Poslední publikace
Věstník 2023 / 1

Kauzy

Nástavba domu, Praha 5-Smíchov, Tichá 6a

Klub Za starou Prahu vydal Stanovisko k necitlivé dvoupodlažní nástavbě objektu čp. 2668 v Tiché ulici 6a v lokalitě Hřebenka. více »

Železniční most pod Vyšehradem

Prezentace vítězného návrhu soutěže - soutěžního dialogu s diskusí proběhla 18. 1. 2023 v Národním technickém muzeu. Záznam je k dispozici v kanále ČTK na platformě YouTube. V průběhu... více »

Michnovský palác - Tyršův dům

Klub Za starou Prahu vyjádřil ve stanovisku vydaném 2. 6. 2022 nesouhlas se stavbou pavilonu pro cvičení ve stylu ”nového cirkus” před dvorní fasádou Michnovského paláce - Tyršova domu na Malé Straně. více »

Ohrožení budovy Chemapol Investa

Klub Za starou Prahu je znepokojen záměrem demolice administrativní budovy Chemapol Investa v Praze 10, Kodaňské ulici z let 1966-1967 podle návrhu architektek Zdeňky Novákové a Dagmar Šestákové. Ke kauze... více »

Zástavba uličky Ve Stínadlech

Klub Za starou Prahu považuje záměr zástavby nevelkého pozemku při uličce Ve Stínadlech na Starém Městě za velmi necitlivý a vydal k němu své Stanovisko. Jeho názor je plně v souladu s odborným stanoviskem... více »

Benešova vila, Nad Výšinkou 15, Praha 5

Klub Za starou Prahu se vyjádřil 22. 7. 2022 stanoviskem nesouhlasně k zamýšlené demolici velké vily v dominantní pozici oblasti zvané Hřebenky na Smíchově. Vila bohužel není... více »

Všeobecný penzijní ústav /Dům Radost

(řazeno chronologicky od nejnovějšího) V prosinci 2021 proti přestavbě Všeobecného penzijního ústavu dopisem novému ministru kultury Martinu Baxovi protestovalo třicet významných osobností,... více »

Zástavba piazzety před hotelem Intercontinental

Odbor památkové péče magistrátu sporný projekt schválil. V souvislosti s radikální přestavbou hotelu Intercontinetal na nám. Curieových v Praze 1 byl zveřejněn záměr vlastníků hotelu... více »

Plavební komora Staré Město

V přezkumném řízení Ministerstvo kultury ČR zrušilo závazné stanovisko odboru památkové péče Magistrátu hl. m. Prahy, které bylo vůči zřízení plavební komory kladné. Klub Za starou Prahu... více »

Revoluční čp. 1502

(řazeno chronologicky od nejnovějšího) V únoru 2022 bylo zahájeno bourání domu. Tím končí přibližně třináctiletý zápas o jeho existenci, jehož průběh lze podrobně sledovat v dokumentech publikovaných... více »

Aktuality kauz

Nástavba domu v Tiché ulici v lokalitě Hřebenka

22.05.2023: Klub Za starou Prahu se prostřednictvím podnětu od občanů dozvěděl o plánu necitlivé dvoupodlažní nástavby v Tiché ulici v Praze 5 na Smíchově. Protože nejde o výjimečný památkový problém v této oblasti, vydává následující Stanovisko. více »

Devastace Německého domu v Českých Budějovicích

10.02.2023: Klub Za starou Prahu se dozvěděl, že Statutární město České Budějovice připravuje devastační přestavbu významné kulturní památky tzv. Německého domu, později kulturního domu Slavie, který byl postaven v letech 1871-1872 podle projektu Vojtěcha Ignáce Ullmanna. Paradoxní je skutečnost, že přestavba této zapsané kulturní památky se má uskutečnit za dotační peníze, které administruje... více »

Online prezentace vítězného návrhu železničního mostu pod Vyšehradem

18.01.2023: Záznam přenosu prezentace vítězného návrhu na nový železniční most pod Vyšehradem. Prezentace se uskutečnila 18.1 2023 v Národním technickém muzeu, Program prezentace začíná přibližně ve 23. minutě záznamu. více »

Nová petice za zachování železničního mostu

13.12.2022: Petici lze elektronicky podepsat ZDE My, níže podepsaní, žádáme, aby Ministerstvo dopravy a Správa železnic přehodnotily záměr demolice kulturní památky železničního mostu mezi Smíchovem a Výtoní a následné výstavby mostu nového a začaly prioritně hledat a pracovat na řešení, které zajistí opravu a zachování nýtované konstrukce mostu na jeho současném místě. Záměr demolice nýtované části... více »

Stanovisko k návrhu nového železničního mostu pod Vyšehradem

02.12.2022: V pondělí 21.11. 2022 byl veřejně představen návrh nového železničního mostu pod Vyšehradem. Výběr návrhu byl v gesci komise, mezi jejímiž členy byli i zástupci Klubu Za starou Prahu. Z mediální prezentace návrhu je možno soudit, že návrh nového mostu byl vybrán se souhlasem Klubu. Tato interpretace není správná, jednání komise bylo součástí Soutěžního dialogu ve dvou kolech, který nebyl soutěží... více »