Poslední publikace
Věstník 2020 / 3

Cena Klubu

Patnáctý ročník Ceny Klubu Za starou Prahu za novou stavbu za rok 2018:

Vyhlášení výsledků proběhlo 18. 3. 2019 od 19 hod. v kavárně Mlýnská na Kampě.

Vítězem Ceny pro rok 2018 se stala budova ateliéru Ječmen v Olomouci-Chválkovicích. Autoři  Lukáš Blažek - Eva Blažková.

Finalisté:

Brno: Tomáš Rusín - Ivan Wahla, bytový dům v Kopečné ulici v Brně (RaW)


Kolín: Irena Hrabincová, dostavba muzejní budovy v Kolíně


Lisovice: Michal Mihalčík - Jana Strachotová, hasičská stanice a společenské centrum 

v Lisovicích (Létající inženýři)


Nezamyslice: Petr Malý - Miroslav Malý - Zdeněk Chmel, dostavba základní školy 

v Nezamyslicích (Malý Chmel)


Olomouc-Chválkovice: Lukáš Blažek - Eva Blažková, budova ateliéru Ječmen 

v Olomouci-Chválkovicích (Ječmen)


Praha, Francouzská ulice: Jan Fabian, kulturní centrum ve Francouzské ulici v Praze


Praha, Nuselská ulice: Petr Bouřil - Jan Mužík - Tomáš Vlasák - Václav Petrus, bytový 

dům v Nuselské ulici v Praze (ABM architekti)


Valašské Meziříčí: Miroslav Pospíšil, polyfunkční dům Vista Optik ve Valašském 

Meziříčí (atelier-r) 
Čtrnáctý ročník Ceny Klubu Za starou Prahu za novou stavbu za rok 2017:

Vítězem Ceny za rok 2017 se stal Obecní úřad a knihovna v Bílovicích nad Svitavou. 

Vyhlášení výsledků proběhlo 14. 3. 2018 v kavárně Mlýnská na Kampě.Finalisté:

Bílovice nad Svitavou, obecní úřad, pošta, knihovna, Pavel Pekár, PP architects


Brno, etážové garáže ve středu města, Petr Hrůša, Architekti Hrůša & spol.


Javornice , palírna, Petr Kolář, Aleš Lapka, ADR


Praha-Žižkov, Koněvova, bytové domy, Peter Lacko, A.LT architekti


Ratíškovice, společenský dům, Tomáš Havlíček, Létající inženýři


Sazovice, kostel sv.Václava, Marek Štěpán, Ateliér ŠtěpánZlín, přístavba k bývalé škole, Pavel Mudřík, mudrik architects

 
Třináctý ročník Ceny Klubu Za starou Prahu za novou stavbu za rok 2016:

Vítězem 13. ročníku se stala přístavba pokladny a schodiš t ě k Bílé věži v Hradci Králové, na druhém místě skončilo Centrum Caolinum v Nevřeni a jako třetí ekologické centrum Otevřená zahrada v Brně. Přehled všech finalistů níže.

Finále třináctého ročníku Ceny Klubu Za starou Prahu za novou stavbu v historickém prostředí přineslo velmi vyrovnanou kolekci šesti architektonických počinů. Jejich pojetí je však velmi různorodé, od domů, jejichž forma vychází ze starých tradic, až po moderní minimalistické kostky.

Vyhlášení vítěze proběhlo v pondělí 13. února 2017 v kavárně Mlýnská na Kampě od 21 hod. 

Přehled finalistů (řazeno abecedně podle místa):

1. Za ryzí příklad minimalismu lze pokládat malý polyfunkční dům v Minské ulici v Brně od místního ateliéru Makovský. Do silně pokleslého prostředí starého brněnského předměstí vnáší dům vysokou architektonickou kvalitu a kultivuje ho i svými dobrými proporcemi.

2. Díky ekologickému centru Otevřená zahrada na úpatí brněnského Špilberku se veřejnosti zpřístupnilo krásné zahradní prostředí za domy v Údolní ulici, s pěkným výhledem na Brno. Pražský ateliér Projektil zde převzal staré urbanistické schéma bohatě využívaných zadních traktů a navrhl svůj nový objekt v adekvátním ekologicko-minimalistickém duchu.

3. Pro přístavbu základní školy v Hovorčovicích u Prahy použil architekt Ondřej Tuček archetypální schéma domu s normálními okenními formáty. Odlišil své dílo od starší školní budovy oranžovým povrchem fasády, a přece teď obě stavby tvoří jeden působivý celek. 


 

4. Přístavba pokladny a schodiště k Bílé věži v Hradci Králové se již dočkala ocenění v soutěži Grand Prix. Minimalistický objekt hradeckého architekta Jaromíra Chmelíka dokládá, že dnešní architektonické dílo dokáže citlivě vstoupit i do těch nejcennějších a nejmalebnějších zákoutí starých měst.

5. Centr um Caolinum v Nevřeni slouží této malé obci jako hasičská stanice, malé muzeum a společenská síň. Plzeňští  architekti Jakub  Chvojka a Radek Dragoun mu dali tradiční formu zemědělského objektu, který se liší od svých starobylých vzorů abstraktností své celkové formy a kurážným tvarováním komínů.

6. Polyfunkční dům v Uherském Hradišti od místního architekta Pavla Stojanova stojí v kontextu sice historickém, zároveň však těžce narušeném velkými postmodernistickými budovami z devadesátých let 20. století. Stojanovova novostavba toto prostředí kultivuje vyšší kvalitou své architektury a dobře zvoleným měřítkem.


 

       Škola v Hovorčovicích a Centrum Caolinum v Nevřeni podávají svědectví o vzestupné úrovni architektury na českém venkově. Doklady trendu opačného bohužel přináší metropole České republiky. Pražská novostavba zvítězila naposled v šestém ročníku Ceny Klubu Za starou Prahu v roce 2009 a letos to bylo už podruhé, co se žádná budova z Prahy neprobojovala ani do finále.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Dvanáctý ročník Ceny Klubu Za starou Prahu za novou stavbu za rok 2015:

Aktualizace 16. 2. 2016: Vítězem Ceny Klubu Za starou Prahu za novou stavbu v historickém prostředí 2015 se stala dostavba Dusíkova divadla v Čáslavi od brněnského ateliéru Burian & Křivinka.

Mediální ohlasy Ceny 2015:

České noviny (ČTK) 15. 2. 2016

Literární noviny 11. 2. 2016

Dne 6. ledna 2016 proběhlo zasedání poroty složené ze členů Domácí rady Klubu a z dvanácti kandidátů byly na Cenu nominováno šest finalistů. Vítěz bude vyhlášen v průběhu února na tradičním slavnostním večeru, jehož termín včas ohlásíme.

Finalisté:

1. Brno, dostavba Filozofické fakulty Masarykovy univerzity

architekt: Petr Pelčák

 

2. Čáslav, dostavba Dusíkova divadla

architekti: Aleš Burian, Gustav Křivinka

 

 

3. Jaroměř, Komenského most

architekt: Mirko Baum, David Baroš, Vladimír Janata

 

4. Litomyšl, Galerie Pakosta

architekt: Zdeňka Vydrová

 

5. Pavlov, Pálavská galerie vín Venuše

architekt: Aleš Burian, Gustav Křivinka

 

6. Velká Bystřice, mateřská školka

architekt: Michal Sborwitz, Marie Sborwitzová, Karel Prášil

 

 

 

Jedenáctý ročník Ceny Klubu Za starou Prahu za novou stavbu za rok 2014:

 

Aktualizace 26. 3. 2015: Mediální ohlasy Ceny Klubu za rok 2014

Česká televize (obsahuje i rozhovor s vítězem ceny J. Pleskotem)

České noviny

Literární noviny

 

Aktualizace 24. 3. 2015: Vítězem Ceny Klubu za rok 2014 se stal Svět Techniky v Ostravě od architekta Josefa Pleskota a jeho týmu.

 

23. 3. 2015: Tisková zpráva s přehledem nominantů:

Cena Klubu Za starou Prahu za novou stavbu v historickém prostředí hledá každý rok po celém území České republiky nová architektonická díla, která se chovají příkladně ke starému kontextu a přinášejí mu prospěch. Organizace letošního ročníku prošla reformou, jež usiluje dosáhnout většího podílu porotců soutěže na obhajobě i kritice všech posuzovaných staveb. Břemeno argumentace na jejich obranu už neleží jen na předsedovi soutěže Rostislavu Šváchovi. Své svěřence se snaží dostat do finále i další porotci-garanti a hledají pro to vhodné argumenty. Za rok 2014 se o cenu Klubu uchází šest novostaveb.

 

       Polyfunkční dům na Burianově náměstí v Brně-Žabovřeskách od architekta Tomáše Pilaře dotváří prostranství starého brněnského předměstí. S typem „domu s okny“ pracoval jeho autor neschematicky, dal mu správné proporce a vyřešil dobře jeho vztah k sousedním stavbám.

 

       Dřevěný kiosk s občerstvením v Zámecké zahradě v Jičíně od brněnských architektů Radka Květa a Jiřího Zrzavého tvoří součást rekonstrukce tohoto vyhledávaného městského parku. Svou lehkou a dynamickou formou se kiosk staví do příjemného kontrastu ke klasicistně monumentálnímu konceptu Zámecké zahrady, a přece do ní výborně zapadá.

 

Pěstebnímu skleníku v Květné zahradě v Kroměříži dali brněnští architekti Antonín Novák, Petr Valenta a Eduard Štěrbák správné rozměry a samozřejmý tvar, jaký citlivě vstupuje do obnoveného prostředí památky UNESCO.

 

        Budova Světa techniky od týmu pražského architekta Josefa Pleskota v Ostravě-Vítkovicích vymezuje areál národní kulturní památky Vítkovických železáren, jejíž panorama se zrcadlí na skleněné stěně Pleskotovy budovy. Nepochybně jde o jedno z nejvýznamnějších děl současné české architektury; o stavbu svébytnou, přesto svým pojetím dotvářející celek tohoto průmyslového areálu.     

 

      Laboratoře Ústavu organické chemie a biochemie AVČR v Kolejní ulici v Praze-Dejvicích, postavené podle návrhu Kateřiny Zochové a Ivana  Šroma,  působí naproti tomu výstředněji, jak to už napovídá jejich přezdívka „květák“. Svým organickým, amébovitým tvarem stavba oživuje klasicistně laděný komplex akademických a univerzitních ústavů.

 

       Laboratorní centrum technologické fakulty Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně od týmu architekta Vladislava Vrány se svou přiznanou konstrukcí a volbou materiálů vyrovnává s typickou podobou baťovských staveb ve zlínském průmyslovém areálu. Do svého prostředí budova vnáší vhodnou novou funkci a přispívá tak k jeho postupnému zkulturňování.


      Vítěz letošní Ceny Klubu Za starou Prahu bude vyhlášen večer v pondělí 23. března 2015 v kavárně Mlýnská na pražské Kampě.

 

Pozvánka na veřejné vyhlášení desátého ročníku Ceny dne 23. 3. 2015 ZDE.

 

 

Desátý ročník Ceny Klubu Za starou Prahu za novou stavbu za rok 2013:

Přehled nominantů a vítěz desátého ročníku Ceny ZDE

Pozvánka na veřené vyhlášení desátého ročníku Ceny 18. 2. 2014 ZDE:

 

Devátý ročník Ceny K lubu Za starou Prahu za novou stavbu  za rok 2012:

Pozvánka na veřejné vyhlášení Ceny dne 5. 2. 2013

Klub Za starou Prahu udělí již po deváté Cenu Klubu, vyznamenávající kvalitní novostavby v historickém prostředí. Smyslem ceny je upozornit na skutečnost, že existují i pozitivní příklady citlivých architektonických zásahů do památkově cenného kontextu.
Do užšího výběru staveb nominovaných na Cenu pro rok 2012 postoupily následující realizace (řazeny abecedně dle lokality):

 • Brno, polyfunkční dům na třídě Milady Horákové:
  Helena Boráková, Dalibor Borák, Martin Příhoda. 

        
   
 • Mikulov, galerie Závodný: Štěpán Děnge.

       
   
 • Ostrava, poliklinika v Kostelní ulici:
  Martin Materna, Adam Weczerek, WMA Architects.

          
   
 • Praha, úprava bastionu U božích muk:
  Pavla Melková, Miroslav Cikán

       
   
 • Přerov, Tyršův most:
  Alena Šrámková, Lukáš Ehl, Tomáš Koumar, statici ing.Milan Komínek a ing. Ladislav Dvořák, sochařská výzdoba Ivana Šrámková.

       
   
 • Valašské Meziříčí, polyfunkční dům v Poláškově ulici:
  Tomáš Kupka.

       
   
 • Žatec, dvorana Muzea chmelařství a rozhledna:
  Jiří Vaníček, Pavel Huml, Petr Bažant, Blanka Zernerová, Eva Zelenková, Karel Hrách, František Zlatohlávek, fa. Huml+Vaníček.

       


Slavnostní veřejné vyhlášení vítěze Ceny Klubu za starou Prahu pro rok 2012 se koná v Mlýnské kavárně na Kampě v úterý 5. 2. 2013 od 19 hod. Klub Za starou Prahu vás srdečně zve k účasti na tomto vyhlášení a k setkání s nominovanými kandidáty Ceny i s dalšími, kteří se zajímají o problematiku památkové péče a současné architektury.

Na setkání s Vámi se těší

Prof. PhDr. Rostislav Švácha, CSc.
Předseda poroty Ceny

PhDr. Kateřina Bečková
Předsedkyně Klubu

PhDr. Richard Biegel, Ph.D.
Tajemník poroty Ceny a jednatel Klubu

Šestnáctý ročník Ceny Klubu Za starou Prahu za novou stavbu za rok 2019

27.11.2020: Vítězem Ceny pro rok 2019 se stal skleněný dům firmy Lasvit v Novém Boru. K vyhlášení vítězů z důvodu pandemie Covidu 19 prozatím nedošlo. více »

Patnáctý ročník Ceny Klubu Za starou Prahu za novou stavbu za rok 2018

18.03.2019: Vyhlášení výsledků proběhlo 18. 3. 2019 od 19 hod. v kavárně Mlýnská na Kampě. Vítězem Ceny pro rok 2018 se stala budova ateliéru Ječmen v Olomouci-Chválkovicích.... více »

Čtrnáctý ročník Ceny Klubu Za starou Prahu za novou stavbu za rok 2017

14.03.2018: Vítězem Ceny za rok 2017 se stal Obecní úřad a knihovna v Bílovicích nad Svitavou. Vyhlášení výsledků proběhlo 14. 3. 2018 v kavárně Mlýnská na Kampě. Přehled... více »

Třináctý ročník Ceny Klubu Za starou Prahu za novou stavbu za rok 2016

13.02.2017: Vyhlášení výsledků proběhlo 13. 2. 2017 od 19 hod. v kavárně Mlýnská na Kampě. Vítězem Ceny pro rok 2016 se stala přístavba poklady a... více »

Dvanáctý ročník Ceny Klubu Za starou Prahu za novou stavbu v historickém prostředí za rok 2015

15.02.2016: Vyhlášení výsledků proběhlo 15. 2. 2015 od 19 hod. v kavárně Mlýnská na Kampě. Vítězem Ceny pro rok 2015 se stala dostavba Dusíkova divadla v Čáslavi od ateliéru Burian & Křivinka více »