Poslední publikace
Věstník 2023 / 2 - 3

Program - Archiv akcí

Porovnání střešní krajiny Prahy a historických městMísto: Národní technické muzeum

Datum: Pondělí 22.09.2014  /  Čas: 18  /  Přednášející: Ing. Václav Jandáček
Koná se v Národním technickém muzeu, Kostelní 42, Praha 7. Vstup volný. více »

O čem vyprávějí názvy ulic?Místo: Sraz před kostelem sv. Václava na nám. 14. října

Datum: Sobota 13.09.2014  /  Čas: 10.30  /  Přednášející: PhDr. J. Chrastilová
Pokračování cyklu, který nás zavede na různá místa Prahy, a my se dozvíme mnoho zajímavostí o místním pojmenování. Tentokráte naše cesta povede na Smíchov. Nahlédneme i do smíchovského kostela sv. Václava. Sraz v 10.30 před kostelem sv. Václava na nám. 14. října – dojet na stanici metra Anděl a dojít kousek po Štefánikově ul. Pořádá Porta Praga ve spolupráci s Klubem... více »

Prohlídka románského reliéfuMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Sobota 06.09.2014  /  Čas: 11 a 14
První zářijovou sobotu bude možné navštívit jedinečný reliéf v Juditině věži a některé prostory samotné věže. Juditina věž, Mostecká 1, 118 00 Praha 1. Vstup je knihkupectvím. Vstupné dobrovolné. více »

Geometrické vztahy v některých Santiniho stavbách a jejich vztah ke křesťanskému platonismuMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 23.06.2014  /  Čas: 18  /  Přednášející: RNDr. Jan Fábry, CSc.
Půdorysy Santiniho kaple sv. Anny v Panenských Břežanech a poutního kostela sv. Jana Nepomuckého ve Žďáru nad Sázavou, stejně jako řezy lodí uvedené kaple, jeví pozoruhodné podobnosti s ilustracemi Keplerovy Druhé knihy Harmonices mundi. Tyto podobnosti mohou být interpretovány jako ztvárnění myšlenek renesančního platonismu. Renesančním platonismem lze vysvětlit i další pozoruhodnosti kaple... více »

Urbanistický vývoj pražského VýstavištěMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 16.06.2014  /  Čas: 18  /  Přednášející: Ing. arch. Radim Gabor
Vývoj prostorové skladby a stavební struktury Výstaviště v proměnách hospodářství, politiky, společenských nálad a vkusu od poloviny 19. století do závěru 20. věku. Rozvoj prostředků veřejné dopravy ve vztahu k Výstavišti i jeho okolí. Jubilejní výstava v roce 1891, poválečná přestavba na Park kultury a oddechu Julia Fučíka a rozšíření areálu po světové výstavě EXPO ´58 v Bruselu jako zásadní... více »

”Cesta do Itálie”Místo: Juditina věž

Datum: Čtvrtek 12.06.2014  /  Čas: 19.30  /  Přednášející: Ensemble Sporck, Lukáš Vytlačil - barokní flétny, Lukáš Vendl – cembalo
Čtení z cestopisu Charlese Burneyho a skladby italského vrcholného baroka. Vstupné 150.-, členové Klubu a studenti 100.- více »

Praha - Cáchy, vzájemné vztahy v historii a uměníMísto: Národní technické muzeum

Fotografie: Datum: Pondělí 09.06.2014  /  Čas: 18  /  Přednášející: Prof. PhDr. Bláhová Marie, Blažková Věra, Ing. arch. Chotěbor Petr, Mgr. Gottfried Libor, PhDr. Kadlec František, Dr., Mgr. Mazúrková Julia, PhDr. Pánková Markéta, doc. PhDr. Petráňová Lydia, Prof. Ph
Pražští odborníci přednášejí v Kulturním spolku v Cáchách. Koná se v Národním technickém muzeu, Kostelní 42, Praha 7. Vstup volný. více »

Prohlídka románského reliéfuMísto: Juditina věž

Datum: Sobota 07.06.2014  /  Čas: 11 a 14
První červnovou sobotu bude možné navštívit jedinečný reliéf v Juditině věži a některé prostory samotné věže v 11.00 a 14.00 hod. Vstup je knihkupectvím. Vstupné dobrovolné. více »

Zmizelá Praha: Továrny a tovární haly 3Místo: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 02.06.2014  /  Čas: 18  /  Přednášející: PhDr. Kateřina Bečková
Autorka představí další díl z řady Zmizelá Praha. Třetí díl knihy Továrny a tovární haly mapuje výrobní objekty v Praze na pravém břehu Vltavy na katastrálních územích Žižkova, Vinohrad, Nuslí, Michle, Vršovic, Strašnic, Hostivaře, Podolí, Braníku a Modřan. Na tomto území sice nebylo mnoho rozlehlých továrních areálů, zato však značné množství malých a středně velkých podniků s rozmanitým výrobním... více »

Adolf Kašpar a PrahaMísto: Národní technické muzeum

Fotografie: Datum: Pondělí 26.05.2014  /  Čas: 18  /  Přednášející: PhDr. Eva Ryšavá
Přednáška o tvorbě a rodině malíře A. Kašpara se koná k 80. výročí jeho úmrtí. Malíř a oblíbený ilustrátor žil na Malé Straně. Je autorem druhé legitimace členů Klubu Za starou Prahu z roku 1906. více »