Poslední publikace
Věstník 2022 / 3

Program - Archiv akcí

486. Hovory o PrazeMísto: Národní technické muzeum

Fotografie: Datum: Pondělí 29.05.2023  /  Čas: 18,00  /  Přednášející: PhDr. Eliška Fučíková, CSc.  /  Cyklus: Hovory o Praze
Vladislavský sál v rudolfínské době. Pobyt perského poselstva na císařském dvoře v Praze v roce 1604. Návštěva delegace ve Vladislavském sále a co o této události vypráví grafický list Aegidia Sadelera z roku 1607 věnovaný Jiřímu z Lobkovic. více »

Chrámy peněz – postmoderní architektura českých bankovních domů a spořitelen v devadesátých letech 20.stoletíMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 22.05.2023  /  Čas: 18,00  /  Přednášející: Mgr. Jana Pavlová  /  Cyklus: Pondělky ve věži
Přednáška představí architekturu bankovních domů a spořitelen jako symbolických architektonických monumentů porevoluční éry a jako zástupce stylového projevu postmoderny. Zaměří se na problematickou povahu tohoto dědictví na pozadí polistopadového socioekonomického a politického vývoje a dobové kritiky těchto staveb, které pro mnohé dodnes reprezentují typický případ architektonického populismu. Pro... více »

Skryté pražské kašny a fontány. Místo: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 15.05.2023  /  Čas: 18,00  /  Přednášející: Pavel Dvořák  /  Cyklus: Pondělky ve věži
Přednáška se zaměří na vodní prvky, které se nacházejí v běžně nepřístupných objektech v historickém centru Prahy. Představíme si ty nejzajímavější kašny v historických domech, velvyslanectvích a dalších nepřístupných lokalitách, vč. Pražského hradu, které nejsou veřejnosti obvykle přístupné a o kterých jste možná ani nevěděli. více »

Komentovaná prohlíka románského reliéfu a některých prostor Juditiny věže.Místo: Juditina věž

Datum: Sobota 13.05.2023  /  Čas: 14,00  /  Přednášející: Jaroslav Navrátil
Vstup knihkupectvím, vstupné dobrovolné. více »

Málo bylo HyzleraMísto: Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského, Vlašská 336/36, Praha 1

Fotografie: Datum: Středa 10.05.2023  /  Čas: 15,00
Vzpomínkový večer na dlouholetého předsedu Klubu Za starou Prahu architekta Josefa Hyzlera. V 15,00 mše svatá.v kostele sv. Karla Boromejského, od 16,00 promítání filmů Kameny plující k Bohu a Josef Hyzler Architekt a tvůrce v aule nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského. Pořádají Klub Za starou Prahu, Nicovský nadační fond, Dr. Jan Slabý a přátelé Josefa Hyzlera více »

Pro zrnoMísto: Juditina věž

Datum: Pondělí 24.04.2023  /  Čas: 18,00  /  Přednášející: Mgr. Lukáš Beran, PhD.  /  Cyklus: Pondělky ve věži
Obilní skladiště a sila během první poloviny 20. století umožnila svépomocným rolnickým družstvům ovládnout obilní obchod a stala se nástrojem jeho regulace. Inženýři a architekti specializovaných projekčních kanceláří pro ně hledali nejvhodnější technické i architektonické řešení – nejlepší typový projekt. Vývoj všudypřítomných, avšak... více »

485. Hovory o PrazeMísto: Národní technické muzeum

Datum: Pondělí 24.04.2023  /  Čas: 18,00  /  Přednášející: Ing. Michael Balík, CSc.  /  Cyklus: Hovory o Praze
Obnovy a rekonstrukce archeologických nálezů v Egyptě - možnosti uplatnění pravidel památkové péče Při návrzích obnov a rekonstrukcí památek z doby starého Egypta byla použita metodika pravidel památkové ochrany v Česku. Při těchto pracech však vznikly problémy a v jistém smyslu nemožnost tyto zásady respektovat v daném prostředí. Zkušenosti s rekonstrukcemi v... více »

Strašák s památkovým úřadem se dá lehko zažehnatiMísto: Juditina věž

Datum: Čtvrtek 20.04.2023  /  Čas: 18,00  /  Přednášející: PhDr. Ladislav Jackson  /  Cyklus: Pondělky ve věži. MImořádně ve čtvrtek
Proč v Hradci Králové nevznikla pobočka Klubu Za starou Prahu a místo toho vznikl trochu pochybný Klub přátel starého Hradce a jako opozice vůči němu Klub za nový Hradec? A kdo byli aktéři těchto pohybů... Přednáška volně navazuje na výzkum Mgr. Lukáše Veverky o venkovských odborech Klubu. více »

Architektura činžovních domů v díle Jana GillaraMísto: Juditina věž

Datum: Pondělí 17.04.2023  /  Čas: 18,00  /  Přednášející: Bc. Lucie Volejníčková  /  Cyklus: Pondělky ve věži
Činžovní domy vzniklé ve 30. letech 20. století na území Prahy lze označit za fenomén, jenž završuje období meziválečné funkcionalistické architektury. Několik takových domů navrhl do historické a řádkové zástavby architekt Jan Gillar (1904–1967), který je zejména znám jako jeden z hlavních představitelů vědeckého funkcionalismu. Přednáška se zaměří na zhodnocení Gillarových činžovních domů jak v... více »

Komentovaná prohlíka románského reliéfu a některých prostor Juditiny věže.Místo: Juditina věž

Datum: Sobota 15.04.2023  /  Čas: 14,00  /  Přednášející: Jaroslav Navrátil
Vstup knihkupectvím, vstupné dobrovolné. více »