Poslední publikace
Věstník 2024 / 1

Program - Archiv akcí

Autorské čteníMísto: Juditina věž

Datum: Pátek 24.05.2024  /  Čas: 19,00
Tradiční autorské čtení povídek z kulturních magazínů Totem.cz, Pismak.cz, Literra.cz a dalších autorů v Juditině věží. Čtení je otevřeno i autorům povídek z řad veřejnosti (rozsah povídky do 2 stran A4). Večer je doplněn hudebními předěly amatérských hudebníků a cestovatelskou přednáškou. Věžné 80,- Kč více »

Zánik starého MostuMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 20.05.2024  /  Čas: 18,00  /  Přednášející: Mgr. Věra Brožová, Mgr. Tomáš Brož  /  Cyklus: Pondělky ve věži
V archivu NPÚ ÚOP v Ústí nad Labem se nachází ojedinělý soubor více než sedmdesáti dokumentárních filmů z těžební oblasti severozápadních Čech, které zachytily řadu obcí před jejich zánikem. Je tak unikátním záznamem již neexistujících lokalit, jejichž památky, pokud unikly likvidaci, byly přesunuty na nová místa. Nejvíce filmů je věnováno městu Most, symbolu této historické etapy. Prezentace... více »

Vyhlášení jubilejního 20. ročníku Ceny Klubu Za starou Prahu za novou stavbu v historickém prostředíMísto: Kavárna Mlýnská (Všehrdova 449, Malá Strana)

Datum: Pondělí 13.05.2024  /  Čas: 19,00
Představení finalistů a dekorování vítězů jubilejního ročníku Ceny Klubu Za starou Prahu za novou stavbu v historickém prostředí proběhne 13. května od 19 hod. v kavárně Mlýnská. Ke vzniku Ceny přivedla Domácí radu nespokojenost s kvalitou novostaveb v historickém centru Prahy z desetiletí po Listopadové revoluci. Sdíleli jsme tehdy a sdílíme i teď názor, že když už se má objevit v památkově cenném... více »

Komentovaná prohlídka románského reliéfu Místo: Juditina věž

Datum: Sobota 11.05.2024  /  Přednášející: Jaroslav Navrátil
Komentovaná prohlídka románského reliéfu a některých prostor Juditiny věže. Krátká informace o historii Klubu Za starou Prahu. Vstup knihkupectvím, vstupné dobrovolné více »

„Z pokoje rovnou do moře“ : projekty Jana Kotěry pro jihoslovanské oblastiMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 06.05.2024  /  Čas: 18,00  /  Přednášející: PhDr. Ladislav Jackson  /  Cyklus: Pondělky ve věži
Může se jevit, že projekty Jana Kotěry pro (tehdy rakousko-uherskou) terstskou riviéru, Chorvatsko, Bosnu a Hercegovinu, Černou Horu a Bulharsko byly v jeho životě a díle náhodné a okrajové. Projekty velkokapacitních lázní, lázeňských komplexů, hotelů, kasin, ale pak také drobné i velkolepé návrhy pro černohorského a bulharského panovníka odpovídaly ambicím rakouských, českých, italských i francouzských... více »

495. Hovory o Praze. 50 let pražského metraMísto: Národní technické muzeum

Fotografie: Datum: Pondělí 29.04.2024  /  Čas: 18,00  /  Přednášející: Ing. Robert Mara  /  Cyklus: Hovory o Praze
Přednáška stručným způsobem představuje vybrané historické milníky pražského metra k příležitosti 50. výročí zahájení jeho provozu. První námět na vybudování metra v Praze pochází již z roku 1898, první seriózní studie začaly vznikat již počínaje rokem 1926. V roce 1938 bylo poprvé přistoupeno k přípravě výstavby podzemní dráhy, pokročile rozpracovaný záměr však překazila okupace a druhá světová... více »

Antonín Barvitius mezi Prahou, Vídní, Parnasem a ŘímemMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 15.04.2024  /  Čas: 18,00  /  Přednášející: Prof. PhDr. Pavel Kalina, Ph.D.  /  Cyklus: Pondělky ve věži
Práce Antonína Barvitia (1823–1901) sice zásadně ovlivnila podobu širšího centra Prahy... více »

Prohlídka románského reliéfuMísto: Juditina věž

Datum: Sobota 13.04.2024  /  Čas: 14,00  /  Přednášející: Jaroslav Navrátil
Komentovaná prohlídka románského reliéfu a některých prostor Juditiny věže. Krátká informace o historii Klubu Za starou Prahu. Vstup knihkupectvím, vstupné dobrovolné více »

Nymburské krematoriumMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 08.04.2024  /  Čas: 18,00  /  Přednášející: Mgr. Martin Šanda  /  Cyklus: Ponděky ve věži
Nymburské krematorium z let 1922 až 1924 dnes bezpochyby patří k nejcennějším dochovaným stavbám mimořádně talentovaného a žel předčasně zemřelého modernistického architekta Bedřicha Feuersteina. Ba co víc, často je označována za úplně první skutečně moderní stavbu u nás. Nutno říci že nikoli bezdůvodně a že jde navíc o stavbu významnou i v celoevropském kontextu. Příležitostí... více »

Pražští zlatníci a sv. EligiusMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 25.03.2024  /  Čas: 18,00  /  Přednášející: Mgr. Lucie Kodišová, Ph.D., G.G.; PhDr. Jiří Smrž; Mgr. Jiří Vlasák  /  Cyklus: Pondělky ve věži
Cechovní poklad pražských zlatníků, který je dnes uložen v Národním muzeu, vždy přitahoval pozornost badatelů. Jeho počátky úzce souvisí s darováním cenné relikvie, mitry sv. Eligia - patrona evropských zlatníků, Karlem IV. staroměstskému zlatnickému cechu. Toto obdarování započalo příběh, který lze v dochovaných písemnostech pražských zlatnických cechů a posléze i zlatnického grémia sledovat až do... více »