Poslední publikace
Věstník 2023 / 2 - 3

Program - Archiv akcí

Hrabě Michna staví. Jak na Michnův palác na Malé Straně?Místo: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 16.10.2023  /  Čas: 18,00  /  Přednášející: Mgr. Tadeáš Kadlec  /  Cyklus: Pondělky ve věži
Odložená přednáška z března Dům, který si před koncem třicetileté války na Malé Straně vybudoval hrabě Václav Michna z Vacínova, je stavba v mnoha ohledech výjimečná. Jiné šlechtické sídlo podobné umělecké úrovně bychom v Praze čtyřicátých let 17. století hledali stěží. Autora velkorysého, jen zčásti provedeného návrhu ale neznáme a podoba záhadné stavby vede jen k... více »

Most, zánik a zrozeníMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 09.10.2023  /  Čas: 18,00  /  Přednášející: Mgr. Lucie Radová, Mgr. Tomáš Brož  /  Cyklus: Pondělky ve věži
Město Most zmizelo ze zemského povrchu během osmnácti let. O jeho demolici oficiálně rozhodla československá vláda v roce 1964, poslední objekty byly zbourány v roce 1982. Během této doby zaniklo vše, co historické, přirozeně utvářené město definovalo. Stovky staveb, z nichž část můžeme i v celorepublikovém kontextu zařadit mezi mimořádně hodnotné památky, veškerá infrastruktura, bezprostřední krajinné... více »

Za památkovými zónami a usedlostmi pražské venkovské zástavby ve Střešovicích a BřevnověMísto: Sraz na stanici tramvají č. 1 a 2 Baterie v ulici Na Petřinách

Fotografie: Datum: Pondělí 02.10.2023  /  Čas: 17,00  /  Přednášející: PhDr. Pavel Bureš  /  Cyklus: Pondělky ve věži - vycházka
Müllerova – Loosova vila – postavena 1928-1930 architektem Adolfem Loosem za přispění architekta Karla Lhoty pro významného stavebního podnikatele Františka Müllera a jeho ženu Miladu, ředitele významné firmy Müller&Kapsa, luxusní reprezentativní funkcionalistická vila, Loos zde plně uplatnil svůj originální koncept tzv. raumplanu – řešení architektury v prostorech. Dnes expoziční využití (MMP). ... více »

488. Hovory o Praze. Pražské panoramy před rokem 1914, aneb co předcházelo kinaMísto: Národní technické muzeum

Fotografie: Datum: Pondělí 25.09.2023  /  Čas: 18,00  /  Přednášející: Jaromír Tlustý  /  Cyklus: Hovory o Praze
Dnes již zapomenutý fenomén konce 19. století, předchůdce dnešních 3D kin. V Praze existovalo mezi lety 1886 a 1914 nejméně sedm panoram, jejichž historie je dnes téměř zapomenuta. V době existence se však jednalo o fenomén, velmi oblíbený a hojně navštěvovaný. Návštěvník mohl díky konstrukci panoram a tam prohlížených stereofotografií procestovat celý svět. Krom velmi oblíbené zábavy snad... více »

Autorské čteníMísto: Juditina věž

Datum: Úterý 19.09.2023  /  Čas: 19,00  /  Cyklus: Autorská čtení
Tradiční autorské čtení povídek z kulturních magazínů Totem.cz, Pismak.cz, Literra.cz a dalších autorů. Čtení je otevřeno i autorům povídek z řad veřejnosti (rozsah povídky do 2 stran A4). Hudební část vyplní Jiří Šámal, který hraje léta na unikátní hudební nástroj hang drum. Bude povídat o cestách v zahraničí, jak se k hang drumu dostal a o jeho výrobě. Uvádět pořad bude jako obvykle... více »

Představení knihy o životě architekta Josefa Škorpila, zakladatele, ředitele a kustoda Uměleckoprůmyslového muzea v Plzni. Místo: Juditina věž

Datum: Pondělí 18.09.2023  /  Čas: 18,00  /  Přednášející: Mgr. Lenka Merglová Pánková  /  Cyklus: Pondělky ve věži
Do Plzně přišel Josef Škorpil jako třicetiletý a prožil zde zbytek svého života. Nejprve v roli úředníka pomohl muzeum založit, v roli architekta navrhl a vystavěl jeho budovu a jako ředitel a kustod ji postupně naplnil sbírkami. Do veškeré své činnosti zapojil nejen svůj um a nadání, ale rovněž řadu přátel, s nimiž jej spojovaly osobní vazby. Patřili mezi ně například C. Klouček, V. Hynais,... více »

Prohlídka románského reliéfu a některých prostor Juditiny věžeMísto: Juditina věž

Datum: Sobota 16.09.2023  /  Čas: 14,00  /  Přednášející: Jaroslav Navrátil
Možnost komentované prohlídky románského reliéfu a některých prostor Juditiny věže. Vstup knihkupectvím, vstupné dobrovolné. více »

Dům U Šedivých na Starém MěstěMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 11.09.2023  /  Čas: 18,00  /  Přednášející: Mgr. Martin Šanda  /  Cyklus: Pondělky ve věži
Staroměstký dům zvaný už od 16. století U Šedivých zná od pohledu jistě téměř každý návštěvník Prahy, neboť leží na velmi frekventovaném místě nedaleko Betlémské kaple a kostela sv. Jiljí. Daleko méně lidí ovšem asi tuší, že dnes jde pouze o část původně velmi rozlehlého nákladnického domu, jehož součástí byl nejpozději od první čtvrtiny 15. století také pivovar se sladovnou, fungující nepřetržitě... více »

Knížata z Lichtenštejna. Páni země opavské a krnovskéMísto: Juditina věž

Fotografie: Datum: Pondělí 04.09.2023  /  Čas: 18,00  /  Přednášející: PhDr. Ondřej Haničák, Slezské zemské muzeum  /  Cyklus: Pondělky ve věži
Rod Lichtenštejnů si dnes spojujeme zejména s neblaze proslulou rolí Karla I. z Lichtenštejna po bělohorské bitvě, uměleckými skvosty lednicko-valtického areálu, dvojicí pražských paláců či kontroverzemi provázejícími konfiskaci majetku rodu v Československu po druhé světové válce. V této souvislosti však málokoho napadne jejich spojitost s Opavskem a Krnovskem, a to navzdory skutečnosti, že právě... více »

487. Hovory o PrazeMísto: Národní technické muzeum

Fotografie: Datum: Pondělí 26.06.2023  /  Čas: 18,00  /  Přednášející: Bc. Helena Cedlová  /  Cyklus: Hovory o Praze
Místní elektrická dráha Tábor-Bechyně slaví 120 let. Poté, co František Křižík elektrifikoval pražské tramvaje, hledal železniční trať, kde by prokázal výhody elektřiny v dopravě. Umožnil Bechyni realizovat dlouho neuskutečnitelné železniční spojení s Táborem a první elektrickou železnicí v habsburské monarchii razil cestu motorovým vozům. Symbolicky tak završil cestu,... více »