Poslední publikace
Věstník 2020 / 3

Program - Archiv akcí


Úvod do památkové péče - restaurováníMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 30.09.2019  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: Ing. arch. Miloš Solař, Ph.D.  /  Cyklus: Pondělky ve věži - Jubilejní cyklus ke 120. výročí KZsP
Latinské „restaurare“ znamená opět vystavěti, obnoviti. Je přirozené, že se toto slovo začalo používat pro opravy památek. Z původně obecného termínu se časem vyvinul pojem, jímž označujeme jednu ze specifických forem obnovy památkového fondu. Jinými specifickými formami jsou... více »

Pomník maršála Radeckého v kontextu pražské veřejné plastiky poloviny 19. stoletíMísto: Národní technické muzeum

Datum: Pondělí 23.09.2019  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: Ing. arch. Jan Bárta  /  Cyklus: 472. Hovory o Praze
Devatenácté století bylo dobou velkého technického pokroku i společenských změn. Bohatí měšťané soutěžili o vliv se šlechtou, svoje bohatství i názory zhmotňovali významnými stavbami, otevíráním soukromých zahrad a parků veřejnosti a výzdobou veřejných prostranství památníky národních výtečníků. Jedním z nich byl i Josef Václav Radecký z Radče… více »

Prohlídka románského reliéfuMísto: Juditina věž

Datum: Sobota 07.09.2019  /  Čas: 11 hodin
První zářijovou sobotu bude možné navštívit jedinečný románský reliéf Juditiny věže a některé prostory věže samotné. více »

Beseda nad knihou Praha světováMísto: Národní technické muzeum

Fotografie: Datum: Pondělí 17.06.2019  /  Čas: 18 hodin  /  Cyklus: 471. Hovory o Praze
V době, kdy Výbor pro světové dědictví ohlásil možné zařazení Prahy na Seznam světového dědictví v ohrožení, chce také nakladatelství Vyšehrad vzbudit zájem o udržení mimořádné historického a architektonického odkazu Prahy. Ve své nové knize Praha světová/ Devět rozhovorů o hlavním městě představuje rozhovory s vynikajícími odborníky, kteří z hlediska svých specializací město popisují a... více »

(Ne)čekaný objev pražské villy suburbany - středověká tvrz v JinonicíchMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 10.06.2019  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: PhDr. Martin Musílek, Ph.D., Mgr. Tomasz Cymbalak  /  Cyklus: Pondělky ve věži
V roce 2018 proběhl archeologický výzkum na nádvoří Jinonického zámku, který zde odhalil pozůstatky tvrze ze 14. století. Přednáška se očima archeologa zaměří na příběh nálezu a následného postupného odkrývání unikátně dochované středověké tvrze. Výpověď hmotných pramenů bude doplněna také pohledem historika, který prostřednictvím písemných pramenů odhalí majitele tvrze a jejich hospodářské... více »

”Unser stat rathaus”. Staroměstská radnice v Praze a její nejstarší znakové galerieMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 03.06.2019  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: PhDr. Martin Musílek, Ph.D.  /  Cyklus: Pondělky ve věži
V roce 2018 proběhla rozsáhlá rekonstrukce Staroměstské radnice. Restaurování se mimo jiné dočkaly také znakové galerie na fasádě radniční budovy. Přednáška bude rozdělena na několik částí. V první se krátce zastavíme u dějin Staroměstské radnice, připomeneme si její význam a nejdůležitější události, které se na ní nebo v její blízkosti odehrály. Na konkrétních příkladech bude připomenuto... více »

Prohlídka románského reliéfuMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Sobota 01.06.2019  /  Čas: 11 hodin
první červnovou sobotu bude možnost navštívit jedinečný románský reliéf Juditiny věže a některé prostory věže samotné. více »

Benedikt Roezl - život, cesty, geneze pomníku na Karlově náměstíMísto: Národní technické muzeum

Fotografie: Datum: Pondělí 27.05.2019  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: Jaromír Tlustý  /  Cyklus: 470. Hovory o Praze
Zahradník, cestovatel, lovec rostlin, znalec exotických rostlin, vydavatel zahradnického časopisu, porotce zahradnických výstav, tím vším za svého života byl Benedikt Roezl (1824-1885). Více jak dvacet let prožil na cestách americkými kontinenty. Na stáři se vrátil do Čech a usadil v Praze. Zde mu byl, několik let po smrti, postaven pomník. Jaký byl život a cesty zahradníka známého více v zahraničí,... více »

Velvyslanectví ČSSR v LondýněMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 20.05.2019  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: Mgr. Nina Machková  /  Cyklus: Pondělky ve věži
Budova velvyslanectví ČSSR v Londýně je jedním ze zástupců ceněné, přesto v poslední době tak ohrožené československé architektury šedesátých a sedmdesátých let. Jaké je její místo mezi ostatní domácí tvorbou tohoto období? Kde bychom mohli nalézt její inspirační zdroje a mezi jakými projekty obstála v hodnocení Královské společnosti britských architektů, která ji vyhlásila nejlepší stavbou v Londýně... více »

Nerealizovaná PrahaMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 13.05.2019  /  Čas: 18 hodin  /  Přednášející: PhDr. Kryštof Drnek  /  Cyklus: Pondělky ve věži
Prvorepubliková Praha je vnímána optikou toho, co se povedlo úspěšně postavit a realizovat. Její největší projekt ale svého dokončení nikdy nedošel - hlavní město se svého tolik potřebného regulačního a zastavovacího plánu nikdy nedočkalo. Díky tomu se nepovedlo nikdy zcela dokončit řadu dalších projektů, které s regulací souvisely - Nuselský most, nová čistírna odpadních vod, okružní dopravní systém,... více »