve věži
Cechovní poklad pražských zlatníků, který je dnes uložen v Národním muzeu, vždy přitahoval pozornost badatelů. Jeho počátky úzce souvisí s darováním cenné relikvie, mitry sv. Eligia - patrona evropských zlatníků, Karlem IV. staroměstskému zlatnickému cechu. Toto obdarování započalo příběh, který lze v dochovaných písemnostech pražských zlatnických cechů a posléze i zlatnického grémia sledovat až do... více »

495. Hovory o Praze. 50 let pražského metraMísto: Národní technické muzeum

Datum: Pondělí 29.04.2024  /  Čas: 18,00  /  Přednášející: Ing. Robert Mara  /  Cyklus: Hovory o Praze
Přednáška stručným způsobem představuje vybrané historické milníky pražského metra k příležitosti 50. výročí zahájení jeho provozu. První námět na vybudování metra v Praze pochází již z roku 1898, první seriózní studie začaly vznikat již počínaje rokem 1926. V roce 1938 bylo poprvé přistoupeno k přípravě výstavby podzemní dráhy, pokročile rozpracovaný záměr však překazila okupace a druhá světová... více »

496. Hovory o Praze. Stará Praha, Josefina Dušková a Mozartovi přátelé – příspěvek k jubilejnímu Roku české HudbyMísto: Národní technické muzeum

Datum: Pondělí 27.05.2024  /  Čas: 18,00  /  Přednášející: Ing. Gabriela Kalinová  /  Cyklus: Hovory o Praze
Letos máme opět Rok české hudby – čtyřkou totiž končí životní jubilea našich největších skladatelů, Bedřicha Smetany (1824 – 1884) a Antonína Dvořáka (úmrtí 1904). Musíme si však uvědomit, že tito velcí hudební skladatelé nevyrostli ve vzduchoprázdnu, ale že navázali na již existující hudební tradice vlastní našemu kulturnímu prostoru. K nim patří nepochybně tradice mozartovská – Smetanův učitel Josef... více »

497. Hovory o Praze. Svatovítské varhanyMísto: Národní technické muzeum

Datum: Pondělí 24.06.2024  /  Čas: 18,00  /  Přednášející: Štěpán Svoboda  /  Cyklus: Hovory o Praze
Od doby vysvěcení svatovítské katedrály za Karla IV. až do současnosti zněly pod chrámovou klenbou tóny více než deseti nástrojů. Dějiny varhan v hlavním pražském chrámu jsou spjaty s počátky českého varhanářství. Jaké byly osudy zdejších nástrojů a jejich tvůrců? Naváží dlouho očekávané velké varhany od španělského tvůrce na slavné renesanční ”Ferdinandovy” varhany a barokní Gartnerův nástroj? Vstup... více »