Poslední publikace
Věstník 2022 / 1

Program - Archiv akcí


Čtení povídek autorů publikujících na Totem.cz, Písmak.cz, Literra.cz a dalšíchMísto: Juditina věž

Datum: Úterý 14.06.2022  /  Čas: 19,00
Otevřeno čtení povídek z řad veřejnosti (rozsah do dvou stran A4). Povídky proloží hrou na flétnu pan Jiří Heller (kvadraly.cz). Ve druhé půlovině večera se můžete těšit na cestovatelskou besedu s paní Olgou Jankovcovou ze spolku Utraia.cz spojenou s promítáním - o poutní cestě do Santiaga de Compostela. Vstup knihkupectvím, věžné 60,- Kč více »

Pražská kabelovnaMísto: Juditina věž

Datum: Pondělí 13.06.2022  /  Čas: 18,00  /  Přednášející: Lukáš Berný, Ing. Tomáš Zieschang, Ph.D, Ing. Miroslav Jiřík  /  Cyklus: Pondělky ve věži
Společnost Prakab Pražská kabelovna, významný český výrobce kabelů, oslavila minulý rok 100. výročí svého vzniku. Při této příležitosti vydala společnost knihu s názvem PRAKAB: 100 let Pražské kabelovny. Ta popisuje historii společnosti, od roku 1921, kdy získal a pod tímto názvem zaregistroval pokrokový elektrotechnik a průmyslník Emil Kolben až po současnost. O historii společnosti ale taktéž... více »

Význam pohledových povrchových úprav kameneMísto: Juditina věž

Datum: Pondělí 06.06.2022  /  Čas: 18,00  /  Přednášející: Ing.arch. Miloš Solař, PhD.  /  Cyklus: Pondělky ve věži
Kámen ve všech svých podobách patří spolu s hlínou a dřevem k nejdéle užívaným stavebním a sochařským materiálům. Přinejmenším od antiky se opatřoval v architektuře i sochařství krycími povrchovými úpravami. Antické mramorové chrámy a sochy byly ve své době bouřlivě barevné. Ne konstrukční materiál, ale jeho povrchová úprava byla tím, co divák viděl a vnímal. Povrchové úpravy kamene... více »

Památkově chráněné a další hodnotné soubory se zástavbou venkovského a předměstského charakteru v PrazeMísto: Juditina věž

Datum: Pondělí 23.05.2022  /  Čas: 18,00  /  Přednášející: PhDr. Pavel Bureš  /  Cyklus: Pondělky ve věži
Cílem přednášky je seznámit posluchače slovem i obrazem s památkově chráněnými (vesnické památkové rezervace a zóny) a některými dalšími vybranými urbanisticky i architektonicky hodnotnými areály se zástavbou venkovského nebo předměstského charakteru, které jsou buď pozůstatky historických jader vesnických obcí postupně pohlcených rozvíjející se městskou aglomerací a přičleněných k Praze nebo drobnými... více »

Literární a cestovatelský večerMísto: Juditina věž

Datum: Úterý 17.05.2022  /  Čas: 19,00
Pravidelné autorské čtení povídek nejen z kulturních serverů Totem.cz, Pismak.cz, Literra.cz. Čtení je pravidelně otevřeno i autorům povídek z řad veřejnosti! (rozsah povídky do 2 stran A4). Prostor mezi povídkami vyplní hrou na kytaru a vlastními texty český písničkář, Zbyněk Zeman. ( http://zbynek-zeman.cz/) Druhá část večera bude jako obvykle patřit cestování. Těšit... více »

Komentovaná prohlídka románského reliéfu a některých prostor Juditiny věže.Místo: Juditina věž

Datum: Sobota 14.05.2022  /  Čas: 14,00  /  Přednášející: Jaroslav Navrátil
Komentovaná prohlídka románského reliéfu a některých prostor věže. Krátká informace o Klubu Za starou Prahu a jeho historii. Vstup knihkupectvím Juditina věž, Praha 1, Mostecká 1. Omezený počet míst, rezervace na Juditinavez@seznam.cz doporučena. Vstupné dobrovolné. více »

Večer Výzkumného centra průmyslového dědictví Fakulty architektury ČVUTMísto: Juditina věž

Datum: Čtvrtek 12.05.2022  /  Čas: 18,00  /  Přednášející: Benjamin Fragner, Jan Zikmund, Lukáš Beran  /  Cyklus: Hovory o knihách
Představení nových a nejnovějších publikací Výzkumného centra průmyslového dědictví Fakulty architektury ČVUT v Praze při příležitosti dvou desetiletí od jeho založení. Benjamin Fragner: industriální situace – Jan Zikmund: Hledání univerzality – Lukáš Beran: Industriální architektura. Knihy budou na místě k zakoupení. Vstup knihkupectvím, vstupné dobrovolné. více »

Představení knihy Bedřich Feuerstein, architekt. Praha–Paříž–TokioMísto: Juditina věž

Datum: Pondělí 02.05.2022  /  Čas: 18,00  /  Přednášející: Helena Čapková  /  Cyklus: Pondělky ve věži
Autorka představí knihu, která vyšla jako katalog ke stejnojmenné výstavě v Národním technickém muzeu. Bohatě ilustrovaná celobarevná publikace představuje v co nejšírším záběru dílo a život významného architekta a scénografa Bedřicha Feuersteina (1892–1936). Feuerstein se zapsal do světových dějin umění rovněž jako průkopník scénografie, například jako autor prvního výtvarného pojetí divadelní... více »

Představení knihy Mýtus architekta: Jan Kotěra 150Místo: Juditina věž

Fotografie: Datum: Čtvrtek 28.04.2022  /  Čas: 18,00  /  Přednášející: Ladislav Zikmund-Lender, Helena Čapková  /  Cyklus: Hovory o knihách
Knihu, kterou připravili editoři Ladislav Zikmund-Lender a Helena Čapková ke 150. výročí narození architekta, designéra, urbanisty, pedagoga a výtvarníka Jana Kotěry (1871–1923), představí editoři. Součástí představení bude krátká přednáška, shrnující nejvýznamnější nové objevy, poznatky a možnosti interpretace díla a doby tohoto modernistického tvůrce spolu s dosud nepublikovanými návrhy... více »

Literární a cestovatelský večerMísto: Juditina věž

Datum: Úterý 19.04.2022  /  Čas: 19,00
Autorské čtení povídek nejen z kulturních magazínů Totem.cz, Pismak.cz a Literra.cz, otevřeno čtení autorů povídek z řad veřejnosti! (rozsah povídky do dvou stran A4). Mezi povídkami večer hudebně doprovodí hudební seskupení Panelákoví fotři. Ve druhé polovině večera vystoupí Ing. Hana Irová, která bude hovořit o životě ochránců nosorožců v Africe. Vstupné 60,- Kč více »