Poslední publikace
Věstník 2023 / 2 - 3

Protestní setkání proti zástavbě u Intercontinentalu - BRANDSTORE 2 NECHCEME!

Událost na Facebooku:

19. února 2024
8:30
Mariánské náměstí 

Text organizátorů:
Doufali jsme, že nápad stavět velkou komerční stavbu na náměstí Miloše Formana už je minulostí. Bohužel ne. Investor bývalého hotelu Intercontinentalu to zkouší dál – teď přišel s novým návrhem o čtyři metry nižší a s půdorysem dokonce větší. A již toto pondělí chce pro něj získat souhlas městských radních.
Narychlo a v utajení předkládané memorandum – které podle předloženého materiálu má být trojstranné, i s Prahou 1 – chystají schválit přes to, že místní občané žádnou stavbu na náměstí nechtějí, a přes to, že hned dvě ministerstva rozhodla, že zastavení náměstí by bylo protiprávní. Dle Ministerstva kultury by byla stavba v rozporu s ochranou památek a dle Ministerstva pro místní rozvoj by šlo o rozpor s územním plánem, podle kterého tam může být jen drobná stavba, například trafika.
Je to navíc v rozporu s jasnými předvolebními sliby TOP 09, která v Praze 1 vládne (starosta Lomecký, starostka Terezie Radoměřská, ale i Jiří Pospíšil), a též v rozporu s několika platnými usneseními Zastupitelstva Prahy 1. Neprojednalo se to v žádném výboru ani komisi.
Investor ve svém jednání s místními občany naznačuje, že pokud mu nebude umožněno realizovat tento projekt, pozemek prodá a může se stát, že někdo jiný tam bude chtít stavět něco ještě horšího. My ale budeme bránit veřejné prostranství uprostřed památkové rezervace před kýmkoliv.
Náměstí Miloše Formana – už dva roky zohyzděné stavebními buňkami – má jako veřejné prostranství velký potenciál. Nepotřebuje ale k tomu velkou stavbu.
Přijďte v pondělí 19. 2. od 8:30 na Mariánské náměstí a dáme primátorovi a členům Rady před její zasedáním jasně najevo, co si o tom myslíme!