Poslední publikace
Věstník 2020 / 3

Program - Archiv akcí


Praha na nejstarších fotografiíchMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 03.02.2020  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: PhDr. Kateřina Bečková  /  Cyklus: Pondělky ve věži - Jubilejní cyklus ke 120. výročí KZsP
Šedesátá léta 19. století jsou pro vizuální podobu Prahy výrazným zlomem. Pozvolna končí období tradičního vzhledu a života města, které v mnoha ohledech trvalo celá staletí, a do města vstupuje duch moderní průmyslové doby, kterému už stačí jen desetiletí, aby změnil Prahu k nepoznání. I fotografie patří mezi moderní technické novinky, ale zároveň nám na počátku své historie dokáže... více »

Prohlídka románského reliéfuMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Sobota 01.02.2020  /  Čas: 11 hodin
První únorovou sobotu bude možné navštívit jedinečný románský reliéf Juditiny věže a některé prostory věže samotné. více »

Život šlechtického intelektuála v Praze, před první světovou válkou Jan Nádherný z Borutína (1884 - 1913)Místo: Národní technické muzeum

Datum: Pondělí 27.01.2020  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: PhDr. Helga Turková  /  Cyklus: 476. Hovory o Praze
Zámek Vrchotovy Janovice spravuje od 1957 pražské Národní muzeum. Díky dlouholetým snahám jeho pracovníků o záchranu objektu, se stala známou jeho poslední šlechtická majitelka Sidonie Nádherná z Borutína (1885 - 1950). Přítelkyně a múza básníků, spisovatelů, malířů, politiků, architektů, hudebníků z české, rakouské i německé společnosti. Měla dva bratry, Jana (1884 - 1913) a... více »

Šlechtova restauraceMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 20.01.2020  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: Lukáš Berný  /  Cyklus: Pondělky v věži
Obrázky z historie Královské obory tentokrát očima jedné z nejznámějších pražských restaurací 19. a první poloviny 20. století. Podíváme se do místa, kde se slavila korunovace císaře Františka II., životní jubileum Františka Palackého nebo i tradiční lidový slamník. Připomeneme si ji dobovými materiály, obrazy slavných malířů i snímky známých či zapomenutých fotografů. více »

František Fridrich (1829-1892) - vynikající pražský fotografMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 13.01.2020  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: Jiří Koliš  /  Cyklus: Pondělky ve věži
V době, kdy většina fotografů pracovala ještě jen ve svých ateliérech, vytvořil neobvyklé množství fotografií Prahy, jejího okolí, ale i řady lázeňských měst nejen v Čechách. Vše technikou mokrého kolódiového procesu, který byl řemeslně poměrně náročný. V kontextu světových dějin fotografie je uznávaný jako největší představitel české fotografie 19. století. Za zhruba 20 let existence... více »

Kulturní domy (zejména) ve Středočeském kraji v letech 1945-1972Místo: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 06.01.2020  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: Bc. Lukáš Veverka  /  Cyklus: Pondělky ve věži
Významné architektonické i umělecké zpracování, role urbanistického středobodu, ale i ideologický obsah, to vše dalo kulturním domům výjimečné postavení v rámci poválečné architektury. Přesto se zájem o ně stupňuje teprve během posledního desetiletí a postupně mizí apriorní předpojatost vůči “reliktům minulého režimu”. Přednáška bude komplexně sledovat vznik fenoménu již od počátku 20. století, přes... více »

Prohlídka románského reliéfuMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Sobota 04.01.2020  /  Čas: 11 hodin
První lednovou sobotu bude možnost navštívit jedinečný románský reliéf Juditiny věže a některé prostory věže samotné. více »

Prohlídka románského reliéfuMísto: Juditina věž

Datum: Čtvrtek 26.12.2019  /  Čas: 13 hodin
Mimořádná vánoční prohlídka jedinečného románského reliéfu v Juditině věži se uskuteční na druhý svátek vánoční. Bude možné si prohlédnout jak reliéf, tak některé prostory Juditiny věže. více »

Jindřich (1820-1896) a Jan (1864-1901) Trenkwaldovi, největší zhotovitelé praporů nejen v Praze, ale v českých zemíchMísto: Národní technické muzeum

Fotografie: Datum: Pondělí 16.12.2019  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: Ing. Aleš Brožek  /  Cyklus: 475. Hovory o Praze
Jindřich Trenkwald patřil mezi vážené pražské měšťany. Jeho němečtí rodiče se do Prahy přistěhovali na začátku 19. století. Otec byl nejprve obchodník s galanterií a později komisařem nad potravní daní. Jindřich měl obchodního ducha (na rozdíl od mladšího bratra Josefa Matyáše, který se proslavil jako malíř historických obrazů a řízením malířské akademie) a kráčel ve stopách otce. Od prodeje galanterie... více »

Beton, břasy, boletice. Praha na vlně brutalismuMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 09.12.2019  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: Ing. arch. Mgr. Klára Brůhová, Ph.D., Doc. Ing. arch. Petr Vorlík, Ph.D.  /  Cyklus: Pondělky v věži
Přednáška a představí knihu ”Beton, břasy, boletice. Praha na vlně brutalismu” - a spolu s ní také téma a různé podoby tzv. ”brutalistické” architektury v českém (československém) pojetí.Po éře furiantského socialistického realismu a hravě dekorativního bruselského stylu začali českoslovenští architekti ve druhé polovině šedesátých let vyhledávat inspiraci v myšlenkových proudech, jež už bezmála desetiletí... více »