Poslední publikace
Věstník 2023 / 2 - 3

Na demolici domu na Václavském náměstí není nic špatně, tvrdí OPP MHMP

Na aktuální dotaz z veřejnosti, proč byla povolena demolice domu čp. 1601 na nároží Václavského náměstí a Opletalovy ulice odpovídá dopis pana Jiřího Skalického, ředtele Odboru památkové péče Magistrátu hl.m.Prahy takto:  

"V lokalitě pražské památkové rezervace je většina domů, které mají svoji historii, ať již sahající do minulého století, či do staletí ještě předešlých. Pokud by byl tento fakt pojímán jako jediné kritérium pro posuzování dalšího rozvoje této oblasti... nastala by situace, že bude nová výstavba v této oblasti zcela potlačena a tím centrum Prahy zakonzervováno a tedy uzavřeno potřebám dnešní doby a občanů Prahy. Takový, zcela ultimativní přístup, není úplně možný."

Celý dopis si můžete přečíst ZDE.

Takže na magistrátě se památkáři řídí volnou úvahou o tom, co je výhodné pro potřeby dnešní doby a občany - developery. Ani slovo o pravidlech pražské památkové rezervace, ani slovo o všech dalších posouzeních domu, které předložila odborná veřejnost, ani slovo poučení z tohoto pochybení jejich předchůdců, ani slovo pokory, natož omluvy..., máme se ještě na co těšit. 

Stav průběhu demolice domu od Opletalovy ulice dne 8. 6. 2017.