Poslední publikace
Věstník 2024 / 1

Praha 6-Břevnov, Na Petřinách 7, čp. 1482 - pozdně funkcionalistická vila

Investor: Jiří Šalda
Adresa: Na Petřinách 7, Praha 6-Břevnov čp. 1482
Od - do: 2016-2017
Účel stavby: obytný

26. 6. 2917: Klub Za starou Prahu oslovil dopisem ředitele pražského pracoviště NPÚ s apelem, aby již nedopustil situaci, která by mohla vést k interpretaci tzv. legitimního očekávání na straně investora a jejím výsledkem byla demolice stavby s hodnotou kultruní památky..  

V průběhu června 2017 se na ministra kultury obrátili s nesouhlasným otevřeným dopisem organizátoři petice a také Ústav dějin umění AV ČR

4. 5. 2017: Ministr kultury ČR Daniel Herrmann vydal Rozhodnutí, v němž prohlášení vily za památku zrušil a vrátil památkářům MK ČR k novému projednání. Důvodem zrušení bylo to, že investor žil několik měsíců předtím, než byl podán návrh na prohlášení za památu, v "legitimním očekávání", že vilu bude moci zbořit. Ministerští památkáři dali ministrovi za pravdu a vilu se již podruhé prohlásit za památku nepokusili.   

2017: Ministerstvo kultury ČR zahájilo řízení o prohlášení vily za kulturní památku a vilu památkou prohlásilo. Investor pan Jiří Šalda svůj nesouhlas hojně medializoval a vilu oblepil hanlivými nápisy. Historii své snahy ospravedlňuje na webu

2016: Soukromý investor koupil pozdně funcionalistickou vilu z konce 30. let 20. století s úmyslem ji zbořit a na uvolněném pozemku vystavět kapacitnější bytovku. Vila není chráněna žádným památkovým statutem, a proto památkáři nemohli vydat stanovisko zamítající demolici. Místní občané sepsali petici a z aktivistických řad vzešel též návrh na zapsání vily za kulturní památku.