Poslední publikace
Věstník 2024 / 2

Stanovisko Klubu Za starou Prahu k iniciativě Nadačního fondu pro záchranu Vyšehradského železničního mostu

Klub Za starou Prahu vítá iniciativu Nadačního fondu pro záchranu Vyšehradského železničního mostu. Výsledky práce tohoto fondu přinášejí podle názoru Klubu dlouho scházející fundovanou alternativu k záměru Správy železnic postavit zcela nový most. Přestože cesta k rozuzlení složitého problému nebude jednoduchá, pokládá Klub tuto iniciativu za nezbytný základ k nalezení ideálního kompromisního řešení. Díky Nadačnímu fondu, a též díky ochotě Správy železnic, se průzkumu mostu ujali dva mostaři světového významu, Ian Firth z Velké Británie a Andreas Galmarini ze Švýcarska. Oba tito vynikající odborníci přesvědčivě potvrdili oprávněnost názoru, že Vyšehradský most má smysl opravit, aby mohl sloužit dalších sto let. Výsledky Firthovy a Galmariniho expertizy stvrdil vedoucí oddělení ocelových a kompozitních konstrukcí na ETH v Curychu prof. Dr. Andreas Taras. Uvedená iniciativa nabízí cestu, jak sladit dva jen zdánlivě protikladné veřejné zájmy, zájem o záchranu památkově chráněného mostu a zájem o zvýšení nároků na bezpečnost a komfort moderní železniční dopravy v Praze, a to ve prospěch hodnotné a ikonické mostní konstrukce.

Klub též oceňuje architektonické a urbanistické ztvárnění rekonstrukce Vyšehradského mostu od architektů Petra Teje a Marka Kopeće, vzniklé na základě Firthovy a Galmariniho expertizy. Ve variantě bez třetí koleje se vzhled mostu téměř nemění, což Klub považuje za správné. Za uspokojivou však Klub pokládá i variantu s třetí kolejí, přidanou ke stávajícímu mostu na jižní straně, bez dopadu na panorama Vyšehradu při pohledu z památkové rezervace UNESCO. Klub také vítá, že urbanistické a dopravní řešení projektu rekonstrukce Vyšehradského mostu kultivuje širší okolí tohoto mostu včetně zanedbaného prostředí Vnislavovy ulice a že navrhuje znovu použít budovu nádraží Praha-Vyšehrad v jeho původní funkci, třebaže to projekt neklade s ohledem na současnou majetkoprávní situaci jako nezbytnou podmínku. 

Projekt týmu Firth-Galmarini-Tej-Kopeć tak Klub Za starou Prahu hodnotí jako velmi prospěšný pro Prahu a doufá v jeho uskutečnění. V této souvislosti lze jen vyslovit politování nad tím, že vznik obdobné alternativy k výstavbě nového mostu neumožnily zadávací podmínky posledního soutěžního dialogu.

 

 

doc. PhDr. Richard Biegel, Ph.D.,

předseda Klubu Za starou Prahu


prof. PhDr. Rostislav Švácha, CSc.,

místopředseda Klubu Za starou Prahu                                     

 

Praha, 3. 11. 2024