Poslední publikace
Věstník 2024 / 1

Program - Archiv akcí

497. Hovory o Praze. Svatovítské varhanyMísto: Národní technické muzeum

Fotografie: Datum: Pondělí 24.06.2024  /  Čas: 18,00  /  Přednášející: Štěpán Svoboda  /  Cyklus: Hovory o Praze
Od doby vysvěcení svatovítské katedrály za Karla IV. až do současnosti zněly pod chrámovou klenbou tóny více než deseti nástrojů. Dějiny varhan v hlavním pražském chrámu jsou spjaty s počátky českého varhanářství. Jaké byly osudy zdejších nástrojů a jejich tvůrců? Naváží dlouho očekávané velké varhany od španělského tvůrce na slavné renesanční ”Ferdinandovy” varhany a barokní Gartnerův nástroj? Vstup... více »

Autorské čtení ZRUŠENOMísto: Juditina věž

Datum: Pátek 21.06.2024  /  Čas: 19,00
Tradiční autorské čtení povídek z kulturních magazínů Totem.cz, Pismak.cz, Literra.cz a dalších autorů v Juditině věží. Čtení je otevřeno i autorům povídek z řad veřejnosti (rozsah povídky do 2 stran A4). Večer je doplněn hudebními předěly amatérských hudebníků a cestovatelskou přednáškou. Věžné 80,- Kč více »

(Vý)Stavoprojekt Trnava, Trenčín, Piešťany Místo: Juditina věž

Datum: Pondělí 10.06.2024  /  Čas: 18,00  /  Přednášející: Mgr. art. Lucia M. Tóthová  /  Cyklus: Pondělky ve věži
Prednáška predstaví niekoľkoročný výskum autorky publikácie „(Vý)Stavoprojekt Trnava, Trenčín, Piešťany“, Lucie M. Tóthovej, ktorý sa zameriava na architektúru bývalého Československa v období normalizácie. Už názov publikácie prezrádza, že výskum sa sústredil predovšetkým na projektový ústav Stavoprojekt, ktorý okrem iných miest sídlil tiež v Trnave. V neposlednom rade... více »

Prohlídka románského reliéfuMísto: Juditina věž

Datum: Sobota 08.06.2024  /  Čas: 14,00  /  Přednášející: Jaroslav Navrátil
Komentovaná prohlídka románského reliéfu a některých prostor Juditiny věže. Vstup knihkupectvím, vstupné dobrovolné. více »

Bubeneč a Dejvice, známé, neznámé, poznané i skrytéMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 03.06.2024  /  Čas: 18,00  /  Přednášející: PhDr. Kateřina Bečková  /  Cyklus: Ponděky ve věži
Bubeneč a Dejvice jsou oblíbená rezidenční území dnešní Prahy 6, která vnímáme převážně jako moderní čtvrti 20. století. Muzeum hlavního města Prahy nyní vydává obsáhlou obrazovou publikaci, která tyto bývalé obce představí i v jejich starším období. Výběr méně známých zajímavosti z knihy Bubeneč / Dejvice. Siamská dvojčata pražského severozápadu bude obsahem setkání s její autorkou Kateřinou Bečkovou. ... více »

496. Hovory o Praze. Stará Praha, Josefina Dušková a Mozartovi přátelé – příspěvek k jubilejnímu Roku české HudbyMísto: Národní technické muzeum

Fotografie: Datum: Pondělí 27.05.2024  /  Čas: 18,00  /  Přednášející: Ing. Gabriela Kalinová  /  Cyklus: Hovory o Praze
Letos máme opět Rok české hudby – čtyřkou totiž končí životní jubilea našich největších skladatelů, Bedřicha Smetany (1824 – 1884) a Antonína Dvořáka (úmrtí 1904). Musíme si však uvědomit, že tito velcí hudební skladatelé nevyrostli ve vzduchoprázdnu, ale že navázali na již existující hudební tradice vlastní našemu kulturnímu prostoru. K nim patří nepochybně tradice mozartovská – Smetanův učitel Josef... více »

Autorské čteníMísto: Juditina věž

Datum: Pátek 24.05.2024  /  Čas: 19,00
Tradiční autorské čtení povídek z kulturních magazínů Totem.cz, Pismak.cz, Literra.cz a dalších autorů v Juditině věží. Čtení je otevřeno i autorům povídek z řad veřejnosti (rozsah povídky do 2 stran A4). Večer je doplněn hudebními předěly amatérských hudebníků a cestovatelskou přednáškou. Věžné 80,- Kč více »

Zánik starého MostuMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 20.05.2024  /  Čas: 18,00  /  Přednášející: Mgr. Věra Brožová, Mgr. Tomáš Brož  /  Cyklus: Pondělky ve věži
V archivu NPÚ ÚOP v Ústí nad Labem se nachází ojedinělý soubor více než sedmdesáti dokumentárních filmů z těžební oblasti severozápadních Čech, které zachytily řadu obcí před jejich zánikem. Je tak unikátním záznamem již neexistujících lokalit, jejichž památky, pokud unikly likvidaci, byly přesunuty na nová místa. Nejvíce filmů je věnováno městu Most, symbolu této historické etapy. Prezentace... více »

Vyhlášení jubilejního 20. ročníku Ceny Klubu Za starou Prahu za novou stavbu v historickém prostředíMísto: Kavárna Mlýnská (Všehrdova 449, Malá Strana)

Datum: Pondělí 13.05.2024  /  Čas: 19,00
Představení finalistů a dekorování vítězů jubilejního ročníku Ceny Klubu Za starou Prahu za novou stavbu v historickém prostředí proběhne 13. května od 19 hod. v kavárně Mlýnská. Ke vzniku Ceny přivedla Domácí radu nespokojenost s kvalitou novostaveb v historickém centru Prahy z desetiletí po Listopadové revoluci. Sdíleli jsme tehdy a sdílíme i teď názor, že když už se má objevit v památkově cenném... více »

Komentovaná prohlídka románského reliéfu Místo: Juditina věž

Datum: Sobota 11.05.2024  /  Přednášející: Jaroslav Navrátil
Komentovaná prohlídka románského reliéfu a některých prostor Juditiny věže. Krátká informace o historii Klubu Za starou Prahu. Vstup knihkupectvím, vstupné dobrovolné více »