Poslední publikace
Věstník 2023 / 2 - 3

Plánovaná demolice na Václavském náměstí – vyjádření k situaci

Aktualizace 5. 7. 2013: Ústav dějin umění AV ČR se vyjádřil k usnesení ministryně A. Hanákové o neprohlášení domu čp. 1601 na Václavském náměstí za kulturní památku. Vyjádření čtěte ZDE:

4. 7. 2013: Ministerstvo kultury zveřejnilo na svém webu závěrečný verdikt ministryně kultury v demisi Aleny Hanákové k přezkumu neprohlášení budovy čp. 1601 za kulturní památku.

Sdělení paní ministryně, byť rozepsané do rozsáhlého textu (čtěte ZDE), je v podstatě jednoduché:

1. Nechci, aby se dům boural, ale že se má bourat, není naše vina, protože všechno pokazil v počáteční fázi magistrát svým závazným stanoviskem a není naší povinností jeho kiksy napravovat tím, že dům prohlásíme kulturní památkou, protože není zas tak výjimečný.

2.  Investor vyčíslil své náklady, které měl dosud s přípravou projektu, a ty jsou tak veliké, že mu prostě nemohu v projektu dále bránit, protože by chtěl po českém státu náhradu, což by český stát nerad platil.

Suma sumárum, právníci utáhli paní ministryni na vařené nudli jak naivní školačku. Vzhledem k tomu, že investor dosud žádným rozhodnutím ve správním řízení nedisponuje (závazné stanovisko je jen jedním z podkladů), podnikal všechna vydání jen na základě vlastní úvahy a rizika! Přestože jsou z textu rozhodnutí tato konkrétní čísla vymazána, takže veřejnost se nesmí dozvědět, za kolik byl dům ministerstvem obětován, byla čísla nepochybně nadhodnocená (nějakým způsobem do nich bylo třeba zapracovat i úplatky a všimné!) a nesmyslná (samotná koupě historického domu do toho nemůže být zahrnována, protože ten dům investorovi prohlášením za památku nikdo přece nebere).

Klub Za starou Prahu plánuje v blízké době jako formu vyjádření veřejného nesouhlasu s verdiktem paní ministryně svolání velké demonstrace na Václavské náměstí. Prosím vyčkejte oznámení termínu, neorganizujte zbytečně jednotlivé malé akce!