Poslední publikace
Věstník 2023 / 2 - 3

Kauzy

Masaryk Centre - zástavba okolí Masarykova nádraží

1. 11. 2023 - Klub Za starou Prahu vyslovil zásadní nesouhlas s navýšením budovy Masaryk Center o desáté patro a vyzval Hlavní město Prahu a Městskou část Praha 1, jako účastníky stavebního... více »

Budova bývalé České spořitelny v Kutné hoře

Domácí rada sleduje osudy budovy bývalé pobočky České spořitelny v Kutné Hoře a svůj názor vyjádřila vydáním Stanoviska. více »

Nástavba domu, Praha 5-Smíchov, Tichá 6a

Klub Za starou Prahu vydal Stanovisko k necitlivé dvoupodlažní nástavbě objektu čp. 2668 v Tiché ulici 6a v lokalitě Hřebenka. více »

Železniční most pod Vyšehradem

Prezentace vítězného návrhu soutěže - soutěžního dialogu s diskusí proběhla 18. 1. 2023 v Národním technickém muzeu. Záznam je k dispozici v kanále ČTK na platformě YouTube. V průběhu... více »

Michnovský palác - Tyršův dům

Klub Za starou Prahu vyjádřil ve stanovisku vydaném 2. 6. 2022 nesouhlas se stavbou pavilonu pro cvičení ve stylu ”nového cirkus” před dvorní fasádou Michnovského paláce - Tyršova domu na Malé Straně. více »

Ohrožení budovy Chemapol Investa

Klub Za starou Prahu je znepokojen záměrem demolice administrativní budovy Chemapol Investa v Praze 10, Kodaňské ulici z let 1966-1967 podle návrhu architektek Zdeňky Novákové a Dagmar Šestákové. Ke kauze... více »

Zástavba uličky Ve Stínadlech

Klub Za starou Prahu považuje záměr zástavby nevelkého pozemku při uličce Ve Stínadlech na Starém Městě za velmi necitlivý a vydal k němu své Stanovisko. Jeho názor je plně v souladu s odborným stanoviskem... více »

Benešova vila, Nad Výšinkou 15, Praha 5

Klub Za starou Prahu se vyjádřil 22. 7. 2022 stanoviskem nesouhlasně k zamýšlené demolici velké vily v dominantní pozici oblasti zvané Hřebenky na Smíchově. Vila bohužel není... více »

Všeobecný penzijní ústav /Dům Radost

(řazeno chronologicky od nejnovějšího) V prosinci 2021 proti přestavbě Všeobecného penzijního ústavu dopisem novému ministru kultury Martinu Baxovi protestovalo třicet významných osobností,... více »

Zástavba piazzety před hotelem Intercontinental

Odbor památkové péče magistrátu sporný projekt schválil. V souvislosti s radikální přestavbou hotelu Intercontinetal na nám. Curieových v Praze 1 byl zveřejněn záměr vlastníků hotelu... více »

Aktuality kauz

Dopis ministru Baxovi - hotel Černý kůň v Kutné Hoře

14.02.2024: 14. února 2024 Vážený pan Mgr. Martin Baxa Ministr kultury České republiky Maltézské náměstí 1 118 11 Praha 1 – Malá Strana Vážený pane ministře, obracíme se na Vás v naléhavé záležitosti – v zájmu ohrožení památkové rezervace Kutné Hory, památky... více »

Zásadní nesouhlas Klubu Za starou Prahu s další nástavbou kancelářské budovy u Masarykova nádraží

02.11.2023: Tento týden byla zkolaudována novostavba Masaryk Centre I v ulici Na Florenci, která svým účelem, výškou i charakterem mimořádně nevhodně narušila historické prostředí Pražské památkové rezervace. Přes tento jednoznačně negativní památkový dopad je v současné době schváleno její navýšení o další patro, které má sloužit jako vyhlídková kavárna. Celkem tak má mít budova deset podlaží s celkovou... více »

Stanovisko k plánovaným úpravám budovy bývalé České spořitelny v Kutné Hoře

11.10.2023: Klub Za starou Prahu sleduje osud budovy bývalé České spořitelny v Kutné Hoře. Fotogalerie v rubrice Kauzy. K situaci vydala Domácí rada Klubu toto stanovisko: Domácí rada Klubu Za starou Prahu byla architekty Michalem a Jiřím Krejčíkovými ... více »

Nástavba domu v Tiché ulici v lokalitě Hřebenka

22.05.2023: Klub Za starou Prahu se prostřednictvím podnětu od občanů dozvěděl o plánu necitlivé dvoupodlažní nástavby v Tiché ulici v Praze 5 na Smíchově. Protože nejde o výjimečný památkový problém v této oblasti, vydává následující Stanovisko. více »

Devastace Německého domu v Českých Budějovicích

10.02.2023: Klub Za starou Prahu se dozvěděl, že Statutární město České Budějovice připravuje devastační přestavbu významné kulturní památky tzv. Německého domu, později kulturního domu Slavie, který byl postaven v letech 1871-1872 podle projektu Vojtěcha Ignáce Ullmanna. Paradoxní je skutečnost, že přestavba této zapsané kulturní památky se má uskutečnit za dotační peníze, které administruje... více »