Program - Archiv akcí
Představení knihy Boj o malé městoMísto: Juditina věž
Datum: Pondělí 13.01.2025 / Čas: 18,00 / Přednášející: Mgr. Jakub Bachtík, PhDr. Michal Kurz, Ph.D. PhDr. Kristina Uhlíková, Ph.D. / Cyklus: Pondělky ve věži
Na přelomu 19. a 20. století byla v centru pozornosti milovníků památek zejména Praha. Záhy se ale do popřední veřejného zájmu dostalo i téma ochrany památek ”na malém městě”. Velký podíl na tom měl i Klub Za starou Prahu, který po celých českých zemích zakládal svoje pobočky. Tuto málo známou kapitolu rané památkové péče mimo hlavní město mapuje nová publikace vzniklá ve spolupráci... více »
501. Hovory o Praze. Výstava českých jesliček o Vánocích roku 1907 v PrazeMísto: Národní technické muzeum
Datum: Pondělí 16.12.2024 / Čas: 18,00 / Přednášející: Jaromír Tlustý, Mgr. Daniela Záveská / Cyklus: Hovory o Praze
První samostatná výstava jesliček a betlémů se v Praze konala na rozhraní let 1907 a 1908. V prostorách muzea v zahradě Kinských návštěvníci, jichž výstavou prošlo více jak čtyři tisíce, mohli vidět 37 kompletních betlémů, nebo jejich částí. Výstavu pořádala Národopisná společnost a tvůrcem byl duchovní Karel Procházka. Nejen, že se výstava poprvé pokusila ukázat betlemářství jako samostatný fenomén,... více »
Přátelské setkání se spisovatelkou Alenou JežkovouMísto: Juditina věž
Datum: Sobota 14.12.2024 / Čas: 15,00-19,00
Vánoční setkání s prodejem všech autorčiných knih za zvýhodněnou cenu. Autogramiáda a šálek svařeného vína samozřejmostí. více »
Antonín Frič - zakladatel malých místních muzeí v ČecháchMísto: Juditina věž
Datum: Pondělí 02.12.2024 / Čas: 18,00 / Přednášející: PhDr. Kateřina Pařízková / Cyklus: Pondělky ve věži
Profesor Antonín Frič (1832-1913), paleontolog a přírodověděc, psal již od 70. let 19. století o nutnosti a potřebě zřizování regionálních muzeí, která by shromažďovala přírodniny ze svého nejbližšího okolí a spolu s předměty historickými také etnografický materiál. Jeho přáním bylo, aby byla místní muzea zakládána v samostatných budovách, sloužících pouze muzejním, případně také výstavním účelům.... více »
Adventní procházka po Karlově mostě s autorkou knihy Mystický koridorMísto: Juditina věž
Datum: Neděle 01.12.2024 / Čas: 15,00 / Přednášející: Mgr. Alena Ježková Ph.D.
Kniha Mystický koridor je určena všem Pražanům i návštěvníkům Prahy, kteří se zajímají o sochy a sousoší na Karlově mostě. První adventní neděli nás po mostě osobně provede autorka publikace Alena Ježková. Karlův most střeží třicet kamenných soch a sousoší. Představují legendární i historické svaté, kteří mnohdy převratně zasáhli do běhu světa. Je to pestrá společnost, skutečný výkvět Evropy. Duchovní... více »
500. Hovory o Praze. Usedlost Kneislovka a její historieMísto: Národní technické muzeum
Datum: Pondělí 25.11.2024 / Čas: 18,00 / Přednášející: Mgr. Alice Bartůšková, MgA. Anna Ferdus a Ing. Václav Jandáček / Cyklus: Hovory o Praze
Usedlost Kneislovka letos oslavila 300 let od prvních zmínek o kapli SV. Jana Nepomuckého. Dobře zachovaný areál s drobnými stavbami, zahradami a fragmenty historické výzdoby je málo známým místem na hranici mezi Břevnovem a Smíchovem. V posledních letech areál restauruje Svěřenský fond pro zachování zahrad a staveb na bývalé viniční usedlosti Kneislovka, který nechal restaurovat kapli a stavby s... více »
Autorské čteníMísto: Juditina věž
Datum: Úterý 19.11.2024 / Čas: 19,00 / Cyklus: Autorská čtení
Autorské čtení povídek nejen z Totem.cz, Pismak.cz, Literra.cz. Své povídky a tentokrát i básně nezapomeňte doma. Večer proloží hrou na kytaru a vlastními texty básník Petr Suchan! ( https://www.otevreni.com/author/petr-suchan/ ). Ve druhé polovině večera proběhne beseda s cestovatelem a spisovatelem, Lubošem Pavlem (lubospavel.cz) s názvem: cesta za příběhem. Uslyšíte vyprávění o vzniku knihy... více »
Restaurování vily Tugendhat v letech 2010-2012Místo: Juditina věž
Datum: Pondělí 18.11.2024 / Čas: 18,00 / Přednášející: Ing. arch. Miloš Solař, Ph.D. / Cyklus: Pondělky ve věži
Vila Tugendhat, dílo architekta Ludwiga Miese van der Rohe postavené v letech 1929–1930 patří ke špičkovým dílům světové architektury. Rodina Tugendhatových si ji dlouho neužila. Ještě včas emigrovala před nacismem. Za války a po válce se využití několikrát změnilo. Stavební stav vily se postupně zhoršoval. V letech 1981-1985 proběhla celková obnova vedená arch. Kamilem Fuchsem pro potřeby... více »
Ochrana kulturního dědictví v oblasti železniceMísto: Juditina věž
Datum: Pondělí 11.11.2024 / Čas: 18,00 / Přednášející: Mgr. et Mgr. Michal Novotný, Ph.D. / Cyklus: Pondělky ve věži
České země se rády pyšní hustou železniční sítí vybudovanou během 19. a 20. století, na které se zachovalo mnoho objektů s potenciální kulturní hodnotou. Tento stav je důsledkem relativně klidného průběhu válečných událostí na našem území i následného období vlády komunistického režimu, který přes okřídlené deklarace o pokroku a budování, zase tolik nebudoval a využíval tehdy existujících staveb a... více »
Architekt jako zaměstnanec: Maxmilián Šimáček (1867–1944)Místo: Juditina věž
Datum: Pondělí 04.11.2024 / Čas: 18,00 / Přednášející: PhDr. Ladislav Jackson, Ph.D. / Cyklus: Pondělky ve věži
Pozapomenutý architekt a urbanista Maxmilián Šimáček byl drtivou většinu své profesní dráhy u někoho zaměstnán. Byla to celkem zvučná jména: ať šlo o mnichovské architekty Carla Wilhelma Warnbacha a Emanuela von Seidla, švýcarského architekta Augusta Alberta Müllera nebo vídeňského architekta Otto Wagnera ml. V roce 1919 se přemístil do Prahy a jako zaměstnanec Emanuela Konárovského a Maxe Spielmanna... více »