Poslední publikace
Věstník 2020/ 1 - 2

Aktuality - Památková péče

Píše se o Klubu Za starou Prahu...Sekce: Památková péče

25.12.2013: 25. 12. 2013: V časopise Děiny a současnost č. 10/2013 byl publikován rozhovor s prof. Ivo Hlobilem, historikem umění a teoretikem památkové péče s názvem Památková péče musí bojovat o názor veřejnosti. V rozhovoru je zmiňován i Klub Za starou Prahu a jeho úsilí o záchranu domu na Václavském náměstí. Sympatický rozhovor čtěte níže. více »

Studentská Památková mise - výzva členům KlubuSekce: Památková péče

16.09.2013: Vážení členové Klubu Za starou Prahu, Je to historicky poprvé, co se náš klub zapojil – ve spolupráci s Národním památkovým ústavem – do většího grantového projektu financovaného z Evropského sociálního fondu. V následujících odstavcích naleznete základní informace o projektu, jehož hlavním cílem je práce se studenty na průzkumech památek na území velké Prahy. Seznam lokalit,... více »

Ve čtvrtek proběhne debata o squattinguSekce: Památková péče

09.09.2013: V návaznosti na akce z minulého týdne, kdy pražští squatteři upozornili na problém chátrajících pražských památek a nakrátko obsadili zanedbaný barokní palác na Pohořelci, proběhne tento týden panelová diskuse. Zúčastní se jí zástupci squatterů, Klubu a předběžně se počítá také s představiteli města a investora. Debata se koná ve čtvrtek od 19.00 v Klubu K4, Celetná 20, Praha 1. více »

Zahájena petiční akce za Malostranské náměstíSekce: Památková péče

25.08.2013: Má být Malostranské náměstí spíš parkoviště nebo přirozené centrum Malé Strany? Pokud je vám bližší spíše druhá možnost, můžete přispět k tomu, aby se stala realitou. Skupina architektů, umělců a členů občanské společnosti, mezi které patří i KZSP, spustila petici za proměnu Malostranského náměstí. Požadují zrušení parkoviště a zahájení veřejné debaty o náměstí, která povede k vypsání urbanistické... více »

Nákladové nádraží Žižkov hostí výstavu Prague BiennaleSekce: Památková péče

07.08.2013: Do 15. 9. 2013 je možné navštívit Nákladové nádraží Žižkov a pokochat se tím, jak mu sluší nová kulturní role hostitele umělecké výstavy. Kdo jste tam nebyl, neváhejte! Podrobnosti a fotky v článku Lenky Lindaurové Prague Biennale je nejutajenější výstava v Praze. více »

Móda sezóny: antidemonstraceSekce: Památková péče

11.07.2013: Kdepak maškarní plesy či jiné maskovací merendy! Teď je v módě chodit v převleku na demonstrace názorových odpůrců. Zde jsou dva nezapomenutelné příklady: 5. 12. 2012 přišli na demonstraci proti bourání domu na Václavském náměstí, kterou organizoval Občanský monitoring před ministerstvem kultury, tato nehezká plyšová zvířátka ve velikosti člověka s výhružnými nápisy. Nepochybně... více »

Účast spolků na ochraně památkového fonduSekce: Památková péče

30.06.2013: 30. 6. 2013: V textu paragrafovaného znění návrhu nového památkového zákona, který připravuje Ministerstvo kultury ČR, je pro všechny památkové aktivisty převapivý, ale mimořádně pozitivní § 17: ”Spolek, který podle svých stanov vyvíjí činnost při ochraně památek, památkových území nebo archeologických nálezů má postavení účastníka řízení před příslušným správním orgánem v řízení vedeném... více »

Věcný záměr nového památového zákona schválen vládou ČRSekce: Památková péče

30.03.2013: 30.3.2013 - Vláda České republiky usnesením č. 156 ze dne 6. března 2013 schválila věcný záměr zákona o památkovém fondu. Text věcného záměru čtěte ZDE Info z webu MK ČR. V rámci svého programového prohlášení se vláda České republiky mimo jiné zavázala, že předloží taková legislativní opatření, která zajistí účinný, transparentní, předvídatelný a odborně garantovaný způsob nakládání... více »

Přehled změn územního plánu - info pro každéhoSekce: Památková péče

21.03.2013: 21.3.2013 - Server Česká pozice informuje o chvályhodném počinu občanského sdružení Arnika, které zveřejnilo názornou mapku plánovaných změn územního plánu Prahy. Doporučujeme prohlédnout. více »

Nákladové nádraží Žižkov definitivně památkou!Sekce: Památková péče

11.03.2013: Ministryně kultury Alena Hanáková definitivně rozhodla o tom, že Nákladové nádraží Žižkov bude zapsáno na seznam nemovitých kulturních památek. Na úsilí o záchranu vzácné funkconalistické stavby se podílel také Klub Za starou Prahu. Více informací na stránkách MK ČR. O celé kauze se také můžete dočíst například ve Věstníku 2011/1 nebo na stránkách sdružení Tady není developerovo!. Ve Věstníku... více »