Poslední publikace
Věstník 2019 / 2

Program

Zapomenutá generace: čeští architekti na SlovenskuMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 02.03.2020  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: prof. Ing. arch. Matúš Dulla, DrSc.  /  Cyklus: Pondělky v věži
„Kdo dneska ví o českých architektech působících na Slovensku?“ Kolik jich bylo? Desítky? Stovky? Vrátili se? Zůstali? Která díla vznikla na jejich rýsovacích prknech? Nezapomněli jsme na ně? Při příležitosti stého výročí příchodu nejsilnější vlny českých architektů na Slovensko, přibližuje přednáška historii jejich působení, připomíná význam jejich díla a všímá si jeho společenské a kulturní... více »

Prohlídka románského reliéfuMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Sobota 07.03.2020  /  Čas: 11 hodin
První březnovou sobotu bude možné navštívit jedinečný románský reliéf Juditiny věže a některé prostory věže samotné. více »

Zajímavosti ze zámeckých knihovenMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 09.03.2020  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: PhDr. Helga Turková  /  Cyklus: Pondělky ve věži - Jubilejní cyklus ke 120. výročí KZsP
Málo se ví, že v Praze, v Knihovně Národního muzea, existuje od roku 1954 oddělení zámeckých knihoven, které je pověřeno odbornou správou všech zámeckých, hradních i palácových knihoven u nás. Při zpracování během 66-ti let byly nalezeny i unikáty. A některým z nich bude věnována vzpomínka. více »

Tvorba architektky Aleny ŠrámkovéMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 16.03.2020  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: prof. PhDr. Rostislav Švácha, CSc.  /  Cyklus: Pondělky ve věži - Jubilejní cyklus ke 120. výročí KZsP
Přednáška zhodnotí dílo Aleny Šrámkové (*1929), nejvýznamnější ženské představitelky své profese ve 20. a 21. století. Představí její rané i pozdní práce. Důraz však položí na přelom v její tvorbě v polovině 70. let 20. století, spojený s domem ČKD v Praze na Můstku a konceptem ”domu s okny”. Spolu s jejími významnými projekty a stavbami se přednáška bude věnovat i jejím teoretickým názorům, pro něž... více »

Subkultura trampingu ve světle vědeckého výzkumuMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Čtvrtek 19.03.2020  /  Čas: 18 hodin  /  Cyklus: uvedení knihy
V dubnu v roce 2017 proběhla vůbec první odborná konference o trampingu, kde se k tomuto fenoménu vyjadřovali zástupci různých vědeckých disciplín. Vedle historiků zde vystoupili etnografové a archeologové. Konferenční příspěvky našly svou tištěnou podobu ve třetím čísle Otázek z historie pod názvem Subkultura trampingu ve světle vědeckého výzkumu. Publikaci uvádí remonovaný americký filozof... více »

Lidka z Malé StranyMísto: Národní technické muzeum

Fotografie: Datum: Pondělí 23.03.2020  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: Libuše Štědrá, Ludmila Štědrá a kol.  /  Cyklus: 478. Hovory o Praze
Křest knihy malostranské spisovatelky Libuše G. Mostecké Lidka z Malé Strany za účasti dcer autorky Libuše a Ludmily Štědrých, PhDr. Marie Hakenové-Ulrichové a Pavla Štědrého. Uvede PhDr. Helga Turková. více »