Poslední publikace
Věstník 2020 / 3

Program - Archiv akcí


Ženy významných mužůMísto: Juditina věž

Datum: Úterý 05.03.2019  /  Čas: 16.30 hodin  /  Přednášející: PhDr. E. Havlovcová  /  Cyklus: Porta Praga
Předmětem našeho zájmu budou nejen manželky československých prezidentů, ale i další, které jim stály blízko - např. dcery. Budeme si přibližovat také předsedy vlády a jejich ženy. Náš výklad dovedeme až do konce komunistického režimu v r. 1989. Začneme paní Charlotte Garrigue Masarykovou, povíme si i o dceři T.G.M. Alici a o dalších ženách, které na počátku existence republiky byly svým významným... více »

Prohlídka románského reliéfuMísto: Juditina věž

Datum: Sobota 02.03.2019  /  Čas: 11 hodin
První březnovou sobotu bude možnost prohlédnout si jedinečný románský reliéf Juditiny věže a některé prostory věže samotné. více »

Památková péče na přelomu 80. a 90. let 20. století v PrazeMísto: Národní technické muzeum

Fotografie: Datum: Pondělí 25.02.2019  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: Mgr. Anna Kusáková  /  Cyklus: 467. Hovory o Praze
Přednáška bude mapovat památkovou péči na přelomu dvou rozdílných období. Pro 80. i 90. léta bude nastíněn systém ochrany památek včetně právních norem. Přednáška představí také některé známé i méně známé kauzy - nádraží Těšnov, regenerace Jánského vršku či Špačkův dům. V závěru bude nastíněno, proč se nedařilo zajišťovat dostatečnou ochranu památek ani v jednom ze sledovaných... více »

Raně středověká hradiště na území PrahyMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 18.02.2019  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: Mgr. Jan Hasil - PhDr. Ivo Štefan, Ph.D.  /  Cyklus: Pondělky ve věži
Přednáška na téma archeologických nálezů na raně středověkých hradištích na území Prahy bude zaměřena na zcela nové výzkumy a objevy na pražských hradištích ve Vinoři a Kralovicích. více »

Osada Baba a výstavní kolonie moderního bydlení v EvropěMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 04.02.2019  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: Mgr. Eliška Podholová Varyšová  /  Cyklus: Pondělky ve věži
Přednáška se zaměří na historii výstavních sídlišť Werkbundu v Evropě, vzniklých na přelomu 20. a 30. let 20. století, z nichž je u nás nejznámější pražská Baba. Výstava Osada Baba Svazu čs. díla v roce 1932 byla inspirována řadou výstav moderního bydlení pořádaných obdobnými organizacemi (Werkbund) v okolních státech - stuttgartskou kolonií Weissenhof, brněnským Novým domem, wroclawskou WUWA... více »

Prohlídka románkého reliéfuMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Sobota 02.02.2019  /  Čas: 11 hodin
První únorovou sobotu bude možné navštívit jedinečný románský reliéf Juditiny věže a některé prostory věže samotné. více »

Jak se Pražané ženili, vdávali, žili v rodině a umírali, jak vychovávali děti, vzdělávali se a dalšíMísto: Juditina věž

Datum: Úterý 29.01.2019  /  Čas: 16.30 hodin  /  Přednášející: PhDr. E. Havlovcová
Závěrečný díl cyklu přednášek o životě Pražanů v běhu staletí. více »

Raně gotické opevnění na Malé StraněMísto: Národní technické muzeum

Fotografie: Datum: Pondělí 28.01.2019  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: PhDr. Jarmila Čiháková  /  Cyklus: 466. Hovory o Praze
Čtyři desetiletí záchranného archeologického výzkumu systematicky prováděného v prostoru Malé Strany přinesla k historii tohoto místa množství nových údajů. Jedním z témat je i otázka přemyslovského opevnění z 2. poloviny 13. století, jehož podoba se před námi začíná zvolna rýsovat. více »

”Unser stat rathaus”. Staroměstská radnice v Praze a její nejstarší znakové galerie - ZRUŠENO!!!Místo: Juditina věž

Datum: Pondělí 21.01.2019  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: PhDr. Martin Musílek, Ph.D.  /  Cyklus: Pondělky ve věži
Přednáška se ze zdravotních důvodů odkládá na jaro 2019! V roce 2018 proběhla rozsáhlá rekonstrukce Staroměstské radnice. Restaurování se mimo jiné dočkaly také znakové galerie na fasádě radniční budovy. Přednáška bude rozdělena na několik částí. V první se krátce zastavíme u dějin Staroměstské radnice, připomeneme si její význam a nejdůležitější události, které se na ní nebo v její... více »

Prohlídka románského reliéfuMísto: Juditina věž

Datum: Sobota 05.01.2019  /  Čas: 11 hodin
První lednovou sobotu bude možné navštívit jedinečný románský reliéf Juditiny věže a některé prostory věže samotné. více »