Poslední publikace
Věstník 2024 / 1

BILANCE – Tisková zpráva Klubu Za starou Prahu

Klub Za starou Prahu vydal opět po několika letech bilanční číslo svého Věstníku, v němž se soustředil na odhalení nejzávažnějších pochybení památkové ochrany v Praze. 

Pravděpodobně největším problémem je fakt, že výkonný památkový orgán Odbor památkové péče MHMP se ve svých vyjádřeních překvapivě často odchyluje od odborných stanovisek Národního památkového ústavu, a to – bohužel – v neprospěch památek, které by měl ze zákona a z povahy věci důsledně chránit. 

Nelze se ubránit dojmu, že v případě památkové péče v Praze se z tohoto „odchylování“ stal systém, který umožňuje prosazení zásahů, které by jinde a za jiných okolností neprošly. To vše se děje navzdory explicitní památkové ochraně mnohých dotčených staveb a navzdory skutečnosti, že centrum Prahy je vyhlášeno Pražskou památkovou rezervací, která je navíc zapsána na seznam památek Světového kulturního dědictví UNESCO. 

V úvodu Věstníku jsme popsali principy, postupy a praktiky, které funkci problémového systému umožňují. Kromě zneužívání jinak legitimních situací jako je změna stavby před dokončením, mezi metody záměrně zvýhodňující investory patří salámová metoda, najímání posudkářů, angažování starchitektů, lpění na precedentních rozhodnutích a manipulativních klišé. 

Z hlediska zacházení s památkovými objekty a územím jsme v našem bilančním zkoumání sledovali především: deformace a demolice památek; zástavbu volných dvorů a zahrad; zvyšování hladiny zástavby a narušení panoramatu. 

Díky benevolenci Odboru památkové péče magistrátu tak byl navzdory názoru NPÚ zbořen tzv. Kozákův dům na Václavském náměstí, byla povolena (a v závěru ještě o patro navýšena) naddimenzovaná novostavba Masaryk Centre 1, bylo schváleno nastavění a razantní přestavba funkcionalistické budovy Všeobecného penzijního ústavu na Žižkově nebo umožněna razantní přestavba cenných domů u Staroměstského náměstí na hotelový komplex. Sporná rozhodnutí magistrátního odboru také umožnila výstavbu mimořádně naddimenzovaných domů v památkové zóně Karlín nebo povolení dalších výškových staveb na horizontu města. 

To vše poškozuje vážnost památkové ochrany v očích odborné i laické veřejnosti. Obrátili jsme se proto na ministra kultury, primátora a ředitele magistrátu s žádostí, aby v rámci svých kompetencí vyvodili ze vzniklé situace důsledky a pokusili se zjednat účinnou nápravu. 

doc. PhDr. Richard Biegel, Ph.D., v.r.  
předseda Klubu Za starou Prahu

PhDr. Kateřina Bečková, v.r. 
místopředsedkyně Klubu Za starou Prahu