Poslední publikace
Věstník 2020 / 3

Program - Archiv akcí


Richard F. Podzemný a plavecký stadion v PodolíMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 06.05.2019  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: Bc. Barbora Řepková  /  Cyklus: Pondělky ve věži
Přednáška se bude zabývat významným dílem československé poválečné architektury – Plaveckým stadionem v Praze-Podolí. Vznik stadionu úzce souvisel s vývojem architektonického typu plaveckých zařízení a přednášející ho zařadí do historických i politických souvislostí, které vedly k jeho výstavbě, a hlavně do kontextu tvorby autora stavby, architekta Richarda Ferdinanda Podzemného, v jehož díle představuje... více »

Prohlídka románského reliéfuMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Sobota 04.05.2019  /  Čas: 11 hodin
První květnovou sobotu bude možné navštívit jedinečný románský reliéf Juditiny věže a některé prostory věže samotné. více »

Hotel Praha: Pozdní modernismus mezi východem a západemMísto: Národní technické muzeum

Fotografie: Datum: Pondělí 29.04.2019  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: PhDr. Ladislav Zikmund-Lender  /  Cyklus: 469. Hovory o Praze
V roce 1967 bylo vytipováno místo v pražské vilové čtvrti pražské Hanspaulky pro nový vládní hotel, jehož realizace se začala intenzivně připravovat v roce 1969. Na projekt proběhla soutěž, stavba probíhala mezi lety 1975-1981. Po roce 2004 se v médiích začaly objevovat články, zpochybňující udržitelnost provozu hotelu, a v roce 2014 byl hotel pod nálepkou ”komunistický kryt” zbořen. Stalo se tak... více »

Tvorba architekta Bernharda Gruebera (1806-1882)Místo: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 15.04.2019  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: PhDr. Věra Vostřelová, Ph.D.  /  Cyklus: Pondělky ve věži
Bavorský architekt Bernhard Grueber byl roku 1844 povolán do Prahy, aby se ujal školy architektury na Akademii výtvarných umění a pozvedl stavební produkci v Čechách na uměleckou úroveň. Získával přední zemské a šlechtické zakázky, ovšem s narůstajícím českým národním uvědoměním postupně ztrácel své výsadní postavení a stával se nevítaným cizincem. Nakonec byl nucen se vrátit do své rodné vlasti.... více »

Ženy významných mužůMísto: Juditina věž

Datum: Úterý 09.04.2019  /  Čas: 16.30 hodin  /  Přednášející: PhDr. E. Havlovcová  /  Cyklus: Porta Praga
Předmětem našeho zájmu budou nejen manželky československých prezidentů, ale i další, které jim stály blízko - např. dcery. Budeme pokračovat paní Hanou Benešovou, která byla zpočátku manželkou předsedy vlády a od r. 1935 manželkou prezidenta republiky. Na programu budou i další ženy, které stály v blízkosti prezidentů nebo předsedů vlády, dojdeme do doby komunistického režimu. více »

Tovární komíny. Pády ikon průmyslového věkuMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 08.04.2019  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: Martin Vonka, Michal Horáček (FS ČVUT)  /  Cyklus: Pondělky ve věži
Představení nové knihy o továrních komínech. Komíny představují specifickou součást průmyslového dědictví a jako svébytné symboly odcházejícího průmyslového věku také postupně mizí. Nabízí se tak řada otázek. Jak se bouraly a bourají tovární komíny? Proč mizí komíny dnes a co se s tím dá dělat? A když komín nezbourat, tak co s ním? Odpovědi na ně, ale i na řadu dalších se snaží nalézt nejen nová... více »

Prohlídka románského reliéfuMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Sobota 06.04.2019  /  Čas: 11 hodin
První dubnovou sobotu bude možnost prohlédnout si jedinečný románský reliéf Juditiny věže a některé prostory věže samotné. více »

Úvod do památkové péče I.Místo: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 01.04.2019  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: Ing. arch. Miloš Solař, Ph.D.  /  Cyklus: Pondělky ve věži
Vnímání kulturních hodnot památek a zájem o jejich zachování se často v lidech probouzí intuitivně, nicméně památková péče jako obor má svá východiska, souvislosti a prostředky. I když s historickými vědami a architekturou bytostně souvisí, není jejich součástí. Vnímání hodnot památek je kulturním projevem společnosti a vazba na společnost je tím, co vymezuje předmět zájmu a cíle památkové péče.... více »

Lusthausy a libosady pražského vůkolí, 2. dílMísto: Národní technické muzeum

Fotografie: Datum: Pondělí 25.03.2019  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: PhDr. Kateřina Bečková  /  Cyklus: 468. Hovory o Praze
Co spojuje zahradní a krajinářské počiny pražských mecenášů na přelomu 18. a 19. století? Kde byly Růžodol, Kanálka a Wimmerovy sady? Jak vypadaly Viničné hory a Špitálsko, než se z nich staly Vinohrady, Žižkov a Karlín? Na tyto a podobné otázky se pokusí odpovědět přednáška, která bude ochutnávkou obsahu druhého dílu knihy Letohrádky, libosady a výletní místa, která vyjde v polovině tohoto... více »

Pochyby a nejistoty nad některými náhrobky od Jana KotěryMísto: Juditina věž

Datum: Pondělí 11.03.2019  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: Mgr. Jakub Synecký  /  Cyklus: Pondělky ve věži
Dosud vzniklé soupisy Kotěrova díla věnovaly přiměřenou pozornost také jeho funerální tvorbě. Okolo některých prací se však vyskytly pochyby či nedorozumění ohledně jejich (ne)zachování, datování či oprávněnosti Kotěrova autorství. Pokusíme se podat souhrnný pohled na tato sporná díla. více »