Poslední publikace
Věstník 2024 / 1

Železniční most pod Vyšehradem

Investor: Správa železnic
Od - do: 2020...

Prezentace vítězného návrhu soutěže - soutěžního dialogu s diskusí proběhla 18. 1. 2023 v Národním technickém muzeu. Záznam je k dispozici v kanále ČTK na platformě YouTube

V průběhu roku 2022 proběhla soutěž - soutěžní dialog, z níž měl vzejít návrh dopravního řešení železniční trati přes Vltavu pod Vyšehradem. V soutěžní porotě měl Klub Za starou Prahu dva zástupce, bohužel však návrhy zachovávající stavající památkově chráněný most neuspěly. Na zveřejněný výsledek reagoval Klub tímto stanoviskem.   

Most je od roku 2004 zapsán jako kulturní památka. K problému zachování mostu, či jeho nahrazení novou stavbou se Klub vyjádřil již v lednu 2020.  Klub Za starou Prahu vydal následující stanovisko.

Fotogalerie

Fotografie: Železniční most od smíchovské náplavky Fotografie: železniční most od smíchovského břehu blíže Císařské louce Fotografie: Návrh nového železničního mostu napodobující siluetu původního mostu.

Vývoj kauzy

19.12.2022
Řízení o zrušení prohlášení souboru železničního soumostí pod Vyšehradem v Praze za kulturní památku – žádost o stanovisko ve věci veřejných zájmů, týkajících se dopravy

30.11.2022
Stanovisko k návrhu nového mostu

28.01.2020
Stanovisko k rekonstrukci železničního mostu

Aktuality kauzy

Online prezentace vítězného návrhu železničního mostu pod Vyšehradem

18.01.2023: Záznam přenosu prezentace vítězného návrhu na nový železniční most pod Vyšehradem. Prezentace se uskutečnila 18.1 2023 v Národním technickém muzeu, Program prezentace začíná přibližně ve 23. minutě záznamu. více »

Nová petice za zachování železničního mostu

13.12.2022: Petici lze elektronicky podepsat ZDE My, níže podepsaní, žádáme, aby Ministerstvo dopravy a Správa železnic přehodnotily záměr demolice kulturní památky železničního mostu mezi Smíchovem a Výtoní a následné výstavby mostu nového a začaly prioritně hledat a pracovat na řešení, které zajistí opravu a zachování nýtované konstrukce mostu na jeho současném místě. Záměr demolice nýtované části... více »

Stanovisko k návrhu nového železničního mostu pod Vyšehradem

02.12.2022: V pondělí 21.11. 2022 byl veřejně představen návrh nového železničního mostu pod Vyšehradem. Výběr návrhu byl v gesci komise, mezi jejímiž členy byli i zástupci Klubu Za starou Prahu. Z mediální prezentace návrhu je možno soudit, že návrh nového mostu byl vybrán se souhlasem Klubu. Tato interpretace není správná, jednání komise bylo součástí Soutěžního dialogu ve dvou kolech, který nebyl soutěží... více »