Poslední publikace
Věstník 2024 / 1

Všeobecný penzijní ústav /Dům Radost

Architekti: Qarta Architektura
Investor: Dům Žižkov, a.s.
Adresa: Nám. Winstona Churchilla 2
Od - do: 2021...
Účel stavby: přestavba k bytovým a dalším účelům

(řazeno chronologicky od nejnovějšího)

V prosinci 2021 proti přestavbě Všeobecného penzijního ústavu dopisem novému ministru kultury Martinu Baxovi protestovalo třicet  významných osobností, zejména historiků umění a architektury.

V říjnu 2021 vyšel odbor památkové péče magistrátu investorské skupině vstříc a svým závazným stanoviskem přestavbu s nástavbami povolil. Podle informací z Národního památkové ústavu byl podán na ministerstvo kultury podnět k zahájení přezkumného řízení tohoto závazného stanoviska. 

V únoru 2021 se Klub Za starou Prahu pokusil kontaktovat s žádostí o setkání spolumajitele domu Ing. Martina Loudu. Bohužel tuto žádost adresát pochopil jako útok a výsledkem byla výměna jeho otevřeného dopisu Klubu a otevřené odpovědi Klubu Martinu Loudovi.

V lednu 2021 adresoval Klub Za starou Prahu tzv. Novoroční výzvu radním MČ Prahy 3, v níž je vyzýval k přehodnocení kladného stanoviska k přestavbě architektonicky významné budovy bývalého Všeobecného penzijního ústavu (nyní Dům Radost), díla architektů Josefa Havlíčka a Karla Honzíka z let 1928-1934. Přestavbu v navrženém objemu se zvýšením jednotlivých křídel budovy Klub Za starou Prahu považuje za znehodnocující tuto vynikající památku mezinárodní úrovně. V tomtéž měsíci Klub adresoval ministru kultury Zaorálkoví dopis, v němž jej upozornil na hodnotu domu a navrhl, aby bylo zahájeno jednání o prohlášení domu za národní kulturní památku.