Poslední publikace
Věstník 2022 / 1

Kauzy

Michnovský palác - Tyršův dům

Klub Za starou Prahu vyjádřil ve stanovisku vydaném 2. 6. 2022 nesouhlas se stavbou pavilonu pro cvičení ve stylu ”nového cirkus” před dvorní fasádou Michnovského paláce - Tyršova domu na Malé Straně. více »

Ohrožení budovy Chemapol Investa

Klub Za starou Prahu je znepokojen záměrem demolice administrativní budovy Chemapol Investa v Praze 10, Kodaňské ulici z let 1966-1967 podle návrhu architektek Zdeňky Novákové a Dagmar Šestákové. Ke kauze... více »

Zástavba uličky Ve Stínadlech

Klub Za starou Prahu považuje záměr zástavby nevelkého pozemku při uličce Ve Stínadlech na Starém Městě za velmi necitlivý a vydal k němu své Stanovisko. Jeho názor je plně v souladu s odborným stanoviskem... více »

Benešova vila, Nad Výšinkou 15, Praha 5

Klub Za starou Prahu se vyjádřil 22. 7. 2022 stanoviskem nesouhlasně k zamýšlené demolici velké vily v dominantní pozici oblasti zvané Hřebenky na Smíchově. Vila bohužel není... více »

Všeobecný penzijní ústav /Dům Radost

(řazeno chronologicky od nejnovějšího) V prosinci 2021 proti přestavbě Všeobecného penzijního ústavu dopisem novému ministru kultury Martinu Baxovi protestovalo třicet významných osobností,... více »

Zástavba piazzety před hotelem Intercontinental

Odbor památkové péče magistrátu sporný projekt schválil. V souvislosti s radikální přestavbou hotelu Intercontinetal na nám. Curieových v Praze 1 byl zveřejněn záměr vlastníků hotelu vybudovat... více »

Plavební komora Staré Město

V přezkumném řízení Ministerstvo kultury ČR zrušilo závazné stanovisko odboru památkové péče Magistrátu hl. m. Prahy, které bylo vůči zřízení plavební komory kladné. Klub Za starou Prahu... více »

Revoluční čp. 1502

(řazeno chronologicky od nejnovějšího) V únoru 2022 bylo zahájeno bourání domu. Tím končí přibližně třináctiletý zápas o jeho existenci, jehož průběh lze podrobně sledovat v dokumentech publikovaných... více »

Masaryk Centre - zástavba okolí Masarykova nádraží

8. 7. 2020 - Klub Za starou Prahu se připojil ke spolkům Arnika a Automat ve věci nesouhlasné reakce na plánovanou výstavbu megalomanského záměru Masaryk Center 1 v ulici Na Florenci na Novém... více »

Obchodní dům Máj

26. 4. 2020: Současný majitel obchodního domu Máj, prohlášeného za kulturní památku, připravuje jeho přestavbu, která bude znamenat další ztrátu jeho oceňovaných architektonických hodnot. První zásah... více »

Aktuality kauz

Protest třiceti osobností architektury a dějin umění proti přestavbě budovy Všeobecného penzijního ústavu v Praze

21.12.2021: Členové předsednictva Klubu Za starou Prahu, předseda doc. Richard Biegel a místopředseda prof. Rostislav Švácha, byli iniciátory a organizátory otevřeného dopisu třiceti osobností, zejména architektů a pedagogů dějin architektury, novému ministru kultury Mgr. Martinu Baxovi. Text a seznam signatářů čtěte ZDE. více »

Stanovisko k záměru ”Akropole Závist - Zpřítomnění”

16.12.2021: Klub Za starou Prahu vyjádřil svůj nesouhlas se záměrem úprav plochy národní kulturní památky Hradiště a keltské oppidum Závist podle ideového návrhu a studie „Akropole Závist – zpřítomnění“, které zpracoval AP ATELIER Josefa Pleskota. Podrobněji čtěte ZDE. více »

Rok od požáru dřevěného kostela sv. Michaela pod Petřínem

25.10.2021: Klub Za starou Prahu s obavami sleduje pomalý průběh příprav na obnovu cenného kostelíčku sv. Michaela přeneseného z Podkarpatské Ukrajiny do Prahy v roce 1929 a vyhořelého v roce 2020. Podrobnosti ve Stanovisku. Fotografie: Zdeněk Lefan více »

Stanovisko k zamýšlené demolici budovy Chemapolu-Investa v Praze Vršovicích

18.10.2021: Klub Za starou Prahu vyjadřuje velké znepokojení a nesouhlas se záměrem zdemolovat budovu někdejšího podniku zahraničního obchodu Chemapol-Investa, dnes Kodaňská Office Center s. r. o., v Praze-Vršovicích, Kodaňské ulici 1441/46. Podrobnosti ve stanovisku - viz dokumenty. více »

Stanovisko k plánované zástavbě uličky Ve Stínadlech na Starém Městě

25.08.2021: Zdá se, že investoři a developeři se rozhodli zastavět každý kout ve středu města, který náhodou či řízením osudu dosud zůstal volný. Některé z těchto koutů jsou ale k zástavbě z různých důvodů nevhodné. To platí bezpochyby také na malý plácek při romantické uličce Ve Stínadlech na Starém Městě, kde je nyní aktuálně plánovaná novostavba. Klub Za starou Prahu k tomu zaujímá toto stanovisko. více »