Poslední publikace
Věstník 2024 / 1

Pomník Rilkemu v Letenských sadech?

15. 12. 2013: Jistá Iniciativa osob, s níž Klub Za starou Prahu nemá žádný kontakt a netuší, kdo za ní stojí a kdo je jejím hybatelem, připravuje pomník básníkovi R. M. Rilkemu v Letenských sadech. Tuto informaci jsme se dozvěděli až z rozhořčeného sloupku spisovatele Jiřího Stránského v deníku MfD 12. 12. 2013, v němž nevybíravým způsobem napadl Klub Za starou Prahu (čtěte níže).

Panu Stránskému byly zaslány prostřednictvím redakce deníku reakce předsednictva Klubu, a to jednatele Jakuba Bachtíka a místopředsedy Jana Bárty (čtěte níže). 

 

 

Text reakce jednatele Jakuba Bachtíka:

Vážený pane Stránský,

velmi mě překvapil Váš sloupek v dnešní Mf Dnes, nazvaný Jak Klub pro starou Prahu vykopl starého pražského rodáka. Tvrdíte v něm, že "dámy z Klubu za starou Prahu" zhatily záměr vztyčit v Letenských sadech pomník Reinera Marii Rilkeho od Stanislava Kolíbala. Jsem si zcela jistý, že musíte mít nesprávné informace. Klub Za starou Prahu se totiž tímto záměrem nikdy nezabýval, nevydával k němu žádné - kladné ani záporné - stanovisko, neprotestoval proti němu, ani jej nepodpořil (osobně se dokonce musím přiznat, že jsem o něm neměl nejmenší tušení a nevím tedy, jakou podobu měl památník mít). I kdyby ale Klub svůj názor zveřejnil, nemohlo by to mít dopady, o jakých píšete. Klub je pouze občanské sdružení a schvalování nebo zakazování jakýchkoliv projektů je proto zcela mimo jeho kompetence. Naše sdružení se navíc věnuje spíše zásahům a projektům většího měřítka a rozhodně nemá zapotřebí bojovat proti bohulibým počinům, jako je Rilkeho památník, tím spíše, pokud je opravdu zdařile navržen.

Nevím, jakým způsobem došlo k tomuto omylu, nicméně fakt, že dáváte jméno Klubu do souvislosti s touto neblahou událostí, mě mrzí. Tím spíš, že kontakty na zástupce našeho sdružení jsou snadno dostupné a bylo tedy možné si případné nedorozumění vyjasnit ještě před vydáním osočujícího titulku. Takto ale vznikl text, který na nespravedlnost reaguje rovněž nespravedlivou střelbou od boku, což asi celé situaci moc nepomohlo.

S úctou

Jakub Bachtík, jednatel Klubu Za starou Prahu

 

Text reakce místopředsedy Jana Bárty:

Vážený pane Stránský,

rád čtu Vaše texty, ve svém sloupku v MF Dnes, nazvaném „Jak Klub pro starou Prahu vykopl starého pražského rodáka“ však mylně informujete veřejnost, že "dámy z Klubu pro starou Prahu, či jak se ten spolek nazývá" zhatily záměr vztyčit v Letenských sadech pomník Karla Marii Rilkeho od Stanislava Kolíbala. Jako člen Klubu Za starou Prahu vím, že se Klub žádným takovým nápadem nikdy nezabýval. Do uveřejnění Vašeho textu, a ostatně ani nyní, není nikomu nic známo o úmyslu vybudovat památník R.M.Rilkemu. Navíc Klub nic neschvaluje ani nezamítá, jako občanské sdružení nemá žádné podobné kompetence!  Myslím ostatně, že by se proti takovému záměru, pokud by pomník byl kvalitním výtvarným dílem a v terénu zdařile umístěn, Klub určitě nestavěl. Naopak vítáme každé kvalitní výtvarné dílo či architekturu, obohacující veřejný prostor Prahy. Váš rozzlobený výpad mířil zcela vedle. Škoda.

V úctě Váš ing. arch. Jan Bárta

 

K záměru vybudovat pomník Rilkemu jsme našli na internetu jen tuto reportáž z pořadu ČT Z metropole, která je však již z listopadu roku 2012.

- beč-