Program - Archiv akcí
Druhý život barokních soch v moderním městě Místo: Juditina věž
Datum: Pondělí 14.04.2025 / Čas: 18,00 / Přednášející: Mgr. Pavla Savická / Cyklus: Pondělky ve věži
Na začátku 20. století se předmětem několika známých kauz stala díla barokního sochařství. Ještě před zničením mariánského sloupu na Staroměstském náměstí se bouřlivě diskutovalo o návratu jezuitských sousoší stržených povodní z Karlova mostu. Vlna útoků zasáhla po vzniku republiky řadu soch sv. Jana Nepomuckého. Jinou polohu vztahu k baroknímu sochařství představují případy, kdy díla ze zbouraných... více »
Gay, lesbická a transgender minulost v PrazeMísto: Juditina věž
Datum: Pondělí 07.04.2025 / Čas: 18,00 / Přednášející: PhDr. Ladislav Jackson, Ph.D. / Cyklus: Pondělky ve věži
Příslušnice a příslušníci různých menšin sdílejí společné dědictví velkých dějin, současně ale jejich kolektivní identitu utvářejí osobnosti a události, které se do učebnic dějepisu nedostaly. Povědomí komunitní minulosti je důležité, protože ukazuje, že tu neheterosexuální lidé byli vždycky, a místa komunitní paměti nám připomínají, že byli všude. Snaha jejich zkušenost ignorovat, vytěsnit nebo rovnou... více »
504. Hovory o Praze. Rücklovy léčivé sluneční lázněMísto: Národní technické muzeum
Datum: Pondělí 31.03.2025 / Čas: 18,00 / Přednášející: Mgr. Karel Tichý / Cyklus: Hovory o Praze
Výsledky objevného dlouholetého výzkumu dosud zcela nedoceněného segmentu technických památek ”Rücklových léčivých slunečních lázní”. Podařilo se shromáždit značné množství dosud. neznámého archivního materiálu včetně osobní pozůstalosti vynálezce a stavitele slunečních lázní, obsahující řadu nepublikovaných plánů a dobových fotografií. Antonín Rückl (1871-1938) pocházel z významné české sklářské... více »
Horská brána. Archeologie hradeb Nového Města pražského.Místo: Juditina věž
Datum: Pondělí 24.03.2025 / Čas: 18,00 / Přednášející: Mgr. Martin Vyšohlíd / Cyklus: Pondělky ve věži
Roku 2021 proběhl již druhý rozsáhlý archeologický výzkum v prostoru Masarykova nádraží v Praze. V ploše při Hybernské ulici objevili archeologové pozůstatky jedné ze čtyř bran novoměstských gotických hradeb. Výzkum také potvrdil úpravy tohoto opevnění v průběhu třicetileté války a doložil těžké boje o Prahu v jejím závěru – na podzim roku 1648. Odkryta byla také část bastionu sv. Mikuláše, mladšího... více »
Slečna-architekt, paní-architekt či architektka?Místo: Juditina věž
Datum: Pondělí 17.03.2025 / Čas: 18,00 / Přednášející: Ing. arch. Mgr. Denisa Dolanská / Cyklus: Pondělky ve věži.
Začátkem 20. století se ženám postupně začaly otevírat nové možnosti profesního uplatnění, jednou z nich byla i architektura. Architektky té doby stály před nesnadným úkolem: vydobýt si svou pozici v zatím výhradně mužském povolání. V době, kdy se pro architektky teprve hledalo pojmenování, musely čelit četným předsudkům ohledně nedostatečné fyzické síly, absence kreativního myšlení a v neposlední... více »
Moderní a lokální: Architektura českých Němců 1891–1918Místo: Juditina věž
Datum: Pondělí 10.03.2025 / Čas: 18,00 / Přednášející: PhDr. Věra Vostřelová, Ph.D. / Cyklus: Pondělky ve věži
Kolem roku 1900 se na umělecké scéně v Čechách prosazuje moderna. Proces české národní emancipace vrcholí a sebevědomé české umění se více otevírá západnímu světu. Oproti tomu němečtí umělci v Čechách, náležící dosud k širokému německému kulturnímu okruhu, si svou osobitou identitu teprve začínají uvědomovat. Soupeří tak s českými kolegy, kdo se jako první zařadí do mezinárodního rozvoje moderny,... více »
Komentovaná prohlídka románského reliéfu a některých prostor Juditiny věžeMísto: Juditina věž
Datum: Sobota 08.03.2025 / Čas: 14,00 / Přednášející: Jaroslav Navrátil
Vstup knihkupectvím, vstupné dobrovolné více »
Toho času Palachovo – příběh jednoho náměstí.Místo: Juditina věž
Datum: Pondělí 03.03.2025 / Čas: 18,00 / Přednášející: Bc. William Miguel Pichardo / Cyklus: Pondělky ve věži
Dnešní podoba náměstí, rozkládajícího se mezi dnešními budovami Rudolfina, Filozofické fakulty UK a staré budovy UMPRUM, dosud rámcově odpovídá koncepci zástavby lokality ze 70. let 19. století. K její plné realizaci však došlo až na sklonku 20. let století dvacátého a nedlouho potom, co byla dokončena, začaly vznikat první záměry radikálně ji transformovat. Během následujícího století prostranství... více »
503. Hovory o Praze: Benies - Mercy - Rosicko-pardubická rafinerie cukru - Anglobanka - Prager TagblattMísto: Národní technické muzeum
Datum: Pondělí 24.02.2025 / Čas: 18,00 / Přednášející: PhDr. Pavel Dufek, Ph.D. Mgr. et Mgr. Zdenko Maršálek, Ph.D. Mgr. et Mgr. Michal Novotný, Ph.D. / Cyklus: Hovory o Praze
Původně židovská rodina Beniesů pocházející z Haliče zakotvila v polovině 19. století ve Vídni. Jejich podnikatelské aktivity byly zaměřeny na bankovnictví (Anglobanka), investice do výstavby místních drah a svého vrcholu dosáhly v oboru zejména cukrovarnictví s centrem podnikání v Čechách. Jejich podniky se nacházely zejména na Slánsku (Zvoleněves) a v Polabí (Litol). Jejich firma Rosicko-pardubická... více »
Příběhy sídel podniků zahraničního obchoduMísto: Juditina věž
Datum: Pondělí 17.02.2025 / Čas: 18,00 / Přednášející: Mgr. Tereza Štěpánová / Cyklus: Pondělky ve věži
Novostavby sídel podniků zahraničního obchodu (PZO) vznikaly v bývalém Československu od konce padesátých do poloviny osmdesátých let. Zatímco stavby jako Chemapol, Strojimport nebo Motokov jsou přinejmenším v pražském kontextu dobře známé, řada dalších budov PZO, stavěných v Bratislavě, Jablonci a Martině, zůstává stranou pozornosti. Přednáška představí nejen tyto stavby, ale především kontext, ve... více »