Poslední publikace
Věstník 2023 / 2 - 3

Jedenáctý ročník Ceny Klubu Za starou Prahu za novou stavbu v historickém prostředí za rok 2014

Vítězem Ceny Klubu se stal  Svět Techniky v Ostravě od architekta Josefa Pleskota a jeho týmu. Vyhlášení proběhlo 23. 3. 2015 v kavárně Mlýnská na Kampě v Praze.

Podrobněji čtěte ve Věstníku č. 1/2015, s. 17-21.

Brno-Žabovřesky

Polyfunkční dům na Burianově náměstí v Brně-Žabovřeskách od architekta Tomáše Pilaře dotváří prostranství starého brněnského předměstí. S typem „domu s okny“ pracoval jeho autor neschematicky, dal mu správné proporce a vyřešil dobře jeho vztah k sousedním stavbám.

Fotografie: Fotografie: Fotografie: Fotografie:

Jičín

Dřevěný kiosk s občerstvením v Zámecké zahradě v Jičíně od brněnských architektů Radka Květa a Jiřího Zrzavého tvoří součást rekonstrukce tohoto vyhledávaného městského parku. Svou lehkou a dynamickou formou se kiosk staví do příjemného kontrastu ke klasicistně monumentálnímu konceptu Zámecké zahrady, a přece do ní výborně zapadá.

Fotografie: Fotografie: Fotografie: Fotografie:

Kroměříž

Pěstebnímu skleníku v Květné zahradě v Kroměříži dali brněnští architekti Antonín Novák, Petr Valenta a Eduard Štěrbák správné rozměry a samozřejmý tvar, jaký citlivě vstupuje do obnoveného prostředí památky UNESCO.

Fotografie: Fotografie: Fotografie: Fotografie:

Ostrava

Budova Světa techniky od týmu pražského architekta Josefa Pleskota v Ostravě-Vítkovicích vymezuje areál národní kulturní památky Vítkovických železáren, jejíž panorama se zrcadlí na skleněné stěně Pleskotovy budovy. Nepochybně jde o jedno z nejvýznamnějších děl současné české architektury; o stavbu svébytnou, přesto svým pojetím dotvářející celek tohoto průmyslového areálu.

Fotografie: Fotografie: Fotografie: Fotografie:

Praha-Dejvice

Laboratoře Ústavu organické chemie a biochemie AVČR v Kolejní ulici v Praze-Dejvicích, postavené podle návrhu Kateřiny Zochové a Ivana Šroma, působí naproti tomu výstředněji, jak to už napovídá jejich přezdívka „květák“. Svým organickým, amébovitým tvarem stavba oživuje klasicistně laděný komplex akademických a univerzitních ústavů.

Fotografie: Fotografie: Fotografie: Fotografie:

Zlín

Laboratorní centrum technologické fakulty Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně od týmu architekta Vladislava Vrány se svou přiznanou konstrukcí a volbou materiálů vyrovnává s typickou podobou baťovských staveb ve zlínském průmyslovém areálu. Do svého prostředí budova vnáší vhodnou novou funkci a přispívá tak k jeho postupnému zkulturňování.

Fotografie: Fotografie: Fotografie: Fotografie: